artwork

Büyümeye devam eden bir yapı: Brandcom

3 sene önce

0

Bu ay ofis sayfalarımız için dijital, veri analizi, kreatif gibi alanlarda faaliyet gösteren ve 11 ajanslı bir yapıya sahip Brandcom İletişim Grubu’nun çatısı altında yer alan Skala ve Native Medya’yı ziyaret ettik.

Daha önce Levent’te yer alan bir villada ziyaret ettiğimiz Skala ve Native Media; genişleyen ekipleriyle daha büyük bir yere ihtiyaç duyunca Torun Center’daki yeni ofislerine taşındılar. Biz de hem onların yeni yapılarını biraz daha detaylı konuşmak hem de ofisin güncel konumunu görmek için kısa bir ziyarette daha bulunduk.

Brandcom farklı fikirlerin bir arada olduğu bir iletişim grubu. Bu grup altında toplanan farklı disiplinler ile birlikte yaratıcı projeler üretiliyor. Dijital, kreatif, markalama, medya planlama ve satın alma, veri analizi ve araştırma, film yapım şirketlerinin bir arada bulunduğu 11 ajanslı bir yapıya sahipler. Farklı iletişim disiplinlerini tek bir dil ile ifade etmeye çalışıyorlar. Bu yapı içerisinde bulunan ekiplerin hepsinin kendine has ve özgün; dinamiklerinin olduğunu belirten Skala Media Ajans Başkanı Sinem Ceylan, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “2013 yılında grubun ilk ajansı olarak hizmet vermeye başladık. Konusunda uzman ve tecrübeli ekip yapımızla markalarımız için çözümler üretiyoruz. Yer aldığımız projelerde araştırma ve stratejiye önem veriyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana yaklaşık 2.5 milyar TL’lik medya kullanımıyla sektörün öncülerinden biri haline geldik.”

Yine Brandcom altında yer alan ve Skala Media ile aynı lokasyonda yer alan Native Media’nın yapısını ise Native Media Ajans Başkanı Selim Yücel şöyle anlatıyor: “Native Media, medyadaki değişen koşullar içerisinde iletişime bütünsel bakmayı temel ilke edinmiş yeni nesil bir medya ajansıdır. Bizler de, marka – ajans ilişkilerini stratejik iş ortaklığı adı altında konumlayarak medyadaki dijital dönüşüm içerisinde; dijitali yalnız başına değil tüm mecra karmalarının temeline koymayı hedefleyerek, bu yönde birçok başarılı kampanyaya imza attık. Native Media olarak, iş ortakları ile uzun dönemli yol arkadaşlıkları yapma hedefiyle yola çıktık. Entegre iletişim çözümleri üretirken global gelişmelere paralel ülkemizdeki start up ekosistemini medya sektörüne entegre etmenin temellerini atmaktayız.”

Native Media’nın en önemli değerinin insan kaynağı olduğunun altını çizen Yücel; THY, Filli Boya, A101, Sütaş, Ziraat Bankası, Uğur Derin Dondurucu, English Home, Memorial, Erciyes Anadolu Holding, Boron vb başta olmak üzere ülkemizin farklı sektörlerindeki birçok lider markaya hizmet verdiklerini vurguluyor.

Müşteri portföylerinin genişlemesiyle beraber artan personel sayısı ve değişen organizasyon yapısı bu iki ajansı da Levent’teki villa düzeninden, geniş ofis düzenine geçmeye yöneltiyor. Birkaç aylık tadilat işlemlerinin ardından da 2019’un Haziran ayında yeni ofislerine yerleşiyorlar.

Yeni ofislerinin açık ofis formatında olmasıyla ise ekiplerin kendi içlerindeki sinerjinin daha üst seviyeye çıkmasını, birimlerin birbirine yakın olması iç iletişimin hızlanmasını sağlıyor. Bu da kendilerinin vurguladığı gibi hizmet kalitelerinin artmasını sağlıyor.

Öncelikle yeni ofis ortamında çalışanların beraber daha çok vakit geçirebildikleri yaşam alanları mevcut. Alanlarının genişlemesiyle birlikte terasta, güzel havalarda nefes alma imkanları oluyor. Masa tenisi ve Playstation alanlarında çalışanlar güzel vakit geçirebiliyor. Ayrıca plazada bulunan spor salonlarından, yemek alanlarından ve cafelerden de kolaylıkla faydalanabiliyorlar.

45 kişi offline, 25 kişi de online ekipte yer alan ve 70 kişiye ulaşan Skala Media; 35 offline, 25 kişi de online olmak üzere 55 kişiye ulaşan Native Media beraber ortalama 850-900 metre karelik bir alana geçiyor. Oturma düzeni ekiplerin dağılımına göre ayarlanıyor; düzen ve bütünlüğün bozulmaması için çalışılıyor. Ayrıca yeni ofislerinde oldukça geniş bir toplantı odası da yer alıyor.

Tpu İç Mimarlık’tan Burak Ertunç ve Sinan Karakoç’un tasarladığı Skala Media, yalın ve endüstriyel tarzda tasarlanmış. Doğal ahşap ve ham metal malzemeler günümüz materyalleri ile bir arada uyum içerisinde kullanılmış. Giriş kısmında karşılama bankosunun üzerinde kullanılan doğal taş ve metal duvar, ofise hem endüstriyel hem de doğal bir görünüm kazandırmış. Çelik konstrüksiyon ile yapılmış asma kat sayesinde ofiste hacim içerisinde yeni bir hacim oluşturulmuş. Bu yapıda özellikle çelik kısımların gözükmesi istenmiş bu da endüstriyel mimari görselini güçlendirmiş.

Ofis ve workshop alanları tamamen fonksiyon ve ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanmış. Geniş, uzun çalışma istasyonları ve cam panellerle bölünmüş ofisler ve sosyal alanlar yaratılmış. Genel ofis alanlarında gri tonlarda granit yer kaplaması kullanılmış. Asma katta ise doğal meşe parke tercih edilmiş bu sayede ahşabın natürel görüntüsü ve gri duvarlar arasında bir denge sağlanmış. Genel tasarım anlayışı ile endüstriyel bir tarzın hakim olduğu ofiste ahşap ve metalin dengeli olarak kullanıldığı görülüyor. Bu sayede mekanda bir dinginlik ve doğallık gözlemleniyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.