artwork

Bu Gurur Hepimizin [kampanya öyküsü]

10 sene önce

2

Türk Hava Yolları’nın “bu gurur hepimizin” temasıyla yaratılan son reklam filmi yayınlandığı günden itibaren yoğun ilgiyle karşılandı ve çok konuşuldu. Biz de Alametifarika yaratıcı ekibinden, reklamın ortaya çıkışını ve yapım sürecini anlatmalarını istedik. İşte reklam yazarı Murat Yaylagül’ün kaleminden kampanyanın kısa öyküsü:

“‘Türk Hava Yolları dünyada en fazla ülkeye uçan hava yolu oldu

Türk Hava Yolları’nın reklamcıları olarak bizim görevimiz bu haberi duyurmaktı. Haber zaten oldukça dikkat çekici ve okuyanı gururlandıran bir cümleden ibaretti. İşimiz, haberi tüm Türkiye’ye duyurmak için, kalbine bu cümleyi koyacağımız ve izleyenleri sıkmadan tekrar edebileceğimiz bir kampanya oluşturmaktı.

Reklam filmini izleyen insanlara, saniyelerden ibaret zaman diliminde, belirli bir duygu ya da heyecanı doğrudan yaşatmak için en etkili yolun ‘ses’ olduğuna inanıyoruz. Vermek istediğimiz haberin özündeki duygu da milli gurur olduğu için, Milli Marşımızdan daha güçlü bir ses olamazdı. Oturduk, İstiklal Marşı’nı dünyanın farklı şehirlerinde yerel müzisyenlere çaldırma fikri üzerine çalıştık.

Müşterimizle yaptığımız bir toplantıda bize, Türk Hava Yolları hangi ülkeye hat açtıysa, o ülkeyle dış ticaretimizin bir yıl içinde katlanarak büyüdüğü bilgisi aktarılmıştı. Bu bilgiden şu sonucu çıkarıyorduk: Türk insanı bir ülkeye sadece turist olarak gitmiyor; oraya ticaretini, kültürünü de taşıyordu. En önemlisi, daha önce hiç temas kurmadığımız bir topluluk, Türk insanıyla tanışıyordu. Buna, Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu Türk Hava Yolları aracılık ediyordu.

Bu bilgiler ışığında Milli Marşımızı uçtuğumuz ülkelerin müzisyenlerine yorumlatmanın, haberin özünü destekleyen bir fikir olduğu konusunda aklımızda şüphe kalmadı. Böylece yaklaşık iki buçuk ay süren, toplam 130 bin kilometre uçtuğumuz uzun bir yolculuğa çıktık. Yönetmenimizin hüneriyle ortaya tüyleri diken diken eden bir film çıktı. Filmimizin yayına girdiği ilk saniyeden itibaren gelmeye başlayan harika yorumlar, doğru bir iş yaptığımızın kanıtıydı. Bizim için en özel olanı da, daha ilkokuldan itibaren hep aynı kaydını dinlediğimiz güzel marşımızın yepyeni bir yorumunu ülkemize armağan etmiş olmak oldu.

Sonunda Türkiye, Türk Hava Yolları’yla gurur duydu. Biz de yaptığımız işle gurur duyduk.”

Reklamveren: Turkish Airlines

Ajans: Alametifarika

Alametifarika Ekibi: Kenan Ünsal, Emrah Karpuzcu, Murat Yaylagül, Erdem Suyolcu, Emre Abay, Nilüfer Acar, Hüseyin Sandık, Zeynep Ordu, Can Bilginer, Sertuğ Alptekin, Berkay Tahmaz, Çağrı Ark, Başar Sarıkaya

Prodüksiyon Şirketi: PTT

Yönetmen: Bertan Başaran

Post Prodüksiyon: Filimişleri

 

[highlight color=”eg. yellow, black”]Benzer Yazılar:[/highlight]

İş Bankasının ilk reklamı [kampanya öyküsü]

Behzat Ç.’nin çok konuşulan jeneriğinin yapım öyküsü

Elite Çikolata reklamlarının arkasındaki adam [kampanya öyküsü]

YemekSepeti’nden “Allah’ına kurban” [kampanya öyküsü]

McCann Erickson İstanbul’dan ‘kreatif direktör kafası’ [kampanya öyküsü]