artwork

Cannes Lions küllerinden doğacak mı?

5 sene önce

0

Kimin söylediği konusunda spekülasyonlar mevcut olsa da ünlü sözü bilirsiniz: “Sokaklarda kan akarken satın alma zamanıdır, akan kendi kanınız olsa bile!”

Şu sıralar Türkiye’de ve dünyada piyasaların kan ağladığı dönemlerden birindeyiz. Her kriz döneminde karşılaştığımız gibi, ilk kaybedenler reklamcılar oluyor. Ancak şimdiye kadar reklam dünyasının kutsal etkinliği diyebileceğimiz Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali bundan etkilenmemişti. Ne var ki yıl boyunca fiyatların saçmalık derecesinde yüksek olması hem ajans hem de marka tarafında dillere pelesenk oldu. Koskoca network’ler ya festival yerine farklı yatırımlara yöneldi ya da festival bütçelerini kısmaya karar verdi. Sonuç olarak 2018’de yılların koca aslanı da kan kaybetti.

Bu durum üzerine Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali “Şimdi yatırım yapma zamanıdır” demedi, küçülmeye gitti.

Reklamcılıkta çareler tükenmez

Ama ilk verilere göre yorum yapmak bizi yanlışa sürükleyebilir. Reklamcı dediğimiz insan türü yaratıcılığıyla ünlüdür, batmakta olan nice markayı küllerinden doğurmayı başarmıştır (yazar burada Grand Prix sahibi Old Spice örneğini vermeyi bir borç biliyor). Parlak çözümler üretir, küçülme ve yıkım sanılan süreçleri yeniden yapılanmaya dönüştürebilir.

Bu yıl yarışmaya gönderilen sayıca daha az ama nitelik olarak son derece doyurucu işleri, reklamcı ve reklamveren tarafından önde gelen isimlerin festival deneyimleriyle birlikte ilerleyen sayfalarda göreceksiniz. Belki de Cannes Lions küllerinden yeniden doğar. Kim bilir…

Küçülmeden, yatırımdan ve piyasalardan bu kadar bahsetmişken ilk paragrafa dönmek istiyorum. Bazıları bu cümleyi Dr. Mark Mobius’a mal ediyor. Bu ay içerik ortağı olduğumuz “CEF 2018 – Finans Piyasalarının Geleceği” konferansında kendisinden yatırım tavsiyesi isteme şansımız oldu ama ele alınan konular birbirinden aydınlatıcı olduğu için sormadık.

Bu sayımızda röportajlarımız da oldukça keyifli. Gökçe Özer’le elektronik müziği ve Big Burn Festival’ı, Aslı Biçer’le ön yargıları silen marka Selpak’ı, Özer Selik’le reklam filmlerinde samimiyetin nasıl yakalandığını konuştuk.

Bize bu ay birbirinden güzel kapak tasarımları gönderen Güzel Sanatlar’a teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.