2013’ten 2014’e

2013, pazarlama iletişiminde uzun süredir tartışılan yeniliklerin yavaş yavaş hayata taşındığı sene olarak kayıtlara geçebilir. Aşağıda kısaca değinilen bu yenilikler; henüz “iş” üzerine etkisi olmayan trendler yerine günlük hayatımızda önemli yer tutmaya başlayan “gerçek”lere dayanıyor.

2013’te entegrasyon, iletişimin tüm alanlarında etkili olmaya başladı

Teknolojinin medyayı dönüştürmesi ile birlikte iletişimin entegre yönetimi bir gereklilik haline geldi.

Artık tüketiciler ‘kendilerine has iletişim paternlerini’ oluşturmuş durumda. Daha önce ‘en etkili temas noktalarını seçmeye’ odaklanırken, bugün ‘etkisi en düşük temas noktalarını’ medya karmalarından eliyoruz.

Entegrasyonun gerçek hayatta oynadığı rolün önemi artıyor:

–       Ajanslar online ve offline entegre yapılara büründüler. Strateji ekipleri “büyük fikre” odaklanırken, kreatif ekiplere dijital tasarım ve uygulamacılar eklendi. Planlamada offline ve online sınırlar ortadan kalkarken, “entegre video planları” ile TV erişimine online ortamdaki katkılar tartışılıyor.

–       Medya kuruluşları ve satışevleri de bütünleşik medya fikirleri tasarlamaya başladı.

–       İçeriğe erişim tamamen kullanıcının tercihine bırakılmış durumda.

2014’te entegrasyonun “olmazsa olmaz”lar arasında yer alacağını öngörebiliriz.

Gelişen teknolojilerle beraber klasik medya kanallarını da güçlendiriyor;

–       Güçlenen görüntü ve ses kalitesinin sunduğu deneyim ve erişim gücü ile televizyonun medya yatırımındaki liderliği sürdüreceği bir gerçek.

–       Mobil uygulamalar ile interaktif hale dönüşen basın ve açıkhava reklamları farklı deneyimler sunmakta.

–       2013 yılında yeni RTÜK yönetmeliğine bağlı olarak durdurulan radyo dinleme araştırması yapılan veri tabanı araştırmasının ardından 2014 yılında tekrar başlayacak. Araştırmanın tekrar devreye girmesi ile radyo mecrası ölçümü yönteminde uygulanması planlanan değişiklik paralelinde daha güncel verilere ulaşarak radyo medya planlamasının efektif hale getirilmesi planlanıyor.

Banun Erkıran
RD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.