Site icon Campaign Türkiye

Boğaç Göncü ve Odisseas Sevsevme’den kampanya yorumları

sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Göncü ve Alametifarika Kreatif Direktörü Odisseas Sevsevme, 2017 yılında Campaign Türkiye’de yayınlanan ve sizlerin en çok okuduğu (tıkladığı) ilk 6 ayın 6 reklam kampanyasını yorumladı.

2017 yılının ikinci yarısında Campaign Türkiye’de yayınlanan ve sizlerin en çok okuduğu (tıkladığı) 6 reklam kampanyasını ise Unilever Food Solutions Türkiye Pazarlama Direktörü Nihan Kayı ve Muhabbet Kurucu Ortağı Kenan Ünsal yorumladı.

1. Borusan Holding – Sevgi dilde başlar

Boğaç Göncü – sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu GMY 

Ciddi bir sosyal farkındalık çalışması. Oyuncuların tamamının gerçekten holding çalışanı olması ve gerçek hayatlarına uygun bir söylem içinde olmaları mesajı içten, samimi ve kuvvetle veriyor. İletişimin gücü, doğallığından ve gerçekliğinden geliyor. Farklı olmanın eşitliği bozmadığını, değişik ihtiyaçlara yönelik zenginlikler kattığını, sadece kurumsal değil tüm hayatımızda içselleştirmemiz gerektiğini hatırlattı bana.

 

Odisseas Sevsevme – Alametifarika Kreatif Direktörü

Topluma faydalı işler, hatta ürünler geliştirmek iletişimdeki yeni trendlerden. Borusan bu iletişimi Sevgililer Günü’nde yaparak fark yaratmak istemiş. Kadın erkek eşitliğinin altını çizmek adına, kadın çalışanları erkek dış ses, erkek çalışanları da kadın dış ses seslendirebilirdi. Onun dışında Sevgililer Günü’nde yapılmış farklı bir iletişim.
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

2. Betek / Filli Boya – Anca Beraber

Boğaç Göncü

Çok konuşulmuş bir başka farkındalık çalışması. Dünya Kadınlar Günü için hazırlanmış olan çalışmada oyuncuların değil gerçek kişilerin ağzından “kadın” sorunları işlenirken, sorunları yaratan profil olarak akla gelen erkeğin konuya insani yaklaşımı iyi düşünülmüş. Ancak çalışmanın arkasından gelen tartışmaları göze almak cesaret gerektiriyor, alkışı da hak ediyor.

Odisseas Sevsevme

Bu yılın açık ara en iyi işlerinden. Müziğiyle, reklamda konuşan her bireyiyle kusursuz bir iş. Son 2 yıldır dünyada da kadın meselesi sıkça karşımıza çıkıyor. Filli Boya da çok başarılı bir iletişimle o akşam herkesin Facebook, Instagram ve Twitter hesabında yerini aldı. Açıkçası bu devirde dünyada ve ülkemizde kadın konusunun bir konu olması çok üzücü. Adam olmayı bırakıp insan olmayı öğrenmeliyiz. Ama filmde teyzemizin de dediği gibi “İnsanlığın okulu yok yavrum.”
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

3. Arçelik – Kombiden Beklenmeyecek Hareketler

Boğaç Göncü 

“Ev aletlerinin de ruhu var” gibi gerçek dışı bir kurgu ile mizahi bir çerçevede online mecralar üzerinden gençlere ve dijital içerik tüketicilerine hitap etmek isteyen bir çalışma. Tutarsızlıklar ve yakın gelecek iddiası, uygulamada yeterli görsel içerik desteği olmadığından çalışmayı zayıflatıyor. İş dijital de olsa daha kaliteli bir prodüksiyon istiyor.

Odisseas Sevsevme

Bazı işler vardır, brief’i ve süreci bilmeden fazla yorum yapmamak gerekir. Bu benim için öyle bir iş. Leyla ile Mecnun dizisi kimisine çok komik gelir, kimisine “ay kapat dayanamıyorum şuna” dedirtir. Bu kampanya da biraz absürt. İnternet aleminde sadece annelere değil, gençlere de gidip pazarı büyütmek doğru bir strateji olabilir. Ama iş internet olunca absürt, komik bir şeyler yapalım noktasında kalmamalı.
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

4. Lifecell/Turkcell

Odisseas Sevsevme

Ekranda fark yaratan işlerden biri. Görünce baktırıyor. Prodüksiyonu iyi çözülmüş, şık duran bir iş. Sektör içinde, Jain adlı sanatçının kliplerinden unsurlar barındırması çok konuşuldu. Açıkçası ben oralara pek takılmıyorum. Reklamcılar olarak hepimiz kendimizi orijinal sanıyoruz. Halbuki yaptığımız iş, daha önce hayatımızda gördüklerimizi, bildiklerimizi birleştirip anlamlandırıp yeni bir şeyler söylemek. Benim bu işle ilgili tek sıkıntım şu; ürünün tam olarak anlaşıldığından emin değilim. Çevremdeki sorulardan bunu anladım. O daha iyi anlatılabilirdi belki.
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

5. Neutrogena – Sivilcelere Geçit Yok

Boğaç Göncü 

Gençlerin en “büyük” ve “istenmeyen” dertlerinden birine odaklanan çalışma, gençleri renkli ve hareketli bir çalışma ile internette yakamaya çalışıyor. Erişim ve izlenmelere bakınca amacına ulaşmış gözükse de geniş bir genç kitleye hitap etmek için daha “yerli” hissettiren bir prodüksiyon çalışması olabilirdi.

Odisseas Sevsevme

Eğlenceli bir klip olmuş. Müzik kulaklara aşina, gençlerin hayatından içgörüler de taşıyor. Tek merak ettiğim sivilceleri canlandıran gençler biraz daha absürt tiplerden seçilebilir miydi? Çünkü sivilce dediğin sevimsiz bir şeydir ve canları sıkar. Ama filmdeki sivilceleri canlandıran gençler fazlaca cool ve bakımlı. Yani sivilcelerden yeterince nefret edemiyorum hatta sempati duyuyorum izlerken :)
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

6. Vestel – Gözyaşlarım Sel Oldu

Boğaç Göncü 

Kaliteli bir prodüksiyon, uygun dozda verilen lokal klişeler ve tatlı abartılar, dijitalin 6 saniye gerçeğine uygun şekilde bir araya gelince izlettiren ve gülümseten bir çalışma çıkıyor ortaya. Geniş bir hedef kitleyi yakalamış olması başarısını gösteriyor.

Odisseas Sevsevme

Reklamcının işi her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Çünkü insanlar reklama gelene kadar gün içinde o kadar çok içeriğe maruz kalıyor ki son verilere göre sizin reklamınızı ilk 2 saniyede acımadan geçebiliyorlar. Bu da bence iyi örneklerden biri. Bir kere bumper dizi diye bir şey söylüyorsun, daha önce kimsenin söylemediği. Günümüz dizilerini ti’ye alıyorsun, içerik çıkarıyorsun. E komik de olmuş. Daha ne olsun? Etkileri ne oldu bilemiyorum ama yenilikçi, komik, çok güzel bir iş.
Not: Emeği geçen herkesin eline sağlık.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ocak 2018 sayısında yayımlandı.

 

Exit mobile version