Z kuşağı telaşı

Son yıllarda herkesin bizleri konuşmasına ‘Z kuşağı telaşı’ demek istiyorum ben. Bence herkes yeni yetişen bu neslin nasıl gümbür gümbür geldiğinin farkında ve bundan korkuyorlar. Daha doğrusu yeniliklerden korkuyorlar demem daha doğru olabilir. Zaten bence bizi diğer nesillerden farklı kılan da bu. O kadar yeniliğe, değişime açık bir nesil olarak yetişiyoruz ki bu, insanları ürpertiyor. Geride kalan nesiller basmakalıp yargılara alışmışlar, artık yeniliğe ihtiyacımız olduğunun farkında bile değiller. Kör hale gelmişler. Ama biz Z kuşağı asla bu tarz kalıplara yer verme taraftarı değiliz hayatımızda. Bu kalıpların ne ile alakalı olduğu önemli bile değil bizim için. İçinde bulunduğumuz durumlardan hoşnut değiliz ve bu devranın böyle gitmemesini istiyoruz. Ana gayemiz bu. Dinamik bir kuşak olduğumuz kesin. Bu konuda da anlaşıldığımızı düşünmüyorum. Hatta tam tersi; anlamak yerine anlamamayı tercih edenler daha fazla. Ya da anlayan birileri varsa bile bu azınlıktan oluşuyor. Onlardan ricam anlamak zorunda değiller, fakat bari bizlere engel olmamaları. 🙂 Bu konuyu markalar ile bağdaştırdığımda ise markaların bizi anlamaya çalıştığı konusunda çok ikilemdeyim. Sanki bizi anlamışlarcasına yapılan kampanyalar var tabii. Ama bunu tamimiyle bize geçiremiyorlar. Acaba gerçekten bizi anladılar mı yoksa anlamış gibi mi yapıyorlar bilemiyorum. Sanırım bizim kuşağın şu anki ve gelecekteki en büyük problemi bu ikilemler olacak. 🙂

Sosyal medyada günümüz gerekçeleri ile çok fazla vakit geçiriyorum. Bu mecra genelde Twitter oluyor. İnanılmaz bir güce sahip olduğunu düşünüyorum Twitter’ın. Ve alçakgönüllülük yapamayacağım, yaşıtlarım hatta genel olarak Z kuşağının bu mecranın hakkını vererek kullandığını söyleyebilirim. Nedeni ise çokça şahit olduğum ve çok da hoşuma giden bir şey: Twitter gibi bir mecrada bir sürü zor durumda olan insan birbirine destek oluyor. Birçok problemin bu tarz bir mecra sayesinde güzel sonuçlara ulaşması. Yaşıtlarımla bu mecrayı doğru ve yararlı kullandıkları için gurur duyuyorum.

Son yıllarda aklımda kalan ve beni etkileyen bir reklamdan bahsetmem gerekirse genel olarak GMAG’iN çalışmalarını başarılı buluyorum. İçeriklerini cesurca ve güzel bir iletişim ile ulaştırdıklarını düşünüyorum bizlere, kesinlikle Z kuşağının hoşuna gidecek cinsten.


Cemre Aslan
(20) İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü Öğrencisi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.