artwork

Anahtar nitelikli iletişim

4 sene önce

0

Dijital pazar hızla büyümeye devam ederken, günümüz tüketicilerinin çok sayıda kanal üzerindenilerleyen satın alma davranışlarını doğru analiz edip her bir temas noktasının önemini belirlemek ve böylece en yüksek erişimi elde etmek, markaların başarısına büyük ölçüde katkı sağlıyor. Bu noktada sık sık öneminden söz edilen hızın yanı sıra öne çıkan diğer faktör de her adımda benzer etkileşimler ve kişiselleştirilmiş deneyimler yaratabilmek. Zira kullanıcılar markayla tüm kanallarda aynı kalitede etkileşime girmek istiyor.Bir araştırmaya göre; tüketicilerin %60’tan fazlası markaların sağladıkları satın alma deneyimini kendi tercihleri doğrultusunda kişiselleştirmesi gerektiği görüşünde. Pürüzsüz ve kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sağlamak kuşkusuz yeni müşteri kazanmak kadar, var olanların bağlılığını devam ettirebilmek açısından da gerekli. Nitekim, kişiselleştirilmiş tüketici deneyimine yatırım yapan kuruluşların %90’ı, bu deneyimlerin karlılıklarını önemli oranda etkilediğini belirtiyor. Günümüzde profesyonellere sunulan yeni online pazarlama araçları, medya yatırımlarının her katmanı için bir bakış açısı sunuyor. Böylelikle, örneğin bir perakende markası çevrimiçi – çevrimdışı entegrasyonunu kolaylaştıran araçlardan yararlanarak gerçekleştirdiği bir kampanya sayesinde mağaza ziyaretlerini %13’ün üzerinde artırabiliyor ya da bir pizza markasının hazırladığı kampanya ile kullanıcıların sepete ekleme eylemi, daha önceki döneme göre %80’den fazla artış gösterebiliyor.

Yeni müşteri elde etme ve mevcut müşterileri elde tutma hedeflerine katkı sağlayan, verileri müşteriyi tanımada en doğru şekilde değerlendirirken, içeriğin müşteri ihtiyaçlarına en doğru ve hızlı yanıt verecek biçimde hazırlanıp sunulduğu, ilham verici başarı öyküleri niteliğindeki örneklerin sayısı giderek artıyor.

Özetle dijital pazar her geçen gün büyürken müşterileri iyi tanımak ve doğru zamanda doğru yerde doğru teklifle onların yanında olabilmek, markaların ve pazarlama profesyonellerinin gündemindeki öncelikli konumunu daha da pekiştiriyor.

Bülent Hiçsönmez

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.