Yaratıcı PR

Cannes Lions’ı geride bıraktık. Lions dendiğinde dünyanın en “kreatif işleri” gelir akla; kreatif iş kavramı da genelde hep reklamcılıkla özdeşleştirilir. Reklam ajansları işin yaratıcı ve daha prestijli kısmından sorumlu, PR ajansları ise bu yaratıcı konseptin paydaşlara ve çokça da medyaya duyurulmasından sorumlu kanal olarak görülür hep. Lakin dünya ekonomisi ve global medya yapılanmasındaki değişim, bu iletişim sektörünü de kaçınılmaz olarak etkiliyor.

Son yıllarda Cannes Lions’da en az reklam ajansları kadar iddialı PR şirketlerinin başvurularına ve daha da önemlisi ödüllerine şahit olmaya başladık. Dijital hayat; PR’ı, reklamı, medya ilişkilerini ayrılmaz bir bütün haline getirdi. Bu da kağıt üzerinde çok farklı uzmanlık alanlarına sahip olduğunu iddia eden yapıların işlerinin birbiriyle çakışmaya başlamasına neden oldu. Artık “kreatif işler” ortaya çıkarmak yalnızca reklam ajanslarına has bir konu değil. Yaratıcı fikirlerin kimden çıkacağı hiç belli olmuyor. PR ajansları, eskisi gibi geliştirilen bir kampanyanın sadece basınla ilişkiler kısmını yürüten operasyonel ajanslar olmaktan çıktı; yaratıcı kampanya fikirleri ile süreci en başından alıp sonuna kadar götüren yapılar haline geldiler. Şirketlerin üst düzey yöneticileri ile yakından çalışma fırsatı bulan,müşterilerinin iş stratejilerini ve vizyonlarını çok iyi bilmeleri gereken PR danışmanlarının işin yaratıcı kısmını da üstlenmeleri aslında çok da şaşırtıcı değil. Zira “yaratıcı fikir” doğru hedef kitleye hitap etmiyorsa veya hesaba katılmayan bir paydaş grubu nezdinde bir kriz çıkmasına neden oluyorsa, aslında bu fikirler o şirket için yanlıştır!

Yaratıcı bir kampanya fikri ortaya çıkarmadan önce, şirketin iş stratejisinin ve bütün paydaşlarının incelenmesi ve doğru analiz edilmesi çok önemli. Cannes Lions’da ödüle layık görülen kampanyalara baktığımızda, tümünün, strateji ve yaratıcılık ayaklarının titiz bir çalışmayla harmanlandığı son derece iyi kurgulanmış projelerden oluştuğunu görüyoruz. PR ajansları, işlerinin doğası gereği ellerinde tuttukları stratejik know-how kozunu yaratıcılıkla birleştirdikleri sürece, iş dünyasında ihtiyaç duyulan sonuç odaklı, etkileyici iletişimin en doğru adresi olacaklardır.

Seda Yalçın
İDA Üyesi
Twitter: @yalcinseda

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.