artwork

‘Sürpriz’ nasıl hazırlandı? [kampanya öyküsü]

11 yıl önce

0

TBWA\İstanbul tarafından hazırlanan ve reklam sektöründe son günlerin en çok konuşulan işlerinden biri olan “Anadolu Efes’e Gizli Kamera Sürprizi” videosunun hazırlık aşamasını gösteren kamera arkası görüntüleri yayınlandı. İlk toplantıyla başlayan süreç, ‘konser’ akşamı kamera arkasında yaşananları da içeriyor. Videonun altında da, TBWA\İstanbul yaratıcı ekibinin bizim için anlattığı kampanya öyküsünü okuyabilirsiniz.

Kamera arkası:

 

“Geçen yıl Anadolu Efes Spor Kulübü reklamında Kerem Tunçeri ve diğer oyuncular Senden Daha Güzel şarkısını taraftarı için seslendirmişti. Bu film çok büyük ilgi görmüştü. Şarkı, 1 yıl içinde Anadolu Efes Spor Kulübü’nün marşı hale geldi. Geçen yılki bu güzel sürprizi devam ettirmek istedik ve şarkımızı, takımın hiç ummadığı bir atmosferde, taraftara, canlı bir şekilde söylettik.

Tabii bu hiç kolay olmadı.

Yaklaşık 2 ay boyunca, yönetmenimiz, prodüksiyon ekibimiz ve müzisyenlerimizle toplantılar yaptık. Bu yapımda bir tane değil, onlarca zorluk vardı. Öncelikle ve en önemlisi basketbolculara hiçbir şekilde bu haberin gitmemesi gerekiyordu. Anadolu Efes Spor Kulübü o süreci çok güzel yönetti. Oyuncular durumdan tamamen habersiz bir şekilde konsere geldiler.

Bunun yanı sıra, konser sırasında 750 kişilik ekipteki herkesin zamanında, doğru hareketi yapması gerekiyordu. Oyunculardan biri gösterdiğimiz yere değil de başka bir yere otursa bile bizim için çok büyük bir zorluk oluşacaktı. Çünkü tüm kameralar, bizim düzenlediğimiz oturma düzenine göre yerleştirildi.

Konser salonuna ve fuaye alanına tam 15 adet gizli kamera yerleştirdik. Oyuncular salona geldiğinde, canlı yayın tırına geçtik ve oradan onları izlemeye başladık. Müthiş bir heyecandı. Neyse ki her şey yolunda gitti ve oyuncularımız sürprize büyük bir mutlulukla karşılık verdiler. Çekim sonrasında basketbolcularla bir araya geldik. Hepsi inanılmaz mutlu olduklarını, unutamayacakları bir anı yaşadıklarını söylediler.

Filmin sevileceğini ve bir gündem yaratacağını tahmin ediyorduk. Fakat bu kadar büyük bir ilgi bizim tahminlerimizi de aştı. İnternette yayına başladığımız günün akşamı, hemen hemen tüm kanalların ana haber bültenlerinde yer aldık. Bu sabah, tüm gazetelerin reklamımıza yer verdiğini gördük. İnternette yalnızca 1 günde izlenme sayısı 1 milyonu geçti. İngiltere’nin en önemli haber kaynaklarından guardian.co.uk internet sitesinde filmimize yer verdi.”