Bitmek bilmeyen revizyonlarımız yok

“İstanbul’daki normalleşmiş fazla mesailerin burada olmaması sanırım en belirgin avantajımız.” diyen Mun Ajans’la İzmir’de faaliyet gösteren bir reklam ajansı olmayı konuştuk.

İstanbul dışındaki ajansların sesine kulak verdiğimiz sayfamızın bu ayki konuğu, İzmir’de faaliyet gösteren Mun Ajans oldu. Ajans kurucusu Cansu Tuğcu, kariyerine İstanbul’da yer alan çeşitli ajanslarda reklam yazarı olarak başlayıp ilerleyen yıllarda, üniversiteyi okuduğu İzmir’e dönen bir isim. Cansu, Mun Ajans’ın markaların bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerine hizmet etmek ve/veya yön vermek üzere reklamcılığın tüm alanlarında iş ürettiğini belirtiyor.

Bilmeyenler için ajans hakkında genel bilgilerle başlayalım.

Dördüncü yılını önümüzdeki aylarda dolduracak. Ekip yaş ortalaması 28 olan, genç bir ajansız. Mun, eski Türkçe’de “bu” anlamına geliyor ve bizim için işaret edilecek, örnek gösterilecek yani “bu” dedirtecek reklam fikirleri üretme misyonumuzu temsil ediyor.

İzmir’de, marka yöneticilerine ve sanat yönetmenlerine ek olarak ekibinde reklam yazarı da çalışan birkaç ajanstan biriyiz. Bu da yaptığımız en küçük tasarımdan, hazırladığımız en kapsamlı reklam kampanyasına kadar her işimizde doğru stratejiden doğan, başarıyla uygulanmış yaratıcı fikirler üretmemizi sağlıyor.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Markaların bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerine hizmet etmek ve/veya yön vermek üzere reklamcılığın tüm alanlarında iş üretiyoruz. Sadece konvansiyonel ya da dijital, sadece çizgi üstü ya da çizgi altı ajansız gibi çerçevelerimiz yok. Televizyon, radyo, gazete, dergi, açıkhava ve dijital mecraların tamamı için reklam kampanyaları üretiyor, markaların ihtiyacı olan kurumsal kimlik, ambalaj, katalog, internet sitesi gibi tüm tasarım ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Mun Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Çalışan bulmakta zorlanmıyoruz. Hatta son dönemde İstanbul’daki ajanslardan da sıkça başvuru alıyoruz. Kişinin işine duyduğu heyecan ve istek bizim için çok önemli. Seçilen değil seçen olmak isteyen, herhangi bir yerde iş bulmakla değil özellikle buranın parçası olmakla ilgilenen adaylar önceliğimiz oluyor. Elbette adayın başvurduğu işin tanımına göre, mezun olduğu bölüm, şimdiye kadar yaptıkları ve yapmak istedikleri, ekibimizin çalışma kültürüne uyumu gibi kriterleri de sağlamış olması gerekiyor.

İzmir’deki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

İstanbul’daki normalleşmiş fazla mesailerin burada olmaması sanırım en belirgin avantajımız. Müşterilerimizle uyumlu, stressiz bir günlük rutinimiz var. Bitmek bilmeyen revizyon döngülerimiz yok. Dezavantajımız, mesleğimizin en iyi İstanbul’da yapılabileceğiyle ilgili karşılaştığımız önyargı. Bazen bunu kırmak, işimizi yapabilmenin bir ön koşulu haline gelebiliyor…

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Hala yeni bir ajansız. Adımızı ilk kez duyacak olan markaların, reklamverenlerin sayısı çok… Başarılı kampanyalar üreterek marka bilinirliğimizi daha da artırmak şimdilik en önemli hedefimiz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Eylül 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.