artwork

Yeni normalde her şey güzel olacak mı?

3 sene önce

0

Yiğit Kariş,                                                    Medina Turgul DDB, Genel Müdür

Pandeminin ülkemizde başlamasıyla beraber, biz de birçok ajans gibi 15 Mart’ta evden çalışma düzenine geçtik, sanırım en iyi ihtimalle sonbahardan önce de ofise dönemeyeceğiz. Bu süreçte herkes gibi evlerden gece gündüz çalıştık. Bitmeyen görüntülü toplantılar, hafta sonu dahil dur durak bilmeden yürütülen projeler. Müşterilerimiz de bizimle aynı tempoda çalıştığı için ajans adına bir verimlilik sorunu yaşamadık, ama çalışanlar için evden çalışma düzeninin bu kadar ani başlaması sonucu birkaç ay içinde ciddi uyum sorunları oluşmaya başlayacağından endişeliyim. Çocuk sahibi olanların, gün içinde bir yandan çocuklarıyla ilgilenip bir yandan iş yapmaları onlar üzerlerinde ciddi bir stres yükü. Eğer okullar açılmazsa yaz döneminin de bitişiyle bu sorun iyice önemli hale gelecek. Yalnız yaşayanların, sosyalleşme ihtiyaçlarını ofisteki kadar giderememeleri potansiyel bir depresyon sebebi, insanlar hayatlarının sadece çalışmaktan ibaret hale geldiğinden şikayet etmeye başladılar bile…

Yalnız yaşayanların, sosyalleşme ihtiyaçlarını ofisteki kadar giderememeleri potansiyel bir depresyon sebebi, insanlar hayatlarının sadece çalışmaktan ibaret hale geldiğinden şikayet etmeye başladılar bile…

 

Bir başka güçlük, ajans kültürlerinin özellikle gençlere ve yeni katılanlara aktarılmasının bu düzende hiç kolay olmaması. Bizler beraber işleri tartışırken, birbirimizi dinlerken, iş sunarken oluşan ritüellerimizle kültürümüzü yaşatıyoruz. Oysa genelde kameraların kapalı olduğu, ister istemez 2-3 kişinin konuşup çoğunluğun dinlemede kaldığı, çok sesliden tek sesliye, çok boyutludan tek boyutluya doğru evrilen ortamlar görüyorum fazlasıyla.

Bir de tabii, aynı ofiste olmanın sağladığı zorunlu bir eşitlik varken, şimdi haliyle eşitsizliğin fazlasıyla göz önünde olduğu bir durumdayız. Kimimiz yazlık evinden bağlanırken, bazılarımız ise balkonsuz evlerinde çalışıyor gibi.

Evden çalışmanın -başta trafikteki zaman kaybı olmak üzere- faydaları olduğu muhakkak, ama yan etkileri üzerinde çok ciddi konuşulduğunu henüz yeterince görmedik. Dolayısıyla yeni normalin ait olduğu gelecek yeterince parlak mı, ancak bu soru ve sorunlara cevap oldukça belli olacak.

 

Yiğit Kariş,

Medina Turgul DDB, Genel Müdür

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.