artwork

Yaratıcılığın sınırları genişliyor

1 yıl önce

0

Açıkhava mecraları, yoğun hedef kitleye en kolay ulaşılabilen ve akılda kalan alanlar. Bu mecra,  özgün kreatif çalışmalar gerçekleştirmek üzere de son derece uygun. Dikkat çekici bir içerikle en geniş hedef kitleye en hızlı şekilde erişim sağlanabiliyor. Biz de her geçen gün yeni yatırımlar ve yeni ünitelerle hedef kitleye farklı ve yenilikçi uygulamalarla ulaşmaya devam ediyoruz. Doğal olarak sokakta insan olduğu sürece açıkhava mecraları en etkin iletişim aracı olmaya devam edecek. Bununla beraber, özellikle son dönemde yapılan yaratıcı çalışmalarla sosyal medya etkileşiminin de oldukça fazla olduğunu gözlemliyoruz. 

Uluslararası araştırmalara göre; oluşan farkındalık ile birlikte dijital-açıkhava etkileşim oranının yüksekliği, gözleri bu alana çevirdi. Dolayısıyla bu iki mecrada birbiriyle konuşan entegre kampanyaların sayısı her geçen gün artıyor. Dijitalde yapılan reklamlarda tüketicinin içeriğe, talep edildiği kadar ulaşması mümkün olmayabiliyor. Buna karşılık açıkhava, günlük hayatın tam olarak içinde yer alıyor. Üstelik doğası gereği yaratıcı uygulamalara açık, her türlü yeniliği, gelişmeyi ve iyi fikri gerçekleştirebilecek kaslara ve uygulama alanlarına sahip. Öte yandan her geçen gün gelişen teknolojiler ve yeni çıkan ürünler açıkhavayla uyumlu hale geliyor, bu da yaratıcılığın sınırlarını genişletiyor. Özellikle 3D açıkhava projeleriyle her geçen gün daha fazla karşılaşıyoruz. Kısaca açıkhava mecraları, dijital dünyanın esnek, hedeflenebilir, kişiye, lokasyona, zamana hatta hava durumu gibi dış etkenlere bağlı, gerçek zamanlı ve müdahale edilebilir içerik yönetimiyle bütünsel ve ölçülebilir özellikleri açısından son derece tercih edilen bir uygulama.  

Mevcut durumda veri ve teknoloji odaklı açıkhava ünitelerinin penetrasyonu beklentilerimizi hala karşılamıyor ancak interaktif kampanyalar, artırılmış gerçeklik, programatik, QR kod, yüz tanıma sistemi gibi birçok farklı teknik açıkhava mecralarında rahatlıkla uygulanabiliyor ve çok da dikkat çekici. Bu teknolojilerin yaygın iletişim için klasik açıkhava ürünleriyle birlikte kullanılması önemli bir fark yaratıyor. Dünya genelinde açıkhavanın dijitalleşmesiyle Türkiye’yi kıyasladığımızda daha yapılacak çok şey var. Bunun yanında ilerleyen günlerde altyapısı dijital dünyayla entegre olmaya daha uygun ürünlerin de hayatımıza girmesini ve mevcut ürün ağının yaygınlaşmasını bekliyoruz. Özellikle lokal kampanyalarda doğru hedef kitleye nokta atışı çalışmalar için çok uygun DOOH ürünleri, bu alanda ihtiyacı karşılayan oldukça verimli çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.   

Medya yatırımında açıkhava mecrası Türkiye ortalamasında yaklaşık %6 pay alıyor. Açıkhavanın verimliliğine ve potansiyeline inanıyoruz. Bu sebeple bu mecraya yaptığımız medya yatırımımız Türkiye ortalamasının üstünde. 2023 yılında da en az yüzde 10 seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Elbette medya yatırımlarımız yeni büyük alanlar ve teknolojiyle koordineli olarak şekilleniyor. Açıkhava reklam modelleri de dijitalin etkisiyle farklılaşma ve çeşitlilik yarattıkça bu alandaki yatırımlarımız da artacaktır.  

Açıkhava mecraları daha dijital ve veri odaklı sistemler üzerine gelişmeli. Mutlak tüketicide yarattığı bilinirlik ve performans odaklı ölçümler için mecranın katkısı ispatlanabilir olmalı. Bu doğrultuda raporlama sistemleri de farklılaştırılmalı ve geliştirilmeli.

Yaptığımız medya yatırımı modelleme analizlerimizde açıkhava mecralarının özellikle imaj ve bilinirlik üzerine kurguladığımız tüm kampanyalarda ciroya olumlu katkıda bulunup marka algı skorlarında verim sağladığını gözlemliyoruz. Ayrıca Anadolu illeri açıkhava mecrasının dijital kullanımlarla paralel kurgulandığı ve açıkhavada reklamımızı gören kişilerin Meta üzerinden yüksek oranda çevrim içi alışverişi tercih ettiğini analiz ederek, bu mecranın özellikle ölçümlenebilir ve hedeflenebilir bir teknolojiyle kullanıldığında etkisinin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Mecranın, tek başına yatırım yapıldığında sağladığı etkisi diğer mecralarla konuşur ve hedeflenebilir biçimde kullanıldığında 2 kat kadar efektif geri dönüş sağladığını da deneyimliyoruz.

Sinem Serdar Orpak

Migros Ticaret A.Ş. Müşteri Deneyim Stratejileri Ve Pazarlama İletişimi Direktörü

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...