Yakın ilişkiler kurduk

 Banun Erkıran,                                       People Initiative, CEO

Sektör olarak en büyük avantajımız her zaman hızlı adapte olmak olmuştur. Bu biraz da her koşula hazırlıklı olma tecrübesinin sonucu. Her ne kadar COVID-19 hepimizi hazırlıksız yakalasa da adaptasyon kasımızın ne kadar kuvvetli olduğu ile alakalı ciddi bir test oldu. Konunun farklı tarafları var; ajanstaki arkadaşlarımızın ve ailelerinin sağlığı öncelik olacak şekilde konunun psikolojik yanı, tüketicideki güçlü ve köklü değişimin takibi ve doğru okunması ve bunun sonucunda da markaların bu sürece uygun konumlandırmaya yönlenmesi şeklinde ciddi efor gereken bir gündem oluştu. Geçirdiğimiz zaman için verimli olduğunu söylemek lazım.

İlk hazırlıklar ajans içi iletişim yoluyla virüs konusunda bilinçlendirme yoluyla başladı. Takip eden süreçte yurt dışından gelen arkadaşlarımızın 14 gün evden çalışması şeklinde aksiyonlar aldık. Henüz Türkiye’de vaka görülmeden evden çalışmaya yönelik IT ekibimiz hazılıklarına başladı. Bu dönemde ilgili semptomları  taşıyan veya kendilerini yorgun/ halsiz hisseden kisiler sağlık kurulusuna gitmeye teşvik edildi ve evden çalışma konumuna geçirildiler. Evde yaşlı veya kronik rahatsızlığı olan ebeveyn veya aile bireyleri ile yasayanlar evden çalışma konumuna gectiler. Böylelikle kontrollü bir grup ile ilk yüksek sayılı evden çalışma testlerini yapmış olduk.

Bu dönemde her bir müşteri ile daha da yakından ilişki kurarak bu bilinmezlerle dolu dönemde doğru yolu çizmeye gayret gösterdik.

Takip eden süreçte grupsal bazda evden çalışma getirilerek sağlıklı bir şekilde evden çalışmaya geçişin yolu açıldı. Bu dönemde tüm kararlar ajans yönetici ekibinin çalışma arkadaşlarından aldıkları geri dönüşlere göre ortaklaşa alındı. 20 Mart 2020 tarihinde ise tüm ajans olarak evden çalışma konumuna geçtik. Evden çalışma konumuna geçilince yöneticiler ekipleriyle düzenli olarak online iletişimde oldular. Mart ayinin sonunda evden çalışma ile ilgili bir anket yapıldı. Bu anket ile evden çalışmanın verimliliği, öneriler, call say’i, süre, frekansı, iş takibi ve gerekli kişilere ulaşma, motivasyon için yapılan aktiviteler sorgulandı. Anket sonuçlarına göre gerekli aksiyonlar alındı ve düzenlemeler yapıldı. Happy hour, eğitim, bayramlaşma ve çeşitli event’ler on-line olarak yapılmaya devam etti. Haziran ayı başında tekrar bir anket yapıldı. Bu kez evden çalışmanın verimliliği dışında pandemi başlangıcı ve bugün gelinen noktada endişe durumu sorgulandı. Ofise dönme istegi, konuyla ilgili endişeler soruldu. Esnek çalışma, hibrit yapıya geçme, saat aralığı tercihi, alınması gereken önlemlerle ilgili düşünceleri istendi. Haziran ayında ofise gitmesi gereken veya ofiste çalışmayı tercih eden kişiler için Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda sosyal mesafe kurallarına göre ofis yeniden düzenlendi. Bu bağlamda bulunduğumuz binada da gerekli önlemler alındı.

Tüm bunlar hem kişisel sağlığa hem de işlerin sağlıklı şekilde devam etmesine yönelik adımlar, bunların ötesinde iş ortaklarımız için alınacak döneme uygun iletişim stratejilerini çok hızlıca gündeme getirme becerisi gösterdik. Stratejik bakış açısı ile günün koşulları ve bugünün yarattığı geleceğe yönelik nasıl şekillenmesi gerektiğine dair ciddi bir efor sarf ederek, değişimin okunması ve bunların markalara yönelik adaptasyonu konusunda sıkı bir çalışma serisi düzenledik. COVID-19’un medyada yarattığı değişimi ilk günden itibaren takip ederek düzenli olarak müşterilerimize raporladık. Pek çok müşterimizin bu raporlamalardan ciddi fayda gördüğünü ifade etmesi bizim için mutluluk verici oldu. Ayrıca her bir müşterimize bu dönemde iletişimde kalmanın faydalarını ve bu iletişimde dikkat edilmesi gereken unsurları ve tüketici davranışına göre medya davranışlarının nasıl daha verimli hale getirileceğine yönelik tavsiyelerde bulunduk. Bu dönemde her bir müşteri ile daha da yakından ilişki kurarak bu bilinmezlerle dolu dönemde doğru yolu çizmeye gayret gösterdik. Geçtiğimiz süreçte de pek çok doğru adım atıldığını görmek memnuniyet verici. Bu dinamik bir süreç; bu çalışmalar oluşan duruma göre adapte olmaya bugün de devam ediyor ve edecek.

 

Banun Erkıran,

People Initiative, CEO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.