Zuckerberg’in ablası Güzin Abla’ya rakip!

10 yıl önce

0

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘dijital medya gurusu’ unvanlı ablası geçen ay bir kitap çıkardı. Piyasaya ‘dot.complicated’ adı ile çıkan kitap online hayatta yara bere almadan ayakta kalmanın püf noktalarını anlatıyor.

Dijital çağın, ‘bir çeşit Güzin Abla önerilerini’ küçümseyenlere Randi Abla’nın 100 milyon dolar civarı bir kişisel serveti olduğunu hatırlatalım. Ayrıca çağımızın en etkili 50 dijital insanı arasına da -kardeş kontenjanından- girmiş…

İşte Randi’nin kitabından bazı pratik öneriler;

• Çocuğunuza koyacağınız ismi önce Google’layın. Yeni kural bu. İsmi her arandığında bir katil ya da porno yıldızının çıkmasını engelleyin. (Bu örnek Amerika için ama soyadı İvedik olan bir aile, erkek çoğuna Recep ismini koymaz herhalde.)

• Doğmamış çocuğunuz adına mail hesapları almak, domain’ler kapatmak onun için en az kenara para ayırmak kadar önemli. Şaka değil. Ciddiye alın.

• İş. Uyku. Aile. Dostlar. Spor… Hepsine aynı anda yetişme gibi bir şansınız yok. Her gün, bu beşinden sadece üçünü seçip bunlara vakit ayırın.

• iPad’i bebek bakıcısı gibi görmeyin. Bebeğinizi oyalasın diye ikisini asla baş başa bırakmayın.

• Paylaştığınız her fotoğraf, yazdığınız her cümle öncesi kendinize “Ya böyle bir cümle yarın gazetede çıksaydı” diye sorun. Yanıt sizi rahatsız etmiyorsa durmayın, devam edin.

• Dostunuzun dostu gerçek hayatta sizin de dostunuz olabilir ama sosyal medyada değil!

• ‘Tanıyor olabileceğiniz kişiler’ tuzağına düşmeyin. Çoğu sizi tanımayan ama sürekli profilinize göz atan, isminizi arayan kişiler. Facebook bir noktadan sonra kuşkulanıp “Tanıyor olabilir misiniz?” diye sormak zorunda kalıyor.

• Facebook’ta birini arkadaşlık listenizden çıkarmak için gözünüze kestirdiyseniz o kişinin doğum gününü bekleyin. Ruhu bile duymaz, fark etse de kafaya takmaz, size bir şey demez…

 

Levent Ertem / Campaign Türkiye Yayın Danışmanı

@ertembey

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Şubat 2014 sayısında yayınlanmıştır.