artwork

PRİDA gurur verdi

6 sene önce

0

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA)’nin bu yıl ilk kez düzenlediği PRİDA İletişim Ödülleri, pek çok ilki gerçekleştirmesiyle sektörümüz adına sevindirici ve gurur vericiydi. İlk yılda gelen 252 başvuru PRİDA’nın sektörde sağlam bir yere oturacağının göstergesi oldu. PRİDA’nın en büyük özelliği iletişim dünyasının tüm taraflarını ilk kez bir araya getiriyor olmasıydı. İletişim danışmanları, reklamcılar ve dijital ajanslar ilk kez aynı kategorilerde yarıştılar. Ajansı olmayan markaların ve sponsorların yarışmaya katılamaması da PRİDA’nın ayırt edici özelliklerden oldu.

PRİDA’ya gelen başvuruların çokluğu kadar kalitesi de sektörümüzün dünya ölçeğinde iş yaptığını ortaya koyması bakımından önemliydi. O kadar güzel ve etkileyici projeler vardı ki, jüri kazananları belirlemekte oldukça zorlandı. İletişim  alanında saygın  17 profesyonelden oluşan jüri; 252 projeyi ‘yaratıcılık, uygulama ve sonuç’ kriterlerine göre değerlendirdi. İlk aşamada projeler jüri üyeleri tarafından tek tek incelendi ve oylandı. En yüksek oyu alan 138 proje, ikinci aşamada 11 saat süren jüri toplantısında puanlandı ve en yüksek puanı alan projeler ilgili kategorilerde ödüle hak kazandı. Ana kategorilerde 3 büyük ödül verilirken iletişim, dijital ve reklam alanlarında da yılın PRİDA ajansları seçildi.

PRİDA sadece bir ödül programı değil; iletişim sektörünün emekçilerini onurlandırmayı ve paydaşlarının topluma kattığı değeri göstermeyi hedeflemiş bir projeydi. Sürdürülebilir iş birliği kategorisini bu bakış açısıyla koyduk. Sektörde 10 yıl ve üzeri sürede çalışanlara “İletişim Profesyoneli”  unvanı, 20 yıldır sektörde hizmet veren arkadaşlarımıza da “İletişim Ustası” ödülü ile teşekkür ettik. Projelerde emeği geçenlere de dijital rozet verdik. PRİDA’da ajansların duvarlarını süsleyecek, sanat eseri niteliğinde bir ödül vermek istedik. Genç ve başarılı heykeltıraş Tan Mavitan’ın tasarladığı ödül büyük beğeni topladı.

Kazananlar 2018’e güzel bir başlangıç yapmanın ve ilk senesinde PRİDA alabilmenin mutluluğu içindeler. Sektörümüze yepyeni, başarılı bir ödül programı kazandırdığımız yönünde güzel yorumlar ve hep birlikte devam ettirme dilekleri alıyoruz. Heyecanımızı paylaşan ve destek olan herkese yönetim kurulu adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Tülay Şamcı

İDA Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2018 sayısında yayımlandı.