artwork

Cannes Lions 70 yaşında

7 ay önce

0

Yaratıcı sektörün sabırsızlıkla beklediği Cannes Lions bu yıl da oldukça yoğun ama keyifli geçti. Sektörün en büyük yarışmalarından biri olan ve 70. yılını dolduran Lions’ı kapağımıza taşıyarak bu yıl neler olup bittiğini özetlemeye çalıştık.

Pazarlama ve reklamcılık dünyasının yıldızı olarak kabul edilen Cannes Lions Yaratıcılık Festivali bu yıl 19-23 Haziran tarihleri arasında Fransız Rivierası’nda gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından gelen başvurular, alanında uzman jüri heyeti tarafından değerlendirildi ve ödüllendirildi.

650’den fazla ziyaretçi benzersiz bir deneyim elde etti; ödül kazanan projeleri izleyerek, reklam kampanyalarının ardındaki heyecan verici hikâyeleri dinleyerek ve farklı yaratıcı etkinliklere katılıp network oluşturarak oldukça keyifli vakit geçirdiler.

Markalardan ve reklam sektöründen üst düzey yöneticiler, gelecekte pazarı etkileyecek ve sektöre ilham olacak konuşmalar yaptı.

Yaratıcı isimleri bir araya getiren festivalde bu yıl ilk olarak dikkati çeken, başvuruların %6 artış kaydetmesi oldu. Bir diğer konu ise doğal olarak bu yıl çok yankı uyandıran ve bir önceki sayımızda işlediğimiz üretken yapay zeka oldu. Media Monks Global Yönetici Yaratıcı Yönetmeni Jo Wallace, AI içeren başvurular olduğunu, ancak sadece trend olduğu için kullanılması sebebiyle çoğu başvurunun kabul edilmediğine dikkat çekerek bir sonraki yıl daha fazla başvuru olacağını ve kazanmak için gerçekten çaba harcanması gerektiğini belirtti.

Tabii ki amaca yönelik reklamlar, birçok ödülü toplayarak bu yıl da gücünü ispatladı ve Dove’un #TurnYourBack kampanyası iyi bir örnek oldu. Günlük yaşamımızda gündemde kalmaya devam eden (ve uzun süre de varlığını sürdürecek gibi gözüken) sürdürülebilirlik ve Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (ÇEK) da öne çıkan trendler arasında yer alıyordu. Black British Network (BBN) ile Cannes Lions arasındaki bir ortaklık olan Black Out 2023, bu yılki festivale siyahi topluluktan 50 kişinin katılımını sağladı. Böylece kapsayıcılık, sadece yapılan çalışmalarda konuşulmakla sınırlı kalmayıp etkinliğin ulaşabildiği kesimi genişleterek kendi içine aşıladığını göstermiş oldu. Yalnız Creative Equals Kapsayıcılık Ortağı Stephanie Matthews; Cannes’daki tekneler, plajlar, adalar ve yatların herkes için erişilebilir olması anlamında uygun olmadığı konusunda eleştiri getirdi. “Eşitlik olmadan gerçek kapsayıcılık olmaz.” diyerek kimlerin geride bırakıldığının sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.

Beş gün boyunca yaratıcı isimlere pek çok şey katacak, onları sektörle ilgili güncelleyecek ve işlerinde bir adım ileri taşıyacak bu canlandırıcı etkinlikle ilgili hazırladığımız kapak dosyamızda sizler de bizzat katılımcıların görüşlerini, ödül kazanan yaratıcı işleri ve ajansları, bazı jürilerin etkinlikle ilgili değerlendirmelerini bulabileceksiniz.

Necla Eylül Durukan
Campaign Türkiye Kıdemli Editörü

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...