artwork

Bizi bekleyenler…

11 sene önce

0

2012 yılı tüm dünyada politik, kültürel ve ekonomi anlamında birçok değişimin yaşandığı bir yıl oldu. Maya takvimine göre bir sondan bahsedilirken, aslında tüm bu değişimler yeni bir dönemin açılışını tetikledi. Bu değişimin odağında ise dijital dönüşümün etkilerine tanıdık olduk. Mobil ve bulut bilişimin uyumu sonucunda sunulan yeni hizmetler ile bilgiye erişimde cihaz bağımlılığı ortadan kalktı. Gerçek hayattaki deneyim ve paylaşımlar online dünyaya taşındı.

Yeni yılda da artık erişim cihazları tamamen birleşecek. Bulut bilişimin sunduğu teknoloji üzerine geliştirilen yeni  uygulamalar ile online ve offline artık tamamen iç içe geçecek. Mobil teknolojiler bulut bilişimin de yardımıyla hızlı gelişimini sürdürmeye devam edecek.

İnternet dünyasının bir diğer olmazsa olmazı ve merak ettiğimiz soruların cevabını bulmadaki en büyük yardımcımız arama dünyasında da, kişiselleştirme ve bilgiye erişimi hızlandıracak yeni özellikleri deneyimlemeye devam edeceğiz. Web sonsuz bir dünya… İnsan merakı da öyle. Merak ettiğimiz öğrenmek istediğimiz her konuyu bu dünyada arıyor ve sorguluyoruz. Bugüne kadar arama, sorguladığımız anahtar kelimelere odaklanırken, artık bizim tam olarak ne istediğimizi anlayan ve daha hızlı sonuca ulaşmamızı imkan tanıyacak hale dönüşüyor. Sesli arama ile merak ettiğimiz soruyu nerede olduğumuzdan bağımsız hemen sorup karşılığını sesli olarak alabiliyoruz. Google Now gibi yeni uygulamalar, güne başlamadan cihazımıza gelen bir uyarı mesajı ile evden işe trafik durumunu ya da sevdiğiniz takımın maç sonucu ile ilgili bilgileri bize ulaştırıyor. Yani ihtiyacımız olduğu noktada aradığımız sorunun cevabı bize sunuluyor.

Yeni yılda da internet teknolojilerinin hayatımıza yeni renkler katmaya devam edeceğine inanıyorum. Hep birlikte izleyip, göreceğiz.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2013 sayısında yayınlanmıştır.