Site icon Campaign Türkiye

Başarının yolu hız ve olumlu deneyim…

Günümüzde bilgiye erişim ve bağlantıda öncelikli tercihimiz, kişisel bilgisayarlardan mobil cihazlara kaymış durumda. Web sitesi trafiğinin yarıdan fazlası mobil cihazlardan geliyor. Deloitte’in bir araştırmasına göre; İngiltere’deki akıllı telefon kullanıcılarının yarıdan fazlası (16-75 yaş), güne başladıktan sonraki ilk 5 dakika mobil cihazlarını kontrol ediyor. Daha genç yaştakiler arasındaysa (16-24) bu oran %75’e yaklaşıyor.

Tüm bu verilere ve mobil hayatımızın bu kadar içinde olmasına karşın, mobil dönüşüm oranları masaüstü bilgisayarınkine göre hala daha düşük. Peki neden? Günümüzde tüketicilerin mobilden beklentileri; hızlı, akıcı ve kesintisiz bir deneyim yaşayabilmek. Yani bir mobil site ne kadar güzel görünürse görünsün, yavaşsa tüketiciler o siteye bağlanmaktan vazgeçiyor. Ancak doğru sorularla durumun gözden geçirilmesi ve doğru adımlarla gerekli iyileştirmelerin yapılmasıyla bunun önüne geçilmesi mümkün.

Mobil stratejinin şirketin öncelikleri arasında yer alması, müşteri deneyimini geliştirmenin belli bir ekibin değil herkesin sorumluluğu kabul edilmesi ve mobil dönüşüm performansının düzenli takibi ilk önemli adım.

Sitenin hız performansının öneminden söz ettik. Bu noktada web’deki çeşitli test araçlarından yararlanılması, mobil hızın ölçümlenmesi ve ilerleme alanlarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Zira küresel olarak mobil ziyaretlerin %70’inin 2020 yılına kadar 3G veya daha düşük bağlantı hızlarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Aynı şekilde eskimeye yüz tutan çözümler yerine modern ve kolayca uygulanabilen (AMP ve PWA gibi) web teknolojilerinin kullanılması, çok sayıda platformda hızlı yüklenebilen etkileşimli siteler oluşturulmasına imkan tanıyor.

Doğru mobil stratejiyi belirlemek için sorulması gereken en önemli sorulardan biri de müşterilerin ne isteyip gerçekte ne deneyimledikleri… Bunu anlamanın yolu ise bir siteyi, ideal durumların söz konusu olmadığı gerçek hayat koşullarında uygulamalı testlere başvurarak müşterilerin izlediği yoldan deneyimlemekten geçiyor.

Bülent Hiçsönmez

Google Müşteri Çözümleri ve Gelişen Pazarlar Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version