“Cem Topçuoğlu”

Campaign kapaklarında kişiler pek kullanılmaz ancak bugüne kadar birkaç istisnası oldu; Network’lerin dünya başkanlarının yer aldığı ilk sayımız, Sir Martin Sorrell’in yer aldığı ikinci sayımız ve Ferzan Özpetek ile
gerçekleştirdiğimiz kapak çekimleri bu istisnalar arasında. Kapak konularında kişiler üzerine değil kurum ya da konular üzerine yoğunlaşıyoruz. 1968’den beri yayınlanan Campaign dergisinin genel çizgisi de bu şekilde.

Bu ay o istisnalardan birini daha gerçekleştirdik ve kapağımızda bu kez bir Türk yönetici var; Sevgili Cem Topçuoğlu. Cem Bey’i 2000’li yılların başında gazete ve dergilerin tiraj denetimini sağlama amacıyla kurulan ABC (Audit Bureau of Circulation) Türkiye’nin kuruluşu döneminde, benim de aralarında bulunduğum kurucu üyelerden biri olarak tanımıştım. O dönemde kendisi hakkında çok fazla bir fikrim olduğunu söyleyemem ancak asıl yakın temasımız, 2012 yılından itibaren Campaign Türkiye’yi yayınlamaya başladıktan sonra oluştu. Cem Bey, iletişim sektöründe olmamıza rağmen büyük bir eksiklik olarak gördüğüm bir konuda genelin tam tersi bir tutum izlemiştir: Maillerine, telefonlarına yıldırım hızı ile dönmesi, röportaj, haber, görüş ve taleplerimizi de aynı hızda cevaplandırmasıyla itiraf edeyim hep dikkatimi çekmiştir. Neredeyse gelenekselleşmiş yıllık uzun sohbetlerimizde bahsettiği gelecek planları,
sektörün içerisinden bulunduğu değişim sürecinde nasıl pozisyon alacakları, sağlam yurt dışı bağlantıları ve gerek ajansını gerekse kişisel yatırımlarını adeta bir girişimci ruhu ile yönetmesi ile ilgili anlattıklarını bir bir hayata geçirdiğine şahit oldum. Bütün bunların dışında 2013-2016 yılları arasında organizasyonunu
gerçekleştirdiğimiz Kristal Elma Festivali’nde, üst düzey global konuşmacıların davet edilmesi konusundaki iş birliği, festivale olan maddi ve manevi desteğini de unutmak mümkün değil.

Cem Topçuğlu son iki yıldır TBWA/Istanbul’daki CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevleri dışında Afrika, Rusya ve Orta Doğu bölgesinde oldukça önemli görevler üstlenmeye başlamıştı ki bunun bir tesadüf olmadığını, TBWA/Istanbul’da uygulamaya çalıştığı ve sayfalarımızda detaylı olarak okuyabileceğiniz ‘yeni ajans yapısını’ diğer ülkelerde de hızla uygulamaya başlayarak ilerliyordu.

Bir iki hafta öncesinde aldığımız büyük habere göre; Ocak 2019 itibarı ile Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’nın (Almanya, Hollanda, İngiltere ve Fransa hariç) başına geçtiğini duyduğumuz ve sevgili Burcu’nun dikkatimizi çekmesiyle uzun zamandır hazırlandığımız kapak konumuzu biraz da gecikmeyi göze alarak Cem Topçuoğlu’na ayırdık. Türkiye yaratıcı endüstri tarihinde bir Türk’ün geldiği en üst düzey pozisyon olması itibarıyla bunun hakkını verme önceliğini kimseye kaptıramazdık. Böyle bir kapağın çekimini de bir usta olan Tamer Yılmaz ile gerçekleştirdik. Her zamanki gibi bizi kırmadı, kendisine özel teşekkürlerimi de iletmek isterim.

Sevgili Cem Topçuoğlu ile yaptığımız uzun sohbet dışında onu çok yakından tanıyan isimlere de yer verdik ve başarısının tesadüf olmadığını bir kez daha gördük. Umarım kısa sürede geldiği bu önemli görevde de başarılı olur ve çok yakın bir gelecekte dünya başkanlığı duyurusunu da ilk olarak biz yaparız. Kendisini bir kez daha tebrik ediyoruz.

Bu arada Cem Bey’in koltuğuna atanan sevgili Burcu Kayımtu’ya da yeni görevinde başarılar diliyor, onun da parlak kariyerinin aynı çizgide devam etmesini temenni ediyorum.
İyi okumalar, iyi seneler.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.