artwork

Yılbaşı sezonunda başarıya ulaşmanın üç yolu

2 sene önce

0

2020’deki tek kesinlik belirsizlikti. Gerçek zamanlı ayarlamalar yapan perakendeciler ve pazarlamacılar bu tatil sezonunda pastayı alacaklar.

Her perakende analisti, 2020’de e-ticareti benimseme sürecinin en az birkaç yıl hızlandığını söyleyecektir. Tabii ki bu, bu tatil sezonunun diğerlerinden farklı olacağı anlamına gelse de sadece e-ticarete öncelik vermek de başarıya ulaşmak için yeterli olmayacaktır.

Uyum sağlayın

Perakendeciler, her yıl daha da erken Black Friday kampanyalarına başladılar. Ancak bu yıl, çoğu büyük perakendeci ya kapanacak ya da önemli kısıtlamalara sahip olacak.Kısıtlamalar yürürlükte olduğundan, perakendeciler Black Friday tekliflerini tüm ay, hatta tüm çeyreğe uzattılar. Amazon, Ekim ortasında Prime Day ile sezona her zamankinden daha erken başladı ve diğer büyük perakendecilerin de aynısını yapmasını istedi.

Şimdi satın al, sonra öde

ABD’deki ekonomik sıkıntılarla birlikte, kolay satın alma seçenekleri (Apple Pay ve PayPal’ı düşünün) ve ücretsiz veya garantili kargoya sahip bağlılık programları bu yıl kritik olacak.

Şimdi Satın Al, Sonra Öde, Afterpay, Klarna ve Affirm gibi entegrasyonlar, bu yıl alışveriş yapanlar için çok daha önemli bir hale geliyor. Bu seçenek, alışveriş yapanların borçtan kaçarken istedikleri hediyeleri satın almalarına yardımcı olur. Ayrıca, perakendecilerin neredeyse 18 milyar dolarlık gelir açığını da kapatmaları için yardımcı oluyor. Küresel gelir müdürü Melissa Davis, Afterpay’i entegre eden perakendecilerin dosyaya yeni giren müşterilerinde %45 ila %80 ve işlem başına birimlerde %50 ila %200 artış gördüklerini söyledi.

Tıkla ve al

BOPIS (çevrimiçi satın alma, mağazadan teslim alma) olarak da bilinen tıkla ve topla, bu yıl büyük ölçüde yeni müşteriler sayesinde önemli ölçüde büyüdü.

Tatillerde bu eğilim daha da önemli olacak. Tıkla ve topla güvenli olduğu kadar, alışveriş yapanların hediyelerini zamanında almalarını sağlıyor ve COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle yüksek sipariş hacimlerinde nakliye gecikmelerini ortadan kaldırıyor.

Bu trendden yararlanmak için altyapıyı oluşturan perakendeciler, kitleleri hedefleyebilecek gelirlerini artırabilecekler.

2020’deki tek kesinlik belirsizlikti. Gerçek zamanlı ayarlamalar yapan perakendeciler ve pazarlamacılar bu tatil sezonunda pastayı alacaklar.

Mara Greenwald
Yönetici, Shop+, Mindshare

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.