Çalışma sevinci veren terasıyla Effect PR

Ofis sayfamızda bu ayın konuğu Effect PR. Levent’in göbeğinde bulunan ajans, insanın içini açan terası ve modern ofis atmosferi ile bizim de gönlümüzü çeldi. Yeşil ofis olmak için WWF’le görüşmelerini sürdüren, plastik yerine cam kullanan ajans sürdürülebilirliğe de önem veriyor.

Ajans, Safter İş Merkezi’nde yer alan ofisinde tam 3 yıldır faaliyet gösteriyor. Girişte bizi Ahmet Güneştekin’in bir tablosu karşılıyor. Açık ofisin tasarımı Mimar Serdar Boran’ın da katkılarıyla ajans başkanı Gonca Karakaş’a ait. Banka gibi bol ışıklı, beyaz ağırlıklı ve soğuk bir ofis değil de, gençlere hitap edebilen, cool ve sıcak bir çalışma ortamı tercih edilmiş.

Şirkette medya ve müşteri bölümü, sponsorluk ve etkinlik, strateji ve sosyal medya ile dijital departmanları bulunuyor. 50 kişinin çalıştığı ekipte 15 marka direktörü ve grafik tasarımcılar da mevcut. Hiyerarşi yok, herkesin kendi müşterisi var ve kendi işinin sahibi birinin sorumluluğuyla çalışıyor. Haftaiçi 5 gün, 09.00 – 18.00 saatleri arası çalışılıyor, haftasonu yoğunluk devam ettiğinde mobil üzerinden iletişim devam ediyor. Çalışanların hepsi üniversite mezunu, yaş ortalaması da 30’un üzerinde. Çalışanlarda sektörü sevmesi, çalıştığı yeri sevmesi, pozitif enerjili olması gibi özelliklere dikkat ediliyor.

Ofiste eğitim

Karakaş, Yeditepe Üniversitesi’nde verdiği dersleri bazen ofiste gerçekleştiriyor. Öğrenciler henüz okurken ofis ortamını da görmüş oluyorlar böylece. Ofiste staj yapıp sonrasında da devam eden çok çalışan var. Ayrıca haftada bir sektörel seminerler düzenleniyor, influencer eğitimleri veriliyor.

Ajansın önem verdiği bir diğer konu da çevre ve sürdürülebilirlik. Ofiste çok fazla bitkinin bulunması dikkatimizi çeken bir ayrıntı oldu. Ayrıca plastik şişe yerine cam sürahiler kullanılıyor. WWF’le görüşmeler devam ediyor, yeşil ofis sertifikasını elde edebilmek için eğitim almak da planlar arasında.

Çalışanlara neler sunuluyor?

Ofisin en sevilen kısmı ise havadarlığı ve sıcak dekorasyonu ile açık ara, teras. Terasta ayrıca bar/mutfak ve minik bir zen bahçesi de bulunuyor. En güzel ofis terası olmak için çalışmaları titizlikle sürüyor.

Yemek için Sodexo kartı veriliyor. Ayrıca mutfak, çalışanların kullanımına açık ve isteyen rahatça kullanabiliyor. Mutfakta her daim çorba mevcut. Gelen misafirlere ev yapımı kekler ikram ediliyor. Mesaiye kalındığı zamanlarda ise akşam yemekleri hep birlikte yeniyor. Ofiste 50 kişinin çalıştığından bahsetmiştik, bu da neredeyse her hafta bir doğum günü partisinin düzenlenmesine yol açıyor. 🙂

Pazartesi günü kadın çalışanlar için kuaför günü. Ofise gelen kuaför, kadınları diledikleri gibi güzelleştiriyor. Kadınların çoğunlukta olduğu ofiste, boş bir oda da dinlenme ve süt sağma odası olarak ayrılmış.

Bunlar dışında her cuma “happy hour” düzenleniyor. Ofiste kütüphanenin yanı sıra geniş bir gazete, dergi arşivi de var. En güzel yönlerinden biri de hayvan dostu bir ofis olmaları, sokak kedilerini besleyip sahiplendiriyorlar. Terasta yuva yapmış birçok kuş da bulunuyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.