Ali Burak Aygül ve Ömer F. İnanöz yorumluyor

Peyman Pazarlama Müdürü Ali Burak Aygül ve Magnet20 Yönetici Ortağı Ömer F. İnanöz, 91. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. AXA Sigorta

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

Pazarlaması zor sektörlerden biri olan sigortacılığın, genç iletişim dili üzerinden anlatılması reklamı keyifle izlenir kılıyor. “Error vermek” ve “mavi ekran” esprilerine gönderme yapmak, bu dili destekliyor ve böylece daha geniş bir kitleye hitap edebiliyor. Ayrıca erkeklerin evdeki dünyasına atıfta bulunarak, maçı büyük ekranda izleme keyfinin altını çizmesi ve “kumanda” esprisi de etkiyi artırıyor. Reklam filminde kullanılan ayrıca etiket olarak da seçilen “Kıymetini kaybetmeden bilin” söylemini de markanın mesajlarını çarpıcı bir şekilde verdiği için başarılı buldum.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Film, sahip olunanın bir anda kaybolması duygusunu iyi aktarıyor; sigortaya olan ihtiyacı, yaşanabilecek olay örneği üzerinden hatırlatıyor ancak devamında kullanılan dilin ve “geçersiz işlem yürütmek” gibi benzetmelerin, hedef kitleyi yakalayabileceği konusunda emin değilim. Karakterin son kısımda kesik ve beklenmedik görünümlerde olması, izleyenin dikkatini dış ses anlatımından kaçırmış olabilir.

2. Vatan Bilgisayar

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

Yetişkinlerin hızla gelişen teknoloji alanındaki bazı eksikliklerini ya da bilgisizliklerini mizahi bir şekilde reklamlara taşıma fikri bana biraz klişe geliyor. Ana fikir olan “Yapay Zeka Zeki” hikayeye çok sonradan dahil oluyor ve yoğun espri bombardımanının altında etkisini çok fazla hissettiremiyor. Karadeniz insanının ince zekasına şive üzerinden yapılan göndermeler ise reklama az da olsa espri katıyor.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Vatan Bilgisayar, yapay zeka özellikli Zeki’yi tanıtırken bilgisayar ve teknolojiden anlamayan kişilerin üzerine kurulu bir konsept yaratmış. Beklenmeyen kişilerden beklenmedik konular hakkında etraflıca yorumlar duyulmasına oluşan şaşkınlık iyi verilmiş fakat Zeki ‘kafalığı’ reklamlara inandırıcılığı azaltmış. Bilgi verenin ilk görüldüğü andan itibaren dijital yüzlü biri olması belki gençler için eğlenceli bulunabilir ama Zeki’yi kullanacak orta yaşlı kesim için ilgi çekici olmayacaktır.

3. Turkcell

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

Turkcell Emocan kampanyalarını başından beri seviyorum. Tüketici nezdinde çok fonksiyonel ve didaktik bulunan telekomünikasyon mesajlarının eğlenceli bir biçimde ekrana taşınmasında çok faydalı oluyor. Yeni bir karakterin katılımıyla zenginleşen Emocan ailesindeki karakterlerin tipleri ve seslendirenlerin başarısı da bu mesajların akılda kalıcılığını destekliyor.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Turkcell, hedef kitlesinin kim olduğunu tecrübeleri sayesinde artık çok iyi kavradığı için mesajlarını reklamlarında dolaylamadan vermeye başladı. Bu reklamda da bunu görüyoruz. Güzel yanı yenilik sunan markaların çokça düştüğü yenisini övelim derken eski ürünlerin itibarını zedeleme hatasına düşmemişler. Bu yönüyle oldukça başarılı buldum.

4. Akbank

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

Akbank bu kez bankacılıkta akıl karıştırıcı işlemler, vaatler gibi zor algılara girmeden tüketiciyle direkt iletişime geçmeyi tercih ediyor. Hepimizin özlediği toplumsal değerlerimizden “komşuluk”, aynı mahallede yaşama ve birbirini tanımanın, “hoş geldin ve merhaba” diyebilmenin özlemini bize bir kez daha yaşatıyor. Filmde mahalle sakinlerinin banka şubesiyle olan yakınlığını biraz daha görmek, bu duyguyu artırabilirdi ama bu haliyle de sıcak ve samimi.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Akbank’ın yeni şube tasarımını, hizmet kalitesini detaylarıyla göstermek için sıkıcı olabilecek dış sesin, bir esnafın ağzından oluşturmasını başarılı buldum. Esnaflık ve komşuluk içgörülü o denetleyici tavır izleyicilere güven de sağlıyor. Tamamlayıcı özellikli ‘Kartın Akbanklısını Severim’ reklamında da sadece şube yenilemediklerini hizmet kalitelerini yenilediklerini de ortaya koymaları önemliydi. Sonuçta müşteriler bankaları yaşam alanları olarak değil, hızlıca işlemlerini görüp çıkmaları gereken bir yer olarak görüyor.

5. McDonald’s

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

Son zamanlarda izlediğim en başarılı işlerden biri diyebilirim. Ürüne göndermeler gayet dozunda. Rakibe sataşma ve renkli espriler reklamı her defasında izlenir kılıyor. Markalı kahve içme furyasının öne çıkan sembollerini ti’ye alan ama tadını kaçırmayan bir reklam çalışması. Diğer markalara göndermeler yaparak iyi ve kaliteli kahveyi düşük fiyatlara tüketebilmenin artık mümkün olduğuna dikkat çeken kampanya, kendisinden epeyce söz ettireceğe benziyor.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Insight’tan iyi beslenmiş bir fikir. Özellikle son dönemde kahve zincirlerinin fiyatlamasına yönelik tüketiciler arasında yoğun olarak konuşulan ve sosyal ağlarda zaman zaman trend içeriklerden olan içgörüye nişan alan bir çalışma. Kampanyanın filmlerinin ve ifadelerinin gerek sektörde, gerekse genel kitlede konuşulduğuna çok kez şahit oldum. Oyunculuğu, metni ve kurguyu beğendim. Snackable videolardan oluşması, izleyiciler üzerinde kolay izleten, hızlı kavratan ve paylaştıran bir etki oluşturmuş.

6. BJK Jimnastik Kulübü

Ali Burak Aygül – Peyman Pazarlama Müdürü

“Bizim yolumuz başka” etiketiyle reklam boyunca kulübün ve taraftarların benimsediği önemli değerlere net bir şekilde vurgu yapılıyor. Özellikle arka planda çalan müzik seçimi ve dış ses ile etkileyici bir reklam filmi izlediğimizi söyleyebilirim. Film için YouTube fenomeni Reynmen ve Zeynep Çamcı gibi isimler, verilen mesajlara ve markaya uygun seçilmiş. Ayrıca kulübün yeni teknik direktörü Abdullah Avcı’nın da kampanyada yer alıyor olması, takım ruhunu pekiştirmek adına doğru bir seçim. Reklamdaki kadınlar, sporun her dalında olduğu gibi futbolun geleceğinde de kadınların daha güçlü bir şekilde yer alacaklarına işaret ediyor ve bu anlamda oldukça önemli toplumsal mesajlar da veriliyor. Ayrıca reklam filminin çekim kalitesinin de oldukça başarılı olduğunu söylemek isterim.

Ömer F. İnanöz – Magnet20 Yönetici Ortağı

Manifesto tadında bir çalışma. Beşiktaşlı olmakla gurur duyduran, aidiyet damarına dokunan ve etkileyen bir metin. Amacına ulaşacak ve forma satışlarında tetikleyici rolde olacaktır. Tek eleştirim; forma tasarımları daha komple görünebilir, manifesto metninde forma tasarımlarına atıflarla motifler anlamlandırılabilirdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.