“Yeniliklere hızla adapte olan bir ekibiz”

İstanbul dışı sayfalarımıza Adana’dan bir ajans konuk oluyor: İkies Pr… Ajansın Kurucularından Seçil Katkay Adana’da yaratıcı endüstri için çalışmayı, İkies’i nasıl konumlandırdıklarını anlattı.

Sezer Katkay ve Seçil Katkay tarafından 2013 yılında kurulan İkies, Adana’da 360 derece hizmet veren butik bir ajans. Alanında uzman isimlerle kurumsal kimlik oluşturmadan marka bilinirliğini artırmaya kadar yaratıcı çözümlerle iş ortaklarının yanında yer alan İkies ile ilgili merak ettiklerimizi, kurucularından Seçil Katkay’a sorduk:

Burak Becan Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Seçil Katkay İkies PR olarak, bugüne kadar edindiğimiz tüm deneyimleri gelişen trendlerle uyum içinde bir araya getirebilmek en büyük önceliğimiz oldu. Araştırmayı, okumayı, denemeyi ve paylaşmayı seven bir ekibimiz var. Bu da elbette, işlerimizde sınırları zorlayacak cesarete sahip olmamıza katkı sağlıyor. Sadece müşterilerimizin talebine karşılık veren bir ajans değil, onları bulundukları noktanın ilerisine taşıyacak itici bir güç olarak çalışıyoruz. Fikirler, öneriler, raporlar ve kampanya planlarımızla onlarla birlikte koşuyoruz diyebiliriz aslında. Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmaya, markalarımızı beslemeye her zaman çok önem verdik. Çünkü, hem kendi işimize hem de markalarımıza saygı duyuyor, iki tarafı da doğru ifade etmeyecek hiçbir şeyi hayata geçirmiyoruz. Bu sayede hizmet verdiğimiz bölgelerde benzersiz ve takdir edilen işler yapmamızı kolaylaşıyor.

Burak Becan Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Seçil Katkay 8 yıldır ulusalararası ve ulusal düzeyde birçok marka ile çalışma fırsatımız oldu; çalışmaya da devam ediyoruz. Dijital pazarlama ve sosyal medyadan, kurumsal kimlik, web tasarımı, outdoor çalışmaları, basılı tanıtım, PR ve danışmanlık gibi birçok konuda tam hizmet veren bir ajans olarak çalışıyoruz.

Burak Becan Ajansınız Adana’da yer alıyor. Adana’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Seçil Katkay Adana’da olmanın en büyük avantajlarından biri tabii ki İstanbul’a göre daha ekonomik olması. Bunun yanı sıra, şehir uyaranlarından uzak, duygusal olarak bizi yıpratmayan bir şehirde çalışıyor olmak işimizi biraz daha kolaylaştırıyor diyebiliriz. Ayrıca gerektiğinde küçük bütçelerle büyük fikirleri bir araya getirebiliyoruz.

Burak Becan Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Seçil Katkay Bizim gibi sosyal medya uzmanı, metin yazarı ve tasarım ekibine sahip olan reklam ajansları son yıllarda Adana’da artık yok diyebiliriz. Ekibimizin her üyesi kendi alanına oldukça hakim ve yeniliklere hızla adapte olabilecek dinamizme sahip. Böyle bir ekibin hem işini seviyor olması hem de birlikte uyum içinde çalışması işlerimize olumlu anlamda büyük katkılar sağlıyor, bizi rakiplerimizden ayırıyor.

Burak Becan İkies olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Seçil Katkay Evet, ihtiyaç duyulduğunda kalifiye bir çalışan bulmak zor oluyor maalesef. Yetenekli kişiler haklı olarak Adana’da durmuyor, İstanbul veya yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. İstanbul’dan gelip ekibimize dahil olan arkadaşlarımız olduğu gibi, geçmişte ajansımızda çalışıp şu an Amerika’da Apple’da çalışan arkadaşlarımız da var. 8 yılda güzel bir ekip kurduğumuzu düşünüyoruz. İş arkadaşlarımızı ararken samimiyet ve önce iyi insan olması olmazsa olmazımız. Akabinde tabii ki yetenekleri… Neyse ki Adana’yı seven yetenekler nadir de olsa var. Onları 8 yılda bir araya getirmeyi başardık.

Burak Becan Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek?

Seçil Katkay Ajans olarak, evden çalışma modelini bu süreçte deneyimledik diyebiliriz. İşlerimizi tıpkı ofiste olduğumuz gibi hızla hayata geçirebilmemiz, ekip içi iletişimizin aynı şekilde devam etmesi sorunsuz bir şekilde sürece adapte olmamızı sağladı. Bu dönemi markalarımızın tüketicileri ile bağını kuvvetlendirecek özel iletişim çalışmaları planlayarak verimli bir şekilde değerlendik. Dijitale dayalı bir iş yaptığımız için müşterilerimizle aramızda mesafeler de olsa online görüşmeler ve mailler aracılığıyla üstesinden gelmeye çalıştık. Tüm belirsizlikleri bir tarafa bırakarak bundan sonraki süreçte dijitalin önemini bir kez daha anlayan markalarımızla çıtayı biraz daha yükseltmeye devam edeceğiz.

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.