Yaraları sarıyoruz

COVID-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte Kimberly-Clark global olarak aldığımız önlemler doğrultusunda hızlıca online çalışma düzenine geçtik.

Halihazırda bu adımı destekleyen uygulamalarımız da olduğu için uzaktan çalışma modeline hep birlikte kolaylıkla adapte olduk. Bu süreçte çalışanlarımızın yanında olabilmek adına onların psikolojisini, çalışma düzenlerini düşünerek, hayatlarının dinamik bir şekilde devam etmesini sağlayacak, global çapta çeşitli uygulamalara imza attık.

Kimberly-Clark’ın dünya çapındaki tüm bölge ofislerindeki tüm çalışanların katılabildiği, çeşitli, eğlenceli şirket içi meydan okumalar düzenlendi. Şirket içinde her hafta en iyi yemek, en iyi fotoğraf, en iyi spor hareketi gibi iç paylaşımlar yapılıyor. Ayrıca bu dönemde iç iletişim ve şeffaf bilgi paylaşımına normalin üzerinde zaman ayırıyor ve bu şekilde tüm çalışanlarımıza interaktif olarak bilgi, düşünce, duygu paylaşabilecekleri açık platformlar oluşturuyoruz. Böylece kendi içimizdeki bağı devam ettiriyor tüm ülkelerle aramızda bir etkileşim sağlıyoruz. Şu an coğrafya fark etmeksizin tüm insanlar aynı süreçten geçiyor ve bu tarz çalışmalar birbirimize daha fazla destek olup kenetlenmemizi sağlıyor. Bu süreçte çalışanlar arası birlikteliğin güçlü kalabilmesinin bizim için büyük bir kazanım olduğunu düşünüyoruz. Çalışanlarımızla birlikte herkesin dahil olabileceği bir uygulama olarak da sosyal medya hesabımızdan, Migros ve Watsons partnerliği ile evde yoga ve pilates serisi başlattık. Kotex Active ürünümüzle evde olacağımız süre boyunca herkesi aktif olmaya yönlendirip fayda yaratmaya çalışıyoruz. Bu aktif sosyal medya projelerimiz de işlerinden arta kalan zamanlarında çalışanlarımız ve tüketicilerimiz evde keyifle vakit geçirsin diye hızlıca adapte ettiğimiz bir akım olmuştu.

COVID-19 salgını bize tüm olumsuzluklarının yanında doktorlar, hemşireler, bilim insanları, mühendisler, çiftçiler, kamu görevlileri, gönüllüler gibi birçok meslek grubunda yer alan kadınların gücünü ve rolünün önemini gösterdi.

Böyle bir desteği ve kenetlenmeyi şirketimiz dışında da sağlık çalışanlarımıza moral olarak devam ettirmek istedik. Bunun için de Kalben ile bir araya gelerek her koşulda yanımızda olan, hepimiz için gece gündüz demeden emek veren sağlık çalışanlarına #iyikivarsınız diyerek teşekkürlerimizi ilettik. Kalben sağlık çalışanlarına moral desteği olması için özel olarak bestelediği şarkıya güzel sesiyle hayat verdi. Bu birlik ve beraberlik hareketinin, şirket çalışanlarımız tarafından kalpten desteklediğini ve bunun geçici bir şey olmadığını görmek bizim için çok güzel bir gelişme oldu. Umuyoruz ki hem şirketimiz ve çalışanlarının hem de Türkiye’nin sesi olabilmişizdir.

Yıllar önce bir sağlık çalışanı tarafından keşfedilen dünyanın ilk hijyenik pedi Kotex olarak sahip olduğumuz bu özel mirasa da sahip çıktık. COVID-19 süreci başladığında da tüm Türkiye’deki kadın sağlık çalışanlarına 700.000 hijyenik ped desteği sağlayarak sağlık çalışanlarına minnettarlığımızı kendi dilimizde ifade etmek istedik.

Kotex’in 100. yılını kutladığımız bugünlerde de “İsterse Yapar” hareketiyle kadınların toplumdaki yerinin önde gelen savunucularından biri olmayı sürdürdük. COVID-19 salgını bize tüm olumsuzluklarının yanında doktorlar, hemşireler, bilim insanları, mühendisler, çiftçiler, kamu görevlileri, gönüllüler gibi birçok meslek grubunda yer alan kadınların gücünü ve rolünün önemini de gösterdi. Fakat aynı zamanda pandemi kaynaklı iş kaybının kadınlarda daha fazla olduğunu ve 185 ülkede 743 milyondan fazla kız çocuğunun okula gidemediğini görüyoruz. Asırlık mirasımızla pandeminin kadınlar üzerindeki orantısız etkisinin yaralarını sarmak için kız çocuk haklarını ve eşitliğini gözeten bağımsız yardım kuruluşu Plan International’la birlikte regl dönemi hijyen çözümlerine dünya çapında 2,5 milyon Dolar yatırım yapmak için harekete geçtik.

Şirket olarak toplum içindeki tabularla savaşmak, eğitime erişim sağlamaya katkıda bulunmak ve kadınların hayallerini sürdürmelerine destek olmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.


Sibel Demir
Kimberly-Clark Türkiye Genel Müdürü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.