Birlikte bir şişe Oasis içer miyiz?

Mutluluk paylaştıkça çoğalır. Bu söylemi pek çok yiyecek ve içecek reklamında duyuyoruz. Peki gerçekten paylaşıyor muyuz? Meyveli içecek markası Oasis insanların yeteri kadar etkin paylaşamadığını ve bu nedenle yeteri kadar mutlu olmadığını düşünmüş olacak ki “birliktelik şişesi” çıkardı.

Oasis daha etkili paylaşım ile daha çok mutluluk getiriyor.

Oasis Türkiye’de satılmayan bir meyveli içecek markası. İngiltere’de markanın reklam kampanyaları The Corner London tarafından hayata geçiriliyor. Bir süredir devam etmekte olan #RefreshingStuff kampanyası da bazen reklam klişeleriyle alay ediyor, bazen aşırı gerçekçi söylemler benimsiyor.

“Lütfen bu ilanın önünde durmayın, yayımlanması için çok para veriyoruz” veya “Yaz geldi. Siz susadınız. Bizim tutturmamız gereken satış hedeflerimiz var” gibi söylemlerle kendini o kadar da ciddiye almadığını gösteren marka “birliktelik şişesi”ni tanıtan bir reklam filmi yayınladı.

Reklam gibi görünmeyen reklam

Başlangıçta filmin tonu, son zamanlarda farklı markalarda sık sık gördüğümüz “iki gerçek insan ve bir ürün bir araya gelir, bakış açıları değişir, dünya bir anlığına daha güzel bir yer olur” stilini anımsatıyor. Kullanılan dil de bu “reklam hissiyatı uyandırmamaya çalışan reklam” tonuna çok yakın. İki yabancı bir Oasis “birliktelik şişesi” önünde bir araya geliyor. “Bu şişeden ikimiz içeceğiz. Rahatsız olmazsın, değil mi? Önce sen iç” gibi girizgahlardan sonra kişilerden biri şişeyi masadan alıyor.

Şişe hiç de bekledikleri gibi çıkmıyor. Çünkü Oasis, mağazalarda satılmayan (çünkü raflara sığmıyor) birliktelik şişesiyle paylaşmaya, birlikte başarmaya (ya da çuvallamaya), mutluluğa farklı bir açıdan bakıyor. Hafif çarpıtılmış, “En azından dürüst davranıyoruz” diyen bir açıdan.

Reklam filminin basın bülteninde “Bu kez Oasis reklam sektörünün en yeni trendini hedef alıyor. Markalar kibirli bir iyilik gösterisi içinde ama herkes bunun iyilikle değil, satışlarla ilgili olduğunu biliyor. İnsanları bir araya getirip farklılıkları birayla ya da cipsle ortadan kaldırdığını iddia eden markalar var. En azından Oasis bu konuda dürüst davranıyor” açıklaması yapılıyor.

İlgilenenler için, markaların değerler üzerinden iletişim yapmasını eleştiren bir makale daha önce burada yayımlanmıştı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.