Zorlu günleri hep beraber aşacağız

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta duyuruldu, biz de aynı gün hızlı bir şekilde aksiyon aldık. Benim de içerisinde yer aldığım COVID-19 Yönetim Platformu’nu oluşturduk ve o günden bugüne her gün, bu grup tarafından tüm süreci yönettik, çalışanlarımıza her türlü bilgilendirmeyi günlük olarak yaptık. COVID-19 Yönetim Platformu kararıyla, 16 Mart’ta lojistik ve tedarik zinciri ağımızdaki personelimiz dışındaki diğer tüm Arzum çalışanları evden çalışma düzenine geçtik.

Arzum’un ana iş süreçlerinden olan; ürün geliştirme, marka yönetimi, satış, finans ve AR-GE faaliyetlerini çok önemli ölçüde online şekilde idare edebilme şansımız var. Bu sebeple evden çalıştığımız dönemde işlerimizin çoğunu sorunsuzca tamamlayabildik. Yıllardır yürütmekte olduğumuz dijital dönüşüm süreçlerimizle altyapımız home-office çalışma düzenine de oldukça elverişliydi. Tüm toplantılarımızı online yapıyor, tüm kararları rahatlıkla veriyor ve dijital olarak tüm süreçlerimizi yürütebiliyoruz.

Lojistik ve tedarik zinciri ağımızda da tedbiri maksimumda tuttuk. Depolama tesislerimizde gerekli sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde uyguladık. Aynı zamanda iş yeri hekimimiz çalışanlarımıza eğitim verdi. Depolama alanlarında düzenli el temizliği, temas noktalarının tümünde günde 3 kez dezenfekte uygulaması yapıldı. Tüm lojistik personelimiz için şehirlerarası ve global seyahatleri durdurduk. Depolarımıza, mevcut operasyonun devamını sağlayan tedarikçiler dışında yeni/dış tedarikçilerin, müşterilerin ve dış ziyaretçilerin girişini durdurduk. Sadece depo çalışanlarının değil sevkiyat dağıtımı gerçekleştiren personelin de ateş ölçümünü sıklıkla gerçekleştirdik. Bu personelin sevkiyat sırasında araçtan inmelerine müsaade etmedik. Tesisimize giriş çıkış yapan tüm araçların sürücülerine 10’ar dakikalık COVID-19 ile ilgili bilgilendirme yaptık ve yine COVID-19 bilgilendirici broşürlerimizi dağıttık. Tüm teslimatlarımızda tek kullanımlık eldiven ve galoş kullandık.

Yaşadığımız zorlu pandemi süreci boyunca gayretle çalışmaya devam eden çalışma arkadaşlarımızı unutmadık. Bu süreçte ihtiyaçları olabilecek her şeyi bir araya getirerek desteklerimizi hissettirmeye çalıştık. Pandemi döneminde eğitimlerimize ara vermeden online olarak devam ettik. Arzum COVID-19 Komitesi’ni kurduk ve evden çalıştığımız bu süreçte tüm çalışanlarımız için ruh ve beden sağlığını pozitif etkileyecek online eğitimlerimize hız kesmeden devam ettik. Evlerden çalıştığımız bu süreci keyifli hale getirebilmek için eğitim ve seminerlerimiz ile çalışanlarımıza destek olduk.

Bu süreçte tüketicilerimizle hiç ayrı kalmadık diyebiliriz. En başta; hepimizin aynı hassasiyetle yaklaştığı COVID-19 pandemisi dayanışmasına ortak olduk. Zorlu günleri hep beraber, dayanışma ile aşacağımızın altını çizerek bizler için hayatlarını ortaya koyarak görev yapan sağlık çalışanları ve görevlerini sürdürmekte olan saha arkadaşlarımız için toplam 30.000 adet yüz siperliği maske üretip kendilerine ulaştırdık. Uzun bir süre ‘evde kal’an 65 yaş üzeri büyüklerimiz için evden eve ücretsiz servis hizmetimizi devreye soktuk.

Bu dönemde enerjimizi hiç düşürmeden tüm kanallarımızdan tüketicilerimizle bir arada olduk. Hep pozitif bir iletişim dili kullandık. COVID-19 pandemisi nedeniyle ‘evde kal’dığımız günlerde; TV ve dijital kanaldaki reklamlarımızla ve sosyal medya kanallarımızdaki içeriklerimizle tüketicilerimizin yanında olduk. Bu dönemde evlerde artan kahve tüketimini düşünerek Arzum OKKA Minio reklam filmimizle ekranlara taşıdık. Shake’N Take ve Olimpia Control ürünlerimiz içinde #evdekal ve #sağlıklıkal sloganlarımızı ön plana çıkararak vurguladığımız özel filmler hazırlayıp dijitaldeki yerimizi aldık. Ve tabii ki, berberlerin kapalı olması nedeniyle evde kendi saç ve sakal tıraşını olacak erkek müşterilerimizi unutmadık; ‘Ducati By Arzum Evde Seninle’ adlı kampanyamız Mart – Nisan döneminde hem TV’de hem dijitalde yayınlandı. Yeni ürünlerimizi de tüketicilerimizle buluşturduk. Örneğin; doğadan aldığımız ilhamla teknolojiyi bir araya getirdiğimiz Natura serimizi geçtiğimiz günlerde reklam filmiyle ekranlara taşıdık.

Yaşadığımız zorlu pandemi süreci boyunca gayretle çalışmaya devam eden çalışma arkadaşlarımızı unutmadık. Bu süreçte ihtiyaçları olabilecek her şeyi bir araya getirerek desteklerimizi hissettirmeye çalıştık.

COVID-19 pandemi döneminde reklam filmlerimize #EvdeKal söylemini entegre ettik. Yönetmen ve Senarist Tolga Karaçelik ve Afife Jale ödüllü Oyuncu Tuğçe Altuğ çifti, Arzum için kendi evlerinde duygusal bir reklam filmine imza attı. Pandemi döneminden dolayı çekim ekibi olmadan çiftin kendi evinde gerçekleştirdiği çekimle ortaya çıkan film özellikle #evdekal vurgusunu ön plana çıkardı. Filmde, sosyal mesafemizi koruduğumuz günlerde bazen bir koku, bazen bir fotoğraf, bazen de OKKA’lı bir Türk kahvesinin içimizdeki anne özlemini uyandırdığı vurgulandı. Dijital reklam filmimiz yaklaşık 20 milyon gösterim aldı ve çok beğenildi.

Sağlıklı beslenme en çok dikkat edilen noktalardan biri oldu bu dönemde. Bu dönemde de en çok bu ürünlerimiz talep gördü. Sosyal medya iletişimlerimizde tüketicilerimizi influencerlar eşliğinde sağlıklı tariflerle buluşturduk. Sporu da unutmadık. Çeşitli aktivitelerle tüketicilerimizi evde harekete davet ettik. Biz sürecinden en başından bu yana tüketicilerimize ulaşabildiğimiz her noktadan satışlarımıza devam ettik, e-ticaret tabii ki öncelikli satış kanalı haline geldi. Aynı zamanda uzun süredir üzerinde çalıştığımız Arzum APP uygulamamızı da bu dönemde tüketicilerimizle buluşturduk. E-ticaret özelinde yaptığımız yatırımların meyvesini aldık hızla. Özellikle ‘evde kal’dığımız bu dönemde tüketicilerimizin yanlarında olmaktan ve her ihtiyaçlarını karşılamaktan mutluluk duyduk. E-ticaret alışkanlığının artacağını düşündüğümüz bir yeni normaldeyiz artık. Bu dönemde birçok yeni e-ticaret tüketicimiz oldu.

Evde Kal’dığımız günlerdeki kadar keskin olmasa da belirli ürünlerde talebin yüksek kalacağını düşünüyorum. Çünkü tüketiciler yeni bir yaşam tarzına adapte oluyor şu an. Kendi yemeğini yapmaktan zevk almaya başlıyor en başta. Sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşam artık yeni yaşam tarzımız olacak bence. Buna yönelik ürünlerde talep hep yüksek olacak. Örneğin; Türkiye’de bir ilk olan ve geçtiğimiz sene tüketicilerimizle buluşturduğumuz elektrikli modern sefer tasımız Foodie, birçok tüketicimizden teşekkür aldığımız bir ürün oldu. Evde pişirdiğiniz leziz yemeklerinizi hijyenik, güvenilir ve pratik bir şekilde dilediğiniz yere taşıyabilme imkanı sunuyor. Ofislere yavaş yavaş döndüğümüz bugünlerde hem tedbir amaçlı hem de sağlıklı beslenme adına oldukça fazla talep göreceğini düşünüyoruz. Ek olarak detoks içeceklerinden sağlıklı birçok içeceği kolayca hazırlayabileceğiniz Shake’n Take Kişisel Blender’ımız da çok fazla talep gördü, görmeye de devam ediyor.

Son olarak; evdeki hijyen her zamankinden daha önemli olacak. Performansı daha yüksek ürünlere odaklanacak tüketiciler. Pandemi sonrasında ofislere geri dönüşü dönüşümlü olarak gerçekleştirmeye başladık. Haftanın belirli günlerinde ofiste, belirli günlerinde evlerinde çalışmaya devam ediyor ekibimiz. Ofis içerisinde tüm çalışanlarımızın sağlığı ve hijyeni için yeni düzenlemeler getirdik. Ofis masalarının aralarına koyduğumuz pleksi paneller ile teması en aza indirmeye çalıştık. Ek olarak “Toplantıdayım” gibi ibareler bulunan eğlenceli levhalar ile sosyal mesafeyi koruyarak iletişimi kolaylaştırdık.

 

Mehtap Yıldız
Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.