Site icon Campaign Türkiye

“Yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürdük”

Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin ile pandeminin damga vurduğu 2020’yi Vaillant’ın bu süreçteki pazarlama stratejilerini, süregelen kampanyalarını konuştuk.

Son olarak Green iQ için hazırladıkları web sitesinden podcast yayınlarına kadar dijital mecralarda başarılı bir şekilde yer alan ve “farkında olmak ayrıcalıktır” dijital kampanyasıyla dikkat çeken Vaillant’ın Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin ile 2020’nin genel bir değerlendirmesini yaparken 2021 için planlarını dinledik.

Campaign Türkiye 2020 herkes için oldukça zorlu bir yıl oldu. Siz bu yılı nasıl gerçekleştirdiniz?
Hazım Bumin 2020 kuşkusuz herkes için zor bir yıl oldu, zorluklar ve belirsizlikler halen devam ediyor. Hem pandemi süreci hem de sonrasında yaşanan makro ekonomik dengelerdeki değişimler, herkesi daha önce planlanmamış ve planlanması da mümkün olmayan bir senaryo içerisine bırakıverdi. Geriye dönüp baktığımızda tüm sektörlerde ve her türlü iş kolunda köklü, kurumsallaşmış ve tüm paydaşlarına yatırım yapmış olan firmaların öne çıktığını gördük. Bu özelliklere sahip olan firmaların, çevik olan ve bütünsel bakış açısına sahip olanları hem çalışanları, hem iş ortakları, hem de müşterileri için doğru adımları atabildiler. Bu adımlar elbette finansal anlamda da karşılığını buluyor.

Bu bağlamda Vaillant, konut sektöründeki teşviklerinde desteği ile bu yılı döviz bazında büyüyerek kapatacak, son tüketici satışında da muhtemelen rekor yenileyeceğiz. Bunun yanı sıra yeni girdiğimiz merkezi sistemler ya da yenilenebilir enerjiler gibi iş kollarındaki büyümeler de bizim için çok kıymetli. Tüm yatırımlarımızı da hız kesmeden sürdürdük, hatta birçok alanda planladığımızın üzerinde yatırım gerçekleştiriyoruz.

Campaign Türkiye Bu yıl hiç öngörülmeyen bir gerçekle karşılaştık ve koronavirüsle beraber pandemi sürecine girdik. Bu süreçte siz neler yaptınız?
Hazım Bumin Birinci önceliğimiz elbette çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlığı ve güvenliği oldu. İlk vakanın çıkmasının ardından evden çalışmaya başladık, halen de bu şekilde devam ediyoruz. Dijital alt yapımız sayesinde çağrı merkezimiz dahil olmak üzere tüm şirket olarak bir gün içerisinde sorunsuz bir şekilde evden çalışma düzenine geçtik.

Ancak özellikle ısıtma ürünlerinin temel ihtiyaç kategorisinde olması nedeniyle, sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda dahi hem servis ekibimiz hem de bayi teşkilatımız tüm önlemleri alarak görevlerine devam ettiler.

Bu dönemde tüketici satınalma yolcuğundaki tüm temas noktalarının üzerinden geçerek dijital kaslarımızı daha da güçlendirdik. WhatsApp Business’i ilk kullanan firmalardan biriydik, bunun üzerine tüm dijital kanallardan 7/24 hizmet verebilecek altyapıyı geliştirdik. Aynı şekilde sektörümüzün olmazsa olmaz keşif hizmetini de görüntülü görüşme ile sunmaya başladık.

Campaign Türkiye Vaillant olarak 2020 yılındaki pazarlama stratejilerinizde değişiklikler oldu mu?
Hazım Bumin 2019 yılında marka özümüz olan “evimin konforu” konseptine yatırım yaparak kafa rahatlığını sahiplenmiş ve “Kombim Vaillant, Kafam Rahat” kampanyasını hem dijital hem de geleneksel mecralarda hayata geçirmiştik. 2020 yılında da bu çerçevede içerik pazarlaması, dijital proje yatırımları ve elbette sezon kampanyası planımız vardı.

Pandemi sonrasında ise projeleri, zamanlamaları ve yaklaşımımızı gözden geçirdik. Geldiğimiz nokta ve geri dönüşlere bağlı olarak hem ticari tarafta hem de iletişim tarafında bütçelerimizin de üzerinde, tarihimizin en yüksek yatırımlarına imza attık.

Campaign Türkiye Özellikle pandemi döneminin başında markalar iletişim konusunda oldukça zorlandılar, iletişim kurup kurmamakta kararsız kaldılar. Siz bu süreci nasıl geçirdiniz?
Hazım Bumin Pazarlama 5.0’ı konuştuğumuz çağda, ben markaların ete kemiğe bürünmeleri ve “birey” olarak toplumun karşılarına çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu zorlu zamanlarda da markalar, bir “birey” olarak kendi üzerine düşenleri yapmalı ve söylemesi gerekenleri söylemelidir. Buna göre, firmaların izlemeleri gereken yollar ve söylemesi gerekenler içerik, yoğunluk, tarz vb. olarak farklılık gösterebilir. Ancak sessiz kalmanın ve toplumun yanında olmamanın doğru olmadığı açıktır. Biz de Vaillant olarak pandemi sürecinde topluma olumlu mesajlar vermeye, yılmazlık bakış açısıyla herkese moral sağlayacak projelere odaklandık. İlk günden itibaren iletişimimizden tutun, pandemi sırasında lanse ettiğimiz “Vaillant ile Kafa Rahatlatan Sohbetler” podcast kanalımıza kadar tüm kanallarda bu misyonu gerçekleştirmeye gayret gösterdik.

Campaign Türkiye Biraz da kampanyalardan bahsedecek olursak; nasıl bir içgörüyle hareket ettiniz, kampanya sonuçlarını paylaşmanız mümkün olur mu?
Hazım Bumin Ana sezon kampanyamızın dışında iki farklı podcast projesini herkesin beğenisine sunduk. İlk proje kapsamında Nisan-Haziran döneminde Mirgün Cabas ve Psikolog Beyhan Budak ile 12 bölüm yayınladık. Karantina döneminde dijital içerik tüketiminin artacağını öngördüğümüz gibi kaliteli dijital içeriğe ulaşmanın da ne kadar zor olacağını biliyorduk. Pozitif bakış açısı ile dinleyenlerin keyifli ve bilgilendirici zaman geçirebilmesine katkı sağlamış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Projenin ilk fazı 100.000’den fazla dinlendi, dinlenme sayıları da her gün artmaya devam ediyor.

Bir diğer önemli projemiz ise üstün çevreci ve teknolojik özelliklere sahip kombimiz Green iQ için gerçekleştirildi. Bu sefer “Farkında olmak ayrıcalıktır” dedik. Pandemi süreci, ayrıcalık kavramının sahip olduğumuz maddi değerlerden ibaret olmadığını; aslında tabiatın bize sunduklarının en büyük ayrıcalık olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu içgörüden hareketle mikro sitemiz ve podcast kanalımızda mesajlarımızı işledik. Podcast’in ikinci fazında da Ufuk Tarhan ve Güven İslamoğlu ile işbirliği yaptık.

Campaign Türkiye Peki 2021 planlarınız neler?
Hazım Bumin COVID-19 pandemisi tüm insanlığın tek vücut olarak mücadele verdiği bir konu oldu. Her geçen gün önemi artan iklim krizinin de yine ortak mücadele edilmesi gereken bir düşman olduğunu düşünüyorum. Biz de Vaillant Group olarak bu vizyonla hareket ediyoruz. Yaptığımız yatırımlarda ve ürettiğimiz ürünlerde çevreyi ve sürdürülebilirliği gözeterek çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version