Site icon Campaign Türkiye

İş Bankası’nın ilk reklamı [kampanya öyküsü]

[Güncelleme]

İş Bankası’nın merakla beklenen yeni reklam filmi görücüye çıktı (Reklamı, haberin altında izleyebilirsiniz). Cem Yılmaz‘ın, 1920’lerde yaşayan ve ‘hayalperest’ olarak adlandırılan yönetmen Servet Bey’i canlandırdığı filmin yaratıcı ajansı Medina Turgul DDB. Ajansın yaratıcı ekibinden, reklamın ortaya çıkışını ve yapım sürecini anlatmalarını istedik. İşte kampanyanın kısa öyküsü:

“İş Bankası, 2011 yılını Türkiye’nin en büyük bankası olarak geride bırakırken, kısa bir süre önce bizim yolumuz da bankanın kurmayı büyük ölçüde başardığı samimi ve sıcak dili kitlelere daha etkili bir biçimde yansıtabileceğini düşündüğümüz Cem Yılmaz‘la kesişti.

Cem Yilmaz’ın İş Bankası’yla ilk buluşmasını gerçekleştirmek için 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen bankanın 88. yılı kutlamaları için yapacağımız filmi seçtik.

Sonraki süreçte birlikte uzun uzun fikir toplantıları yaptık. Birçok şey yazıp çizdik, yeri geldi hepsini bir kenara koyup sıfırdan düşünmeye başladık. Sonunda Cem Yılmaz, 20’li yıllarda yaşamış “hayalperest” aktör ve yönetmen Servet Bey karakteriyle çıkageldi. Bu karakterin kim olduğu, nasıl giyindiği, nasıl konuştuğu, bize neler anlatabileceği, İş Bankası’nın hangi özelliklerini ön plana çıkarabileceği gibi konular üzerine laflayıp durduk. Cem anlattıkça, biz düşündükçe, yazdıkça ve bozdukça gözü hep zamanının ilerisinde olmuş, ufku açık, önünde hayalleri, yanında İş Bankası olan bu kahramanı hepimiz çok sevdik ve “ilk” reklam filmimizi ona emanet ettik.

Senaryo son halini aldıktan sonra Filmpark‘la filmin prodüksiyon aşamasına geçtik. Bolca “İş Bankası Tarihi” kitabı karıştırdık. İş Bankası Müzesi’ndeki eşyalara, fotoğraflara ve belgelere başvurduk. Yönetmenimiz Bahadır Karataş‘la uzun uzun kafa patlattık. Türkiye’nin en deneyimli sanat yönetmenlerinden biri olan Zafer Kanyılmaz ve ekibi üç haftalık bir çalışmanın sonucunda, bize harikulade bir 20’ler dünyası ortaya çıkardı. Tüm ekip 3 gün boyunca, TEM stüdyolarında kurulan ve birbiri içine geçmiş 10 ayrı dekordan oluşan platoda teknik prova ve oyun provaları yaptı. Sonuçta, 85 kişilik figürasyon ve 100 kişilik ekip, 6 gün boyunca titiz bir çalışma yürüterek İş Bankası’nın ilk reklam filmine hayat verdi.

Tabii bu arada, bu “İş Bankası’nın ilk filmi” fikrinin de özellikle sosyal medyada parlatılması ve bir beklenti yaratması için de bir harekat yaptık. Biz bir yandan bu filmi bulduğunu iddia eden bir gençle “İş Bankası filmini nasıl buldum?” virali çekerken, Cem de, set arasında, ışık değişimi yapılırken, o dönem Servet Bey’in verdiği “exclusive bir röportaj”a hayat verdi. Bu filmler sırayla sosyal medyada yerlerini aldılar, filmin yayını öncesinde güçlü bir teaser efekti yarattılar.

Velhasıl; filmin finalindeki beyefendi haklı çıkacak mı, filmimiz 88 yıl konuşulur mu, emin değiliz, bugün bambaşka bir dünyada yaşıyoruz (ve ne yazık ki hala uçan insanlar yok) ama filmimizin bu kadar kısa sürede çok konuşulduğu ve bu konuşmaların da beğeni dolu olduğunu söylemek mümkün.

Servet Bey? O eminiz şu anda yeni filmi için hazırlanıyordur. Biraz bekleyelim, görelim.”

Exit mobile version