artwork

Yapay Zeka Kullanan Yayıncılık İnovasyonu: SPI International Akıllı Kanallar

5 ay önce

0

SPI International CMO’su ve CDO’su Haymi Behar, lineer akışın ve seç-izle seçeneklerin en iyi özelliklerini bir araya getiren bu yayıncılık inovasyonu hakkında bilgiler aktardı.

 

Uluslararası medya kuruluşu CANAL+ Group şirketi SPI International’ın izleyici odaklı yeni nesil streaming platformu FilmBox+, Akıllı Kanallar yenilikçi ürünüyle, seç-izle içeriklerden izleyicilerin ilgi alanları doğrultusunda oluşturulan geleneksel lineer kanallarda olduğu gibi bir yayın akışı şeklinde izlenebilmesini sağlıyor. 

Campaign Türkiye Akıllı Kanallar nasıl bir yenilik getiriyor?

Haymi Behar İzleyicilerin alışkın olduğu ve geleneksel hale gelmiş, zahmetsiz ve rahat bir TV izleme deneyimi, dijital ortamda da değerini sürdürüyor. FilmBox+ streaming platformumuzun müşteri davranış verileri üzerinde gerçekleştirdiğimiz analizler, canlı lineer kanalların her zaman en çok tüketilen içerikler arasında yer aldığını gösteriyor. Buradan yola çıkarak lineer yayınların, dijital platformlar aracılığıyla daha kolay erişilebilir ve izleyicilerin tercihlerine göre uyarlanabilir hale gelebileceğini öngördük.

Akıllı Kanallar, geleneksel lineer kanallara benzer şekilde arka arkaya oynatılan, ilgi alanlarına özel olarak hazırlanmış seç-izle içerik listeleridir. FilmBox+ abonelerimiz, Seç-izle kataloğunun ve farklı içerikler sunan yayın akışının yanı sıra farklı türlere, içerik temalarına, oyunculara veya yönetmenlere özel içerikleri, Akıllı Kanallar streaming yayını üzerinden izleyebiliyorlar.

Campaign Türkiye Böyle bir platforma sahip olmanın önemi nedir?

Haymi Behar Tüketicilerin her zaman her yerde içerik izleyebilme kolaylığı beklentisi, dijital platformları ön plana çıkarıyor olsa da geleneksel lineer TV akışı izleme alışkanlığı popülerliğini sürdürüyor.

Özellikle Türkiye’de, TV izleme alışkanlıkları dünya ve Avrupa ortalamasının çok üzerinde. Araştırmalara göre; özellikle 20-34 yaş arası genç yetişkinlerin günde 3 saat 45 dakika olan TV izleme süresi dünya ortalamasının (1 saat 49 dk.) iki katı düzeyinde. Ayrıca yine araştırmalara göre yerli diziler, Türkiye’de toplumun televizyonda en çok izlediği program türleri arasında en başlarda ve 2 kişiden biri, dizileri TV’den izlemeyi tercih ediyor.

Öte yandan Akıllı Kanallar, “seçenek yorgunluğu” dediğimiz durumu azaltmayı hedefliyor.

Hollanda’daki kullanıcı araştırmalarımıza göre; 1 milyondan fazla izleyici, streaming hizmetlerinde izleyecek bir şey bulmak için ortalama 30 dakika zaman harcıyor. Bu arama süresi, dört izleyiciden birinin bir şey izlemekten tamamen vazgeçmesine neden oluyor. Aynı çalışma, izleyicilerin %20’sinin seçim stresi yaşadığını da gösteriyor.

Seç-izle ve lineer TV akış tercihlerinin en iyi taraflarını bünyesinde bir araya getiren Akıllı Kanallar, seyircilerin geniş bir içerik katalogları içerisinde arasında kaybolmadan, aramalar sırasında gözden kaçırabilecekleri içerikleri keşfetmelerini sağlıyor. 

Campaign Türkiye Akıllı Kanalların operatörlere sunduğu avantajlar nedir?

Haymi Behar Geleneksel bir lineer kanalın yayın akışının oluşturulması, yoğun emek ve gerektirir. Bir yayıncılık inovasyonu olan Akıllı Kanallar ise bunun aksine, mevcut seç-izle içeriklerinden dakikalar içerisinde yeni ve özel içerik sunan lineer streaming kanalları oluşturulmasına ve yine dakikalar içinde bunların içerik yönetim sistemi üzerinden lineer kanallar olarak yayınlamasını sağlıyor. Entegre operatörler, tercihleri yelken yarışlarını ya da Tarkovsky filmlerini izlemek olan izleyicilerine, onların zevkine göre oluşturulmuş bir kanalı kolayca sunabiliyorlar.

Dakikalar içinde yeni kanallar oluşturup, kolayca yayınlamamak, ek entegrasyon süreçleri gerektirmeden çeşitli kanallar kataloğu oluşturabilmek, operatörleri için son derece çekici bir özellik. 

Örneğin; Oscar ödülleri döneminde Macaristan’da bir ödüllü filmler kanalı oluşturduk. Benzer şekilde Paskalya tatili ile aynı zamana denk gelen Tatil Temalı kanalımızı Macaristan ve Romanya’da başlattık. Her iki lansman da o ülkelerdeki operatör ortaklarımızla birlikte izleyicilere tanıtıldı.

İzleyicilerin minimal çabayla beğendikleri içeriği keşfetmelerine izin veren Akıllı Kanallar, içerik sağlayıcı operatör ortaklarımız için de uygun maliyetli bir ürün olma özelliği taşıyor.

Akıllı Kanallar arasında FilmBox Aksiyon, Çocuk, Komedi, Suç, Korku, Romantik, Savaş dikey film ve FilmBox dizilerinden oluşan Series kanallarının yanı sıra, Fransızca ya da İtalyanca filmler, sinema ustalarının klasik filmleri, 1940’lar ve 50’ler filmleri, Dokümanter filmler, Yazar Yönetmenler gibi dikey film kanalları da yer alıyor. Aboneler ayrıca müzik, otomobil kültürü ve sporları, su sporları ve karma dövüş sanatları gibi çeşitli yaşam tarzı programlarına adanmış tematik kanallara da erişebiliyorlar.

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...