Çağanur Atay Uçtu ve Gökhan Atasoy yorumluyor

Campaign Türkiye‘nin en sevilen bölümlerinden Works sayfalarına bu ay Media Markt Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Çağanur Atay Uçtu‘yu ve Güzel Sanatlar Yönetici Kreatif Direktörü Gökhan Atasoy‘u konuk ettik.

1- Allianz

Çağanur Atay Uçtu 

Evet dünya dijitalleşiyor, tabii ki teknoloji de son hızla gelişiyor, hiçbirimiz bundan 5 yıl önceki gibi yaşamıyoruz. Ama değişmeyen tek şey insan hikayeleri! (1) Allianz’ın çok başarılı bulduğum viral reklam kampanyası da bir çiftin hikayesini öyle güzel ve adrenalinli şekilde bize yaşattı, faydayı da bu hikayenin içinde öyle tatlı tatlı verdi ki, bize de tadından yenmez bu işi doyasıya izlemek ve paylaşmak kaldı. Hepimiz Berke olduk, hepimiz Berke’nin kız arkadaşı olduk. Özetle nefis iş olmuş, hem markanın hem ajansın eline sağlık.

Gökhan Atasoy

(1) Allianz. Güzel, eğlenceli fakat markaya ne katkısı olacak diye uzun uzun düşündürüyor.

2- Markafoni

Çağanur Atay Uçtu

(2) Markafoni kampanyasının bu ilk filmi çok uzun, hikaye ve marka mesajı ise sürprizli değil. Güzel oyunculuklar bile, uzun yoldan dolanan replikler arasında kayboluyor. Serinin devam filmlerinde daha keyifli hikayeleri göreceğimize inanıyorum.

Gökhan Atasoy 

Espriler alışılagelmiş Gülse Birsel standartlarının çok gerisinde kaldığı için sonuna kadar izletmiyor. Reklamı yapılan marka ilk kez 2:26’da karşımıza çıkıyor. “Eğer ünlü muamelesi istiyorsanız (2) Markafoni’den alışveriş yapacaksınız” cümlesi, inşallah konumlandırma değildir diye ümit ediyorum.

3-  Change.org

Çağanur Atay Uçtu

(3) Change.org’un kampanyası, bir kez daha bize çok basitçe hallettiğimiz bir konunun, görme engelli biri için ne kadar zorlayıcı olabileceği hissini çok güzel anlatıyor. Tam da her şey çok teknolojik dediğimizde; kimin için öyle, kimin için değil gerçeğini hatırlatan kuvvetli bir mesajı var. Eminim kampanyanın vesilesi olan bu çağrı ülkemizin önde gelen üreticileri tarafından yanıtsız kalmayacaktır.

Gökhan Atasoy 

(3) Change.org. Nefis! Enfes! Reklamcılığı neden sevdiğimizi hatırlatan bir iş! Dilerim bir beyaz eşya üreticisi de “bu sesi duyar”, bu ürünleri üretmeye başlar ve kalplerimizi fetheder. Akıl eden BÜRO ekibine sonsuz teşekkürler.

4-  EÇADEM

Çağanur Atay Uçtu

(4)EÇADEM’li çocuklardan gelen Anneler Günü mesajı beni çok yoğun ve stresli bir iş gününün bitiminde yakaladı ve o kadar dokundu ki, nefessiz kaldım. Duyguyu izleyene tümüyle geçiren hikayeyi düşünene, o şahane metni yazana, bize güzel bir uyarı veren bu çalışmaya imza atanlara ve bu şahane cast’a diyebileceğim tek bir şey var: Çok güzelsiniz!

Gökhan Atasoy 

(4) EÇADEM İzledikçe insanın yüzüne bir gülümseme yayılıyor. O sevgiyi, o mutluluğu hakikatten hissettiriyor. Çocukların kamera karşısındaki tavırları da son derece rahat. Kuntay Alpman’ı hem fikirden, hem de yönetmenlik başarısından ötürü tebrik etmek lazım.

5- Renault

Çağanur Atay Uçtu

(5) Renault filmindeki içgörü güzel ama kampanya mesajı ürünün doğası ile çelişkili olmuş. “Hızlı gidenler değil…” dediği anda, ben de yarattığı his bu araç hızlı gitmez oldu ki, her ne kadar hız aracın öne çıkarılmak istenen faydası olmasa da, bir otomotiv reklamı için tehlikeli sular gibi hissettim. Yine filmin uzunluğu, diyalogların sadede gelene kadar geçen süre, odağı dağıtıyor. Seride farklı araçlar için hep aynı hikaye yapısının korunması ise bu araçlar arasında hiç fark yok mu düşüncesi ile beni baş başa bıraktı.

Gökhan Atasoy 

(5) Renault. Ticaretle ilgili güzel bir detayı yakalamış ve işlemiş. Bu dünyaya yeni atılmak isteyenlere seslenmesi çok hoş. Filmlerde geçen kuaför, pet-shop gibi dükkanların yük taşımaya ihtiyacı olmayan faaliyet alanlarından seçilmesi biraz şanssızlık olmuş.

6- Pegasus

Çağanur Atay Uçtu

(6) Pegasus’un “her şey yerinde güzel” kampanyası, seyahat düşkünü olan beni içgörüsüyle gayet güzel yakaladı. Keşke Kapadokya filmindeki hikaye de biraz daha heyecanlı olsaydı. Yine de reklam filmindeki teyzeler ve özellikle onlardan sosyal medya yarışmasını dinlemek espriliydi. Kampanyanın devam filmlerinde bu içgörüden çok tatlı ve tansiyonu yüksek başka hikayeler çıkacağına eminim.

Gökhan Atasoy 

(6) Pegasus. İçgörüsü doğru, son derece pozitif, harekete geçme isteği uyandıran bir çalışma olmuş. Ufak tefek teknik sorunları olmuş. Misal, filmin üstündeki müzik, jüri toplantılarından aşina olduğumuz pek çok case-video’nun ortak müziği… Montaj bir noktadan sonra durağanlaşıyor. Az biraz daha yönetmen katkısı alsa, bambaşka olurmuş. Ellere sağlık.
Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Haziran 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.