artwork

Zor dönemde önemli mesajlar

7 sene önce

0

Yıla pek iyi bir başlangıç yapmadık. Üzücü olaylar üst üste geldi. Herkesin moralleri bozukken ve önümüzdeki dönemler hakkında endişeliyken iki önemli ismin röportajı dergimiz sayfalarında çakıştı.

Biri dördüncü kez Reklamverenler Derneği Başkanı seçilen Ahmet Pura, diğeri de WPP CEO’su Sir Martin Sorrell.

İkisinin de mesajları birbiriyle çok örtüşüyordu. Ahmet Pura, eğer yumruk sıkmadan el sıkışma işini becerebilirsek bu yıl Türkiye reklam pazarında %10-11’lik bir büyüme beklediğini belirtirken Martin Sorrell de Türkiye’de stratejik adımlarla harekete devam edeceklerini ve WPP’nin Türkiye’de %10 büyüyeceğini açıkladı. Hatta Ahmet Pura, 7 milyon TL’leri konuşmak olmaz, 7 milyar dolarları konuşmalıyız diyerek her başkanlık döneminde verdiği hedefleri yeniledi.

Hem Reklamveren Derneği Başkanı’nın hem de Türkiye pazarında %31 paya sahip olan grubun CEO’sunun röportajları sektöre önemli mesajlar taşıyor.

Sektörün dışında nasıl bir hayat var?

Her şeye rağmen reklam yatırımları büyümeye devam edecek derken, bir de olayı bir başka açıdan ele aldık;  iletişim sektörünü bırakan ve başka işlerle uğraşmaya başlayan isimlerle konuştuk, sektöre bir de onu terk edenler gözünden baktık.

Hazır bahar gelip kanlar kaynamaya başlamışken, “Her şeyi bırakıp gitmek istiyorum” düşünceleri bir kısım insanların akıllarında dolanırken, hem dışarıda nasıl bir hayat olduğunu görmek hem de artık olaylara uzaktan bakabilen kişilerin sektörle ilgili görüşlerini, onu neden terk ettiklerini anlamak açısından okunası bir dosya olduğunu düşünüyorum.

Keyifli okumalar,

Burçin Tarhan
Campaign Türkiye Yayın Yönetmeni
burcin@campaigntr.com

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.