artwork

Yanıltıcı sürdürülebilirlik iddialarına tepki

2 sene önce

0

Competition and Markets Authority (CMA), yeşil kimlikleri hakkında yanlış veya yanıltıcı iddialarda bulunan işletmelere karşı 2021 Eylül sonuna doğru harekete geçti.

CMA, yeşil aklama yapan işletmelerin 2021 sonuna kadar eylemlerini sonlandırmaları gerektiğini, aksi halde rekabet gözlemcisi tarafından bir soruşturmayla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Competition and Markets Authority (CMA) bir Green Claims Code (Yeşil İddialar Yasası) yayınladı ve 2022’nin başında mağazada veya ambalajda yapılanlar gibi çevrim içi / çevrim dışı yanıltıcı yeşil iddialar hakkında kapsamlı bir inceleme başlattığını duyurdu.

Bu yılın başlarında çevrim içi olarak yapılan yeşil iddiaların %40’ının yanıltıcı olabileceğini tespit eden CMA araştırmasını takiben bu incelemeye gerek duyuldu. Son yıllarda Reklam Standartları Kurumu; Ryanair, BMW ve Shell gibi şirketlere seslendi.

CMA, önümüzdeki birkaç ay içinde hangi sektörlerin gözden geçirileceğine öncelik verecek. Tekstil ve moda, seyahat ve ulaşım ve FMCG gibi tüketicilerin ‘Greenwashing*’ konusunda en çok endişe duyduğu sektörlere odaklanacağını söyledi.

CMA, önemli endişeler bulduğu herhangi bir sektörün öncelik haline gelebileceğini ve tüketici kanunu ihlallerine dair açık kanıtların bulunduğu resmi incelemeden önce harekete geçebileceğini söyledi.

CMA CEO’su Andrea Coscelli: “Günümüzde daha da çok insan, zor kazandıkları para ile satın alacakları ürünün önce çevresel etkilerini göz önünde bulunuyor. Gerçekten çevre dostu firmalar hak ettikleri takdiri görmezken, çok sayıda işletmenin yaptığı sahte ‘yeşil’ aksiyonları için övgü almasından endişe ediyoruz.

“Yasalara uymayan herhangi bir işletme, müşterilerin gözündeki itibarına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalır ve CMA’in yaptırımıyla yüzleşebilir.” dedi.

2017’de Amerikan Anestezistler Derneği, aşağıda görüntüsü bulunan BMW Facebook reklamının sıfır emisyon iddialarının yanıltıcı olduğuna karar vermişti.

CMA’in güncel ve COP26 öncesinde başlattığı Yeşil İddialar Yasası, altı ilkeye dayanıyor. İddialar gerçek ve doğru olmalı; açık ve net; kanıtlanmış; ürün veya hizmetin tüm yaşam döngüsü göz önünde bulundurulmalı. İddialar ayrıca önemli ilgili bilgileri atlamamalı veya gizlememeli, karşılaştırmalar adil ve anlamlı olmalı.

Enerji ve Temiz Büyümeden Sorumlu Devlet Bakanı Greg Hands: “Rekabet düzenleyicisinin yeni yasası, çevresel iddiaların en iyi nasıl iletileceği ve anlaşılacağı konusunda tavsiyelerle bunu sağlamaya yardımcı olacak.

Hükümet, tüketicilerin yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak için bilinçli bir seçim yapan şirketleri seçtiklerinden emin olmalarını sağlamak adına şu anda yeşil enerji tarifelerini de gözden geçiriyor.” dedi.

*: Tüketiciye çevre duyarlılığı ya da organik ürün gibi vaatler sunan firmaların aslında üretim sürecinde bu kavramlardan uzaklaşması.

Arvind Hickman

Campaign UK Medya Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.