artwork

Başarının sırrı doğru anlarda

5 yıl önce

0

Yaklaşan yılbaşı dönemi hem dünyanın dört bir yanında hediye almayı planlayan tüketiciler hem de markalar açısından hareketli ve heyecanlı günlerin başladığı anlamına geliyor. Alışveriş yolculuğunu pek çok kanal üzerinde sürdüren günümüz tüketicisinin beklenti ve ihtiyaçlarını anlayarak bunlara doğru anlarda cevap verebilmek ise, bu yoğun dönemi fırsata çevirmek isteyen markalar açısından kritik önem taşıyor.

Yakın zamanlı bir araştırmaya göre ABD’deki 18 yaş üstü müşterilerin %76’sı yılbaşı tatili alışverişlerini yaparken üç veya daha çok kanal kullanıyor. Bu noktada, mobilin yükselişini akılda tutmak gerekiyor. Zira mobilden yapılan “online alışveriş” aramaları son iki yılda %180 artarken, geçtiğimiz yılki online yılbaşı alışverişlerinin yarısı akıllı telefonlardan yapıldı. 

Doğru anlarda tüketiciyle buluşmak, böyle özel dönemlerde yeni müşteriler edinmek isteyenlere de avantajlar sunuyor. Öyle ki, müşterilerden %61’i bu dönemde alışverişlerini yeni perakendecilerden yapmaya açık olduğunu belirtiyor. Hatta yüzde 46’sı 2017 yılında bunu gerçekten yapmış durumda. Son iki yılda mobilden yapılan “… gibi markalar” şeklindeki aramalardaki %60 artış da marka karşılaştırmasının da yaygınlaşan tüketici davranışları arasında olduğunu gösteriyor.

Akıcı, sorunsuz ve kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak yeni müşteri edinmek kadar mevcut olanların bağlılığını sürdürmek açısından da önem taşıyor. Araştırmalara göre, mağazadan ayrılan her dört müşteriden biri aradıkları ürün stokta bulunmadığı için vazgeçtiğini söylüyor.

Şeffaflık ve kişiselleştirmeyse ödüllendiriliyor. Müşterilerin %41’i mağazaların envanterlerini paylaşmalarının daha iyi olacağını düşünüyor. Sezonluk alışveriş yapan her 10 müşteriden dördü ise daha önceki alışverişlerdeki beden ve ürünler gibi ayrıntıları hatırlayan satıcıları tercih ediyor.

Kısacası formül basit; tüketiciler düş kırıklığı yerine işlerini kolaylaştıran ve kararlarını destekleyen deneyimler yaşamak istiyor. Her geçen gün, dolayısıyla her yılbaşı dönemi daha da yükselen bu talebe kulak vermek gerekiyor.

Bülent Hiçsönmez

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye 83. sayısında yayımlandı.