Site icon Campaign Türkiye

Yeni trendler hayatımıza girdi

Dünyanın sorunlarına duyarlılık gösteren çevreci markaların değeri, tüketicilerin gözünde pandemiyle birlikte daha da öne çıktı.

Gelecek yıllarda e-ticaret sektörünün gelişimi tarihsel bir perspektiften incelendiğinde, 2020 yılına ve pandemi dönemine ayrı bir yer ayrılacağını düşünüyoruz. Pandeminin ilk döneminde, sağlığımızı korumak için evlerimize kapandık. Boyner olarak, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumak için perakende sektöründe mağazalarını kapatan ilk şirketlerden biri olduk. Perakende sektöründe fiziki mağazalar işimizin can damarı olsa da son yıllarda dijitalleşme ve omni-channel pazarlama deneyimi sektörün en önemli gündem başlıkları arasında yer alıyordu. Dijital dönüşüm, pandeminin etkisiyle daha da hızlandı. Bu değişimler yaşanırken, e-ticaret hizmeti veren şirketler ekonominin gelişimine liderlik etmeye başladı. Daha önce e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapmayan tüketicilerin de katılımı ile sektör büyümesini hızlandırdı. Mağazalarımızın kapalı olduğu dönemde online moda ve yaşam tarzı markalarımız boyner.com.tr ve Morhipo ile müşterilerimize ulaştık. Yılın ilk 10 ayında boyner.com.tr Boyner’in genel operasyonunun içinde yüzde 21 gibi bir paya ulaştı. Bu oranın, 2021 yılı sonunda yüzde 40’lar seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

Pandeminin ilk aylarında evlerimize çekildiğimiz günlerde, hayatımızı da bu yeni şartlara göre düzenlemeye başladık. Bu dönemde, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını da etkileyen bazı değişimler yaşandı. Örneğin evde spor yapmak bir trend haline geldi. İnsanların sağlıklı yaşam talepleri ve bedensel olarak iyi hissetmek istemeleri gibi nedenlerle evde spor yapma alışkanlığı yaygınlaştı. Boyner.com.tr’de spor giyim ürünleri ve spor aksesuarlarına yoğun bir talep oldu. Bunun yanı sıra, ev giyim kategorisi de yükselişe geçti. Pandemi döneminde en çok büyüyen diğer kategorilerimizden biri de kozmetik oldu. Müşterilerimiz moral ve motivasyon için kendine, cildine bakmak ve böylece iyi hissetmek amacıyla bu kategorimize yoğun ilgi gösterdi. Evde geçirilen süre boyunca evi yeniden dekore etme ve güzelleştirme motivasyonunun da ev kategorisinin satışlarına büyük etkisi oldu.

Pandemi sürecinde tüketicilerin beklentilerinden hareket ederek, müşterilerin deneyimini ve alışveriş sürecini iyileştiren, perakende sektörüne ayrı bir soluk getiren yenilikleri uygulamaya aldık. Öncelikle çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı dedik ve hijyen önlemlerimizi en üst seviyede uygulamaya aldık. Sektörde bir ilke imza atarak, arabaya teslimat hizmetimizle internetten yapılan alışverişlerde mağazadan teslimatta AVM otoparkında arabaya servis seçeneğini sunmaya başladık. Online alışverişte internet üzerinden ödeme yapmayı tercih etmeyen tüketicilerimiz için “Kapıda Nakit Ödeme” dönemini başlattık. Bunlarla birlikte hayat kolaylaştıran bazı pratik hizmetleri Boyner çatısı altında müşterilerimizle buluşturduk. Günün yoğun temposu ve pandemi kaygısı nedeniyle tek lokasyondan tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerimiz için kuru temizleme, ütü, sneaker temizliği gibi titizlik ve uzmanlık isteyen hizmetleri de sunmaya başladık. Doğallığın ön plana çıktığı bu dönemde, Boyner LiveWell adında iyi yaşamı sahiplenen yeni bir kategori oluşturduk. Organik tekstilden vegan ürünlere, hayvanlar üstünde test edilmemiş kozmetik ürünlerinden doğa dostu ürünlere kadar yaşama değer katacak birçok ürünü yeni oluşturduğumuz Boyner LiveWell kategorisi altında müşterilere sunmaya başladık.

Bunlarla birlikte müşterilerin yoğun olarak tercih ettiği ve payı iyice artan kapıya teslimat hizmetine yeni bir soluk getirmek hedefiyle hızlı ve yenilikçi kargo ağımız Boyner Express’i hayata geçirdik. İş ortağımız kargo şirketlerinin sunduğu hizmetlere ek olarak devreye aldığımız kendi dağıtım ağımız Boyner Express ile müşterilerimize hızlı, pratik, hayat kolaylaştıran bir online alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Boyner.com.tr ve Morhipo’dan yapılan internet siparişlerindeki standart teslimat seçeneklerine ek olarak; aynı gün teslimat, randevulu teslimat, akşam saatlerinde ya da pazar günü dahil hafta sonu teslimat, kapıda ödeme, kolay iade gibi seçenekler günlük hayatın yoğun temposunda müşterilere kolaylık sağlayacak. Müşteriler dilerse daha önceden belirlenen teslimat adresini, saatini veya gününü değiştirebileceği gibi teslimatın temassız olmasını da tercih edebilecek. Boyner Express hizmetimizde dikkat çeken en önemli unsurlardan biri de kadın teslimat görevlileri olacak. Boyner Express depo, nakliye ve teslimat aşamalarında en az yüzde 60 kadın çalışan prensibiyle çalışacak. Kadın sürücüler, kadın kuryeler ve depo çalışanlarıyla erkek işi olarak görülen lojistik ve teslimat işine kadın çalışan istihdamı ve hizmet yaklaşımı ile farklı bir bakış açısı getireceğiz.

Pandemi döneminde geliştirdiğimiz ve kısa süre içinde devreye alacağımız bir başka proje de kasa kuyruğuna girmeden satış danışmanlarının elindeki cihazlar aracılığıyla ödeme yapabilme imkanı. Böylece, müşterilerimiz pratik bir şekilde, kasa sırasında girmeden ödemelerini mobil olarak gerçekleştirecekler.

Pandemi birçok yeni trend ve yaşam tarzını hayatımıza kalıcı olarak kattı diye düşünüyorum. En önemli trend her alanda dijital dönüşümün hız kazanması oldu. Temassız yaşam zorunluluğu, hijyen kaygısı gibi nedenlerle temassız ödeme, mobil ödeme, temassız para çekme gibi uygulamalar hayatımızın bir parçası oldu. Beyaz yaka çalışanların evden çalışmaya yönelmesiyle klasik giyim yerine spor ve konforlu giyim ürünleri öne çıktı. Alışveriş alışkanlığına duygular değil gerçek ihtiyaçlar yön vermeye başladı. Son yıllarda moda dünyasının gündeminde olan sakinlik ve sadelik trendi pandeminin getirdiği şartların yarattığı ortamla daha çok öne çıkmaya başladı. Özellikle gençler, hikâyesine ve vaadine inandıkları markaların, gerçekten ihtiyaç duydukları ürünlerine yönelmeye başladı. Sürdürülebilir moda kavramı son yıllarda en çok gündeme gelen konulardan biriydi. Dünyanın sorunlarına duyarlılık gösteren çevreci markaların değeri, tüketicilerin gözünde pandemiyle birlikte daha da öne çıktı. Moda dünyası organik, doğa, çevre ve sürdürülebilirlik odaklı şekillenmesini hızlandırdı.

E-ticaretin pandemi döneminde yakaladığı ivmeyi sürdüreceğini düşünüyoruz. Müşterilerin sadece fiziksel mağaza ya da online kanalı kullanmadığı, her iki kanala da erişmek istediği dünyada fiziksel mağazacılıkla online alışveriş farklı bir ahenkle yola devam edecek. Teknoloji ile birlikte değişen tüm bu müşteri yolculuğuna cevap verebilmek adına omni-channel odaklı yaklaşım çok önem kazandı. Biz de Boyner’de uzun süredir her kanalda kullanıcıyla aynı dili konuşarak bir bütünlük yaklaşımıyla stratejimizi oluşturuyoruz. Fiziksel ve dijital tüm kanallarda zengin ve farklı müşteri deneyimini “All-line” olarak adlandırdığımız stratejimiz doğrultusunda şekillendiriyoruz. “All-Line” ile kanal bağımsız, zengin ve farklı müşteri deneyimi ve mutluluğunu hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde de omni-channel bakış açısıyla hayata geçireceğimiz birçok yenilikçi projeyi müşterilerimizle buluşturmaya ve onlara en iyi alışveriş deneyimini yaşatmaya devam edeceğiz.

Erdem Çalışkan
Boyner Büyük Mağazacılık Omni-Channel Genel Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version