Site icon Campaign Türkiye

Bir browser ile sınırları ortadan kaldırmak

Son dönemde sıklıkla yeni bir trend olarak algılanan ‘bulut bilişimi’ aslında internetin hayatımıza girdiği donemden bu yana var olan bir kavram. İnternette dönüm noktası olarak kabul edilen teknolojilerden biri olan bulut bilişimini zaman içerisinde asıl başarılı kılan bu teknoloji üzerinde geliştirilen uygulamalar.

Gelişen bulut bilişiminin onumuzdaki dönemde internet kullanıcılarına ne gibi yenilikler sunacağı ile ilgili bir tahminde bulunmak zor. Ancak günümüzde bulut bilişimin bilgiye erişimdeki sınırlamaları kaldırması, bireysel kullanıcıların ve işletmelerin hayatında önemli değişimler yaratıyor.

Bu değişimin başlangıcını tetikleyen önemli unsurlardan biri de ‘Bulut’un otobanı’ olarak tanımlayabileceğimiz hızlı internet bağlantısı. Hızlı internet ile birlikte Google gibi arama motorları milyonlarca web sitesini endeksleyerek farklı bilgileri kullanıcılara bir arama kutusu aracılığıyla sunmaya başladılar.

Arama motorları aslında bir son değil değişimin ilk adımıydı. Bulut bilişimi global bir diyalog kurulmasına ve çoklu işbirliğine imkan tanıyor. Örneğin İstanbul’daki bir müşteri direktörü Hindistan’daki bir takım arkadaşı ile aynı anda sunum üzerinde çalışarak bir projeyi tamamlayabiliyor.

Bulut bilişim, işletmelere de fırsatlar sunuyor kuşkusuz. İş dünyasında en ufak bir işletme bile uluslararası ölçekli bir firma gibi bulut bilişimi kullanarak internette yerini alabiliyor.
Bilgilerin bulutta tutulması, veri kaybı ve güvenliği riskini de ortadan kaldırıyor. Halen bazı işletmeler güvenlik konusuna çekimser yaklaşıyor. Ancak bu, biriktirilen parayı bankaya yatırmak yerine yastık altında tutmayı tercih etmeye benziyor. er. Bugün Gmail, Google apps gibi tüm servisler bulut üzerinden kullanıcılar ile buluşuyor.
Günümüzde sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflerken; bilgiye erişimde sınırlamaları kaldıran ve büyük maliyet avantajları sunan bulut bilişim planların içerisine dahil edilmelidir. Özellikle işletmeler iş süreçlerini bulut üzerine kaydırarak verimliliklerini arttırabilirler. Tüm sunulan bu avantajlardan faydalanmak için sadece bir browser yeterli.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

Exit mobile version