Türkiye Taahhüdü

 Yazarlar 16 Şubat 2017 Campaign Türkiye

Reklamverenler Derneği kuruluşunun 25. yılında son derece önemli bir çalışmayı sonuçlandırmak üzere... Dernek çatısı altında yer alan yerli ve çokuluslu gıda firmaları ferdi olarak uyguladıkları çocuklara reklam kriterlerini Türkiye Taahhüdü’ne dönüştürerek imzaya açmış durumda.

İmza aşamasında olan bu taahhüt, Türkiye’de 12 yaşın altındaki çocuklara yönelik olarak; tüm televizyon kanallarında, çocuklara özel tematik kanallarda, yazılı basında, radyo, sinema ve dijital mecralarda yer alan yiyecek ve içecek reklamlarını kapsıyor. Taahhüdü imzalayacak olan şirketler tarafından alınan bu gönüllü tedbirler, çocuklara sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırılması ve bu alışkanlıkların toplum genelinde yaygınlaştırılması yolunda ebeveynlerin ve kamu otoritesinin çabalarına destek olmayı amaçlamaktadır.

Bu taahhüt uyarınca izleyici kitlesi % 35 oranında 12 yaşın altındaki çocuklar olan programlarda üzerinde anlaşılmış beslenme kriterlerini sağlamayan ürünlerin reklamı yapılmayacak. Yapılacak olan reklamlar ebeveyn otoritesine zarar vermeyecek, çocukları ürün kullanımının potansiyel faydaları konusunda yanlış yönlendirmeyecek, yeterli ve dengeli beslenme şekillerini ve fiziksel aktiviteyi özendirecek yönde olacaktır. Okul yönetimi tarafından eğitim amacıyla özellikle talep edilenler veya kabul edilenler dışında, ilköğretim okullarında (12 yaşa kadar) ürünlerle ilgili iletişim yapılmayacaktır.

Pazarlama iletişimi mesajları, reklam içeriği ve medya satın alması açısından tüm medya kanalları içinde evde satın alma kararı veren tüketicilere yönelik olacaktır. İletişim mesajları, dengeli beslenme prensiplerine bağlı kalınarak, herhangi bir gıda veya içeceğin aşırı tüketimini özendirmeyecek; yeterli ve dengeli beslenmenin ve aktif yaşam şeklinin önemine vurgu yapacak şekilde belirlenmesi konusunda azami gayret gösterilecektir.

Geniş bir katılımla imzalanması beklenen Türkiye Taahhüdü ülkemizin sağlıklı nesiller yetiştirme vizyonuna önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

Murat Zengin
RVD Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Yorumlar (0/0)

Güvenlik kodunu hatalı girdiniz.


Input symbols

EN ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI Tüm Köşe Yazarları

Yapay zeka ve makine öğrenimi

Bülent Hiçsönmez -

Hadi paylaşalım!

Murat Çolakoğlu -

‘Nezaket’

Ömer Erdem -

İnan ki mümkün!

Murat Çolakoğlu -

Hikaye

Akın Arslan -

"İz bırakmak"

Ömer Erdem -

Heyecan verici bir beş yıl

Bülent Hiçsönmez -

Yeni dünyanın büyüme motoru

Bülent Hiçsönmez -

Türkiye YouTube’da ne yapıyor?

Bülent Hiçsönmez -

Fenomenlerin vergilendirilmesi

Yunus Çelikbiz -

Yaşasın asi markalar!

Emre Sayın -

Çal da dinleyelim!

Murat Çolakoğlu -

So long...

Tolga Tuna -