artwork

“Bizim herkese yetecek kadar fikrimiz var”

7 ay önce

1

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Balıkesir’den İpek Adworks Reklam Ajansı oldu. Balıkesir Bandırma’da faaliyet gösteren reklam ajansına dair merak ettiklerimizi ajansın kurucusu Kürşad İpek’ten dinledik.

“Markaları insanlar için, insanları da markalar için daha değerli kılıyoruz” sloganıyla yola çıkarak markaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlamayı hedefleyen İpek Adworks, firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtan içeriklerin yazımı, web sitelerinin kurulması, reklam ve video çekimlerinin yapılması, görsel fotoğrafların düzenlenmesi gibi birçok alanda çalışmalar yürüterek markalara çeşitli hizmetler sunuyor.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Kürşad İpek: Bir şirketin olmazsa olmazı artık marka ve reklam yönetimi. Biz de ajans olarak beraber çalıştığımız markaların değerini yükseltmek –kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamak- için sürekli yeni fikirler üretiyoruz. Markalara ve işletmelere sosyal medyada yer açmak ve tanınmalarını sağlamak bizim işimiz. Biz onlara dijital ortamda yeni bir pencere de açıyoruz diyebiliriz. Hep dediğimiz gibi “Bir fikrimiz var”.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Kürşad İpek: Çok farklı alanlarda hizmet verebiliyoruz.Şu an birçok farklı sektörde faaliyet gösteren firmaların sosyal medyasını yönetiyoruz. Bu iş kendi içerisinde çok farklı ilerliyor tabii. Firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtan içeriklerin yazımı, web sitelerinin kurulması, reklam ve video çekimlerinin yapılması, görsel fotoğrafların düzenlenmesi gibi birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bunların hepsi aslında dijital pazarlama kapsamına giriyor ve biz de bu işte oldukça iyiyiz.

Burak Becan: Ajansınız Balıkesir’de yer alıyor. Balıkesir’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Kürşad İpek: Aslında tam da Balıkesir’de değil, Bandırma’dayız. Fiziksel olarak bakıldığında burası İstanbul’a feribotla 2,5 saat uzaklıkta. Yani çok da uzakta sayılmayız. Burası küçük bir şehir olabilir ama bu çıkarılan en iyi işin büyük şehirlerden çıkacağı anlamına gelmiyor.Biz bu algıyı da yıkmak istiyoruz. Artık bu iş nerede olduğun değil, ne yaptığın ile ilgili olmaya başladı. Bandırma’da olmanın avantajına gelirse, burası ekonomik ve sosyal açıdan hareketli bir şehir. Burada markalaşmak isteyen çok şirket var. İşte biz de tam bu noktada devreye giriyoruz. Ayrıca yönetimini yaptığımız çoğu marka ise şehrimizin dışında. Anlaşma durumlarına göre belirli sürelerde ziyaretler düzenleyip, hem raporlama sunuyor hem de ihtiyacımız olan içerikleri temin edebiliyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kürşad İpek: Bu iş tamamen enerji işi. Bizim gibi fikri bol, yaratıcılığı yüksek bir ajansta insan sayısına değil enerjimiz ne durumda buna bakıyoruz. Ekibimiz de hep genç ve enerjik insanlardan oluşuyor. İş sırasında pili biten oluyor mu oluyor, biz de onu şarj ediyoruz. (Ayda 3000 lira motorsiklet taksidine girenler var aramızda, onların pili % 100 mesela ) Şaka bir yana, sektör zaten çok hareketli, biz de bu sektörde kendi yönümüzü kendimiz belirliyoruz. Bu iş tamamen ihtiyaç meselesi. Tüm Türkiye’de çalıştığımız birçok kurum farklı reklam ve kampanya talepleri ile bize geldi. Seçim kampanyası yönettiğimiz de oldu, markalar ne üretiyor ne satıyor ezberlediğimiz de. Biz her kampanyamızda kendimizi çok farklı işler içinde bulduk ve bu işten epey bir keyif alıyoruz.

Burak Becan: Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Kürşad İpek: Reklam, pazarlama ve marka çalışmaları çok yönlü bir iş. Bizim gibi ajansların ekibinde yer alanların iletişimi kuvvetli, bilgili ve yeri geldiğinde komik ya da ciddi olması gerekiyor. O yüzden ekibe yeni bir arkadaş dahil etmek istediğimiz zaman bunların onda var olmasını istiyoruz. Ajansta espri yaptıktan 5 dakika sonra toplantı havasına geçtiğimiz çok oluyor. Yukarıda da dediğim gibi biz enerjiye bakıyoruz. Enerjisi olmayan ajanstan içeri gi-re-mez. Son yıllarda üniversiteler sektörümüze kaynak sağlayacak bölümlere yöneldiler. Bu bizleri hem çok mutlu ediyor hem de bizlere yeni çalışma arkadaşları yetiştiriyor.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? -Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Kürşad İpek: Salgından sonra insanların internet ve sosyal medya kullanımı arttı. Artık herkes alışverişini internetten yapıyor. E haliyle sosyal medyada şu an herkes ya ürün satıyor ya da hizmet sağlıyor. Şirketler ise daha da büyümenin peşinde. Doğal olarak markalaşmak ve tanınmak için de alanında uzman bir ekiple çalışmak istiyorlar. Bu süreçte bizimle çalışmak isteyen çok marka oldu. Onlarla çok güzel markalaşma süreci ve kampanyaları yönettik. Bizim şimdiki hedefimiz daha da büyümek. İstiyoruz ki her markaya dokunalım, onlar bizden biz de onlardan yeni şeyler öğrenelim. Çünkü biliyoruz ki bizim herkese yetecek kadar fikrimiz var.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlandı.