artwork

Başarıyı anlamlı ve nitelikli etkileşim getirir

4 sene önce

0

Yılın sonu yaklaşırken, aynı zamanda yeni bir on yıla girmenin de eşiğindeyiz. Geride kalan on yıl pazarlama dünyasında birçok alanda büyük değişimlere sahne oldu. Bu değişimde, müşteriye ulaşmaya yönelik yatırımların her katmanı için yepyeni bakış açıları sunan yenilikçi online pazarlama araçları büyük rol oynadı.

Online video platformları, değişimin en etkili şekilde hissettiren alanlardan biriydi. Bu alanda imza atılan başarı hikayeleri, artık ülke sınırlarının da ötesinde yankı uyandırıyor ve ilgiyle izleniyor. Bunda videonun yavaş, zahmetli ve maliyetli bir iş olmaktan çoktan çıkmış olması da önemli paya sahip. Dünyanın öbür ucundaki bir olayı veya etkinliği canlı izlemenin popülaritesi de giderek artıyor. Yenilikçi interaktif videolar üzerinde sunulan yaratıcı, etkileşimli deneyimler, ilgi ve memnuniyeti de beraberinde getiriyor.

Tüketiciler alışverişlerde online kaynaklardan her geçen gün daha sık şekilde yararlanıyor. Bu yılın başında ABD’de yapılan bir araştırma, tüketicilerin yüzde 90’dan fazlasının alışveriş yolculuklarının bir noktasında online kaynaklara başvurduğunu ortaya koyuyor. Bu eğilim dünya geneli için de geçerli.

Çevrim içi – çevrim dışı entegrasyonunu sağlayan araçlar, etkileyici sonuçlar yaratıyor. Perakende markaları bu araçlardan yararlanarak mağaza ziyaretlerini ciddi oranda artırabiliyor. Doğru zamanda doğru bileşenlerle uygulanan pazarlama kampanyaları kullanıcıların sepete ekleme eyleminde, önceki dönemlere göre iki kata varan oranlarda artış getirebiliyor.

Pazarlama alanında başarıyı belirleyen etkenlerden biri de kuşkusuz müşterilerin neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini saptayabilme becerisi. Müşteriyi tanımak ve ona en iyi deneyimi sunmak için makine öğrenimi temelli araçları etkin kullanabilen ve ölçümlenen kampanyalar fark yaratmaya; eğlenceli ve kişiselleşmiş deneyim sunabilen pazarlama profesyonelleri de başarı hikayeleriyle ilham vermeye önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Bülent Hiçsönmez
Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.