artwork

Alternatif telekom sektörünün öncü firması: Millenicom

5 sene önce

0

Bu ay Millenicom’un Kağıthane’deki genel müdürlük binasını ziyaret ettik. Çalışanlarına kolay ulaşım ve rahat çalışma ortamı sunan şirket, plazalar yerine minimalist bir ofisi tercih ediyor.

Türkiye’de alternatif telekom sektörünün öncülerinden Millenicom, serbestleşen Türkiye telekomünikasyon pazarında lider alternatif operatör olma hedefiyle 2004 yılında kuruldu.

Evlere, iş yerlerine sabit internet hizmetleri ve bulut çözümler sunan Millenicom, bu hizmetlerine ek olarak talep eden müşterilere sabit telefon hizmeti de sunuyor.

2017 yılında tüm finansal veriler ve diğer şirket bilgileri göz önünde bulundurularak yapılan araştırma sonucu Türkiye’nin en iyi alternatif operatör hizmeti ödülünü alan Millenicom 200.000’i aşkın internet abonesine sahip.

En iyi müşteri deneyimi sunma hedefiyle kaliteli, dinamik ve hızlı hizmet vererek, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren Millenicom; AKN’siz, kotasız Gerçek Sınırsız interneti ve online başvurulara özel taahhütsüz sunduğu Özgürüm Kampanyası ile rakiplerinden ayrışıyor.

Şirket, 2004 yılından beri Kağıthane’deki 2 katlı ofislerinde faaliyet gösteriyor. Ofiste finans, hukuk, regülasyon, insan kaynakları, pazarlama ve satış, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, IT, network departmanları bulunuyor. Şirketin, Malatya, Şanlıurfa, Sivas gibi şehirlerde de çağrı merkezi operasyonları bulunuyor. Ofiste çalışanların rahat ve huzurlu bir şekilde çalışabilmelerine özen gösterilmiş. Plaza yerine merkezi ve iki katlı bir bina tercih edilerek ferahlığa önem verilmiş. Hiyerarşi ve bariyerin olmadığı bir ortamda yöneticiler çalışanlarıyla bir aradalar, ortak bir çalışma düzenleri var. Açık ofis olması, yöneticilere kolayca ulaşmayı da mümkün kılıyor.

Şehrin sıkışıklığına karşı geniş ofiste insanlar sırt sırta oturmuyor, rahatlık ve genişlik ön planda. Almanya merkezli şirkette video konferans görüşmeleri ile grup görüşmeleri toplantı odalarında yapılıyor.
İstanbul ve Bodrum gibi isimlere sahip toplantı odaları da çalışanlar arasında pozitif bir etki yaratıyor. Ofiste ayda 1 Happy Hour yapılırken her Pazartesi “Millenicom Mis Gibi Koktu” adı verilen sosyal sorumluluk projesi ile durumu iyi olmayan ev hanımları ofise pasta-börek gibi yiyecekler hazırlayıp getiriyorlar.

Proje, insan kaynaklarının girişimiyle bugünkü halini almış. Hatta sonrasında işi büyüterek kendi yerini açan insanlar da olmuş.

Hem metroya yakınlığı hem de otoparkın da bulunması ofis çalışanları için büyük kolaylık sağlıyor.

Ofisin girişinde çalışanların ve gelen misafirlerin anlık olarak takip edebildiği performans verileri ekranı da bulunuyor.

Mesai gün ve saatleri haftada 5 gün, 8.00-17.00 saatleri arasında. Ayda 2 gün herkese evde çalışma imkanı tanınıyor. Ayrıca çalışanların doğum günü haftalarında 1 gün tatil imkanı sunuluyor. Çalışan profili de ağırlıklı olarak İstanbullu ve beyaz yakalı. 118 çalışanın %64’ü erkek, %36’sı ise kadın. Yaş ortalaması 34 ve neredeyse tamamı üniversite mezunu ve ötesi.

Ofiste 23 Nisan’larda yapılan özel kutlama ile herkes kendi çocuklarını ofise getirebiliyor. Gün boyu süren etkinlikler ve eğlenceler ile çocuklara ebeveynleri ile güzel bir gün yaşatılıyor. Bahara giriş, Ramazan ayları ya da büyük başarıların elde edilmesi gibi özel zamanlarda ise açık havada toplu olarak etkinlikler düzenleniyor.

Ofiste kullanılmayan kağıtların geri dönüştürülmesi ve çevreye zarar vermeyen doğal malzemelerin kullanılması da şirketin önem verdiği konulardan.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

millenicom ofis