Yapı Kredi’den global başarı hikayesi

Yapı Kredi Brand and Digital Communication Manager’ı Özge Bakırçalı ile Yapı Kredi’nin dijital kampanyasını yürütmek için Facebook’u seçmelerinin sebebini ve bunun markalarına katkısını konuştuk.

Facebook üzerinden yürüttüğünüz dijital kampanyada neyi hedeflediniz?

Banka olarak hem müşteri sayısını artırmak, hem de derinleşebilmek bizim için en öncelikli hedefler. Bu anlamda Facebook ile yürüttüğümüz kampanyalarda da Facebook’un amaçlarımıza hizmet edecek ürünlerini kullanıyoruz. Marka olarak potansiyel müşterilerimizin olduğu yerlerde daha fazla bulunmak ve mecra dinamiklerini kullanarak hedef kitlemizle etkileşimi kuvvetlendirmek istiyoruz.

Bu doğrultuda, yapikredikobi.com.tr web sitemize üye kazandırmak üzere planladığımız kampanyamızla; hem potansiyel KOBİ müşterilerinin dikkatini çekebilmeyi, hem de iş hedeflerimize katkı sağlayacak verilere ulaşmayı hedefledik. Aynı zamanda Facebook’un sunduğu “lead ads” reklam modelini üye kazanımına yönelik bir model olarak geliştirerek, bu kampanyamızla dünyada yenilikçi bir kullanım gerçekleştirdik. Türkiye’de Facebook Lead Ads API’ı kullanan ilk bankayız.

Kampanyanızın elde ettiği sonuçları paylaşabilir misiniz? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Facebook’un sunduğu “lead ads” reklam modelini bankacılık sektöründe ilk defa API ile beraber kullandık. Ziyaretçilerimiz KOBİ web sitemize gelmeden, direkt Facebook’tan form doldurarak üye olabiliyor. Şifre tanımlama e-postaları, formu dolduran kullanıcıların mail adreslerine geliyor. Böylece, üyelik sürecini kullanıcılar için çok kolay bir hale getirdik. Geliştirdiğimiz bu model ile üye kazanım hacmimiz 15 kat arttı ve maliyetlerimiz de 10 kat azaldı.

Özge Bakırçalı, Brand and Digital Communication Manager

Kampanya bitiminde başlangıçta hedeflediklerinizden farklı olumlu sonuçlarla karşılaştınız mı?

Kampanyamızın dünyada örnek bir model olarak gösterilmesi ve Facebook Global’de başarı hikayesi olarak yayınlanması bizi çok gururlandırdı.

Çok sayıda alternatif dijital pazarlama çözümü arasında sizi Facebook kullanmaya iten en önemli faktörler nelerdi?

Marka olarak öğrenciden emekliye kadar çok geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Facebook ile Türkiye’deki internet kullanıcılarının çok büyük bir bölümüne ulaşma şansımız var. Farklı kitleleri, Facebook kullanıcılarının davranışı üzerinden farklı ürün ve reklam modelleriyle hedefliyoruz. Ayrıca belirlediğimiz başarı metriklerine göre Facebook’ta kampanyalar düzenleyebiliyoruz.

 

 

 

Kampanyalarınızı hayata geçirirken hangi Facebook çözümlerinden/ürünlerinden faydalanıyorsunuz?

Facebook’un çözümlerini bankamızın farklı alanlardaki ihtiyaçları için kullanıyoruz.Örneğin sektörümüzde bir ilki daha gerçekleştirerek Facebook Messenger’ın bot uygulaması üzerinden bankacılık hizmetlerimizi sunuyoruz. Böylelikle müşterilerimize Facebook üzerinden anlık hizmet vermeyi ve aradıkları çözümlere en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Dijital iletişim kanallarını yoğun şekilde kullanan bir marka olarak veri paylaşımına dayalı reklamcılık modellerini kullanmada önümüzde regülatif pek çok engel var. Biz de bu doğrultuda koşullarımıza uygun, bankanın verimliliğini artıracak satış odaklı kampanyalarımız için farklı reklam ürünlerini kullanıyoruz. Bunların arasında video bazlı reklam formatları, “Carousel” gibi dönen reklamlar, “lead ads” gibi yeni kazanıma yönelik ürünler var. Bilinirlik, erişim ya da satış hedefli kampanyalarımız için Facebook’un sunmuş olduğu çözümleri öncelikli olarak deneyerek, bu reklam modellerinden kampanyalarımız için en verimli olanlarını seçerek ilerliyoruz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.