Yeni deneyimlere odaklanıyoruz

Pandemi sürecinde evde geçirilen sürenin artması, Türkiye’de ve tüm dünyada içerik tüketimine büyük bir ivme kazandırdı. Bu durum dijital platformların izlenme sürelerine ve kullanım frekanslarına da pozitif olarak yansıdı. Fakat burada esas dikkat çeken konunun, kişi başına düşen ortalama dijital platform aboneliği sayısı ve ilk defa abonelik yapan kişi sayısındaki artışlar olduğuna inanıyorum. Bu iki göstergenin artışı, OTT’lerin benimsendiğine ve penetrasyonun ivmelendiğine dikkat çekiyor.

Günümüzde dijital platformların zaman, mekan ve kullanılan cihazdan bağımsız olarak erişilebilir olduğunu düşünürsek, pandemi sonrasında platformların kullanımında bir düşüşten ziyade, insanların mobilize olmasıyla birlikte oturum sürelerinin kısalması ve oturumların bölünerek kullanım frekansını artırması, pandemide büyük ekrana kayan izlenme oranlarının mobil cihazlara yönelmesi, download & play gibi fonksiyonların kullanımının artması benzeri davranışsal değişimler gözlemleyeceğimizi düşünüyorum. 

İçeriklerin mikro alanlara uygun, daha kısa ve tempolu hale gelmesi yönünde de bir trend oluşuyor. Bunun neticesi olarak hızlı tüketime uygun, yeni içerik formatlarıyla tanışacağımıza inanıyorum. Buna ek olarak toplumun her kesiminden kullanıcı tarafından ulaşılabilir olabilmek ve ölçeklenebilirlik adına, pandemide artan fiyat hassasiyetini göz önüne alarak doğru fiyat yapısını kurgulamak daha da önemli hale gelecek.

Önümüzdeki dönemde OTT’lerin yalnızca birbirleriyle rekabet etmediklerini ve ilgi ekonomisi içinden pay alan oyun şirketleri, müzik servisleri, streaming platformları gibi çok boyutlu bir ekosistemde mücadele ettiklerini fark etmeleri gerekiyor. Pandeminin kullanıcılar üzerindeki etkisi ve rekabetin artışıyla beraber, Exxen olarak bizler de bu ilgi ekonomisi içerisinden pay alabilmek için değişen kullanıcı davranışlarını yakından gözlemlemeye, alternatif formatlar, hikayeler ve daha da önemlisi yeni deneyimler yaratabilmeye odaklanıyoruz. 

Platform üzerinden topladığımız kullanıcı verilerini ve partner ekosistemimizden edindiğimiz verileri analiz etmeye, bu analizlerden aksiyon alınabilir içgörüler çıkarmaya öncelik ve değer veriyoruz. 

Zaman içerisinde içerik ve kullanıcı sayımız arttıkça çok daha granüler bir segmentasyona doğru ilerlemeyi ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunarak kullanıcı memnuniyetini sürekli olarak artırmayı hedefliyoruz. 

Melikşah İşcan

Exxen Head of Strategy & Growth

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.