Yeni nesil denemekten korkmuyor

Platformlar pandemi sürecini hepimiz için çok kolaylaştırdı ve hepimizin en yakın arkadaşı oldu. Pandeminin başlangıcından itibaren içerik tüketme ve üretme ihtiyacımız arttı. Tüm gelişmeleri takip edebilmek için aslında sürekli kullanmasak da birçok platforma üye olduk.

Dijitalleşme içinse çok verimli bir zamandı. Pandemi öncesi dijitalleşmeyi erteleyen markalar bu süreçle birlikte dijitalleşmeyi öncelik haline getirmenin önemini daha da iyi anladı. Tüm dijital platformların fazlaca kullanıldığı dönem olan bu pandemi süreci, geleneksel mecralardan uzaklaşmaya başlayan yeni neslin de bir yandan özgürleştiği bir süreç oldu. 

Bu pandemi süresinde sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte, vaktimizin çoğunu evde geçirmek zorunda kalmamız sebebiyle bu sürecin başına göre içerik tüketimindeki artışı da fazlaca gözlemliyoruz. Pandemi süresi uzadıkça, dikkat aralığımızın da çok daraldığını gördük. Tam da burada “Aynen Aynen” gibi kısa diziler ön plana çıktı. Bu yola ilk çıktığımızda aklımızda hep, insanların kendi istedikleri zaman, yani bir zaman aralığı yaratmadan istedikleri an ve istedikleri yerde izleyebilecekleri bir içerik üretmek vardı. Tam da dediğimiz gibi oldu; bu short content’i üretirken sahiplendiğimiz motto aslında insanların dikkatinin dağılmadan, hatta telefonuna bile bakmadan bölümleri başlayıp bitirmesiydi. “Aynen Aynen” 7 dakikalık bir dizi olmasına rağmen hala BluTv’de en çok izlenen 5 içerikten biri. Bu süreçte değişen bir diğer alışkanlık ise, eskiden bir sosyalleşme yöntemi olan tek bir televizyonda herkesin aynı şeyleri izleme alışkanlığı, bu platformlar sayesinde hem içerik olarak çeşitlilik kazandı hem de herkese istediği içeriği istediği zaman tüketebilme olanağını tanıdı.    

Pandemi kaynaklı yoğun içerik talebi aslında bizim öncesinde, evlerde kapalı olmadığımız için çok da fark etmediğimiz ancak hayatımızda halihazırda var olan bir durumdu. Özellikle gençler, hem TikTok hem YouTube hem de Instagram’da aşırı içerik tüketimi yapıyor. Hem 10-15 saniye kadar kısa bir sürede bir videoyu izleyip bitirebiliyor hem de milyonlarca içerik içinde beğendikleri içerikleri taklit edebiliyorlar. Dijital dünya, gençlere bol etkileşimli ve içeriklerini hızla yayabilecekleri bir ortam yarattı.   

Genel olarak dünya içerik üretimi ve tüketimi olarak çok başka bir seviyeye ulaşıyor. Yeni nesil denemekten korkmuyor ve elindeki fırsatı hemen değerlendiriyor. Bu gibi üretime ve fikirlere açık olan platformlar aslında yeni nesiller için kreatif alanlar ve deneme alanları. Yeni nesil, istediği anda istediği içeriğe ulaşabilme lüksüne sahip, o nedenle bu içerik üretimi ve tüketiminin devamının geleceğini düşünüyoruz.

Mina Saygı & Narod Çetinkaya

Games Medya Kurucu Ortakları

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.