artwork

Başarı hikayeleri mobilde yazılıyor

4 sene önce

0

Bu yılın dijital pazarlama stratejilerini belirleyecek temel bileşenler arasında mobil deneyim, online video ve dijital dönüşümün öne çıkacağını daha önce dile getirmiştik. Yapılan çeşitli çalışmalar da bu bileşenlerin dijital dünyada giderek artan önemini ortaya koyuyor.

Oxford Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Reuters Institute’un “Digital News Report 2019” araştırması kısa bir süre önce açıklandı. Türkiye dahil 38 ülkede, 75.000’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen araştırma, dijital medyanın gelişimine ve bu alandaki güncel trendlere odaklanıyor. Ülkemizdeki en popüler sosyal medya platformunun %76 kullanım oranı ile YouTube olduğunu ortaya koyan rapora göre; YouTube %49’luk oran ile haber amaçlı olarak da en çok kullanılan platform.

Raporun sonuçlardan biri de habere ulaşmak için kullanılan cihaz türünde akıllı telefon tercihinin %71’e çıkmış olması. Mobilin yükselişini ve önemini net olarak gösteren çok çarpıcı bir sonuç. Mobili ciddiye alarak başarıya imza atan örnekler, durumu daha anlaşılır şekilde ortaya koyuyor. Örneğin olumsuz müşteri deneyimini tespit ederek resim optimizasyonu ve mobil sayfa içeriklerini önceliklendirme yoluna giden uluslararası bir outdoor kıyafet şirketi açılış sayfasının %55, kategori sayfalarının %48, ürün sayfalarının yüklenme süresini ise %65 oranında azaltabilmiş. Bu müdahaleyle birlikte şirketin mobil trafiğinde %31, mobil gelirindeyse %45’lik artış gerçekleşmiş. Dünyanın en büyük özel telekom şirketlerinden birisi de satışları artırıp maliyeti azaltmak ve otomatik yönetimi güçlendirmek için Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) denemeye karar verdikten sonra, site yüklenme hızını %70 artırmış. Web trafiğinin %70’i mobil cihazlardan gelen şirket, ana sayfa yüklenme süresini 3G bağlantılarda 6 saniyeden 2 saniyeye düşürürken tıklama oranı %31 artmış.

Mobil site hızı sayesinde e-ticaret işinde olmayan işletmelerin de büyük farklar yaratabildiğini ortaya koyan örnekler giderek çoğalıyor. Görünen o ki başarı hikayeleri günümüzde ağırlıklı olarak mobilde yazılıyor.

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü Bülent Hiçsönmez

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.