Video öncelikli çalışma

Bir video iletişim teknoloji sağlayıcısının pandemi zamanlarında ne anlama geldiğini hepimiz yeniden tecrübe ettik.

Zoom’un bir şirket olarak en önemli sorumluluklarından birisi, COVID-19 salgınından etkilenenlere güvenilir teknoloji, genişletilmiş erişim ve çevik müşteri hizmetleri desteği sağlamak. Bunu da neredeyse 10 yıllık yolculuğumuzda edindiğimiz tecrübeler ışığında sağlayabildiğimizi görüyoruz.

Yukarıda aktardıklarımla beraber ciddi bir kullanıcı sayısı artışına şahit olduk. Aralık ayında günlük 10 milyon olan toplantı katılımcı sayımız, Mart ayında 200 milyon, Nisan ayında ise 300 milyonu aştı.

Türkiye’de ise kişisel kullanımda olduğu gibi iş dünyasının kullanımında da olumlu bir değişim var. Özellikle uzak bağlantılarda yaşanabilen kesinti ve donma gibi problemler olmaması sebebiyle Zoom’un beğeniyle karşılandığı yönünde geri bildirim alıyoruz. Bireysel ve iş dünyasındaki kullanımın yanı sıra, birçok eğitim kurumunda da tercih ediliyor.

İş dünyasında, koronavirüs öncesinde de tercih ediliyorduk. Ancak pandemi sürecine bakarsak, Türkiye’deki Ocak-Nisan 2020 arasında ücretsiz kullanıcı kayıt sayısı Nisan 2020’de Ocak ayına göre 139 kat artış gösterdi. İş dünyası için de şöyle bir veri paylaşabilirim; 10 ve daha fazla çalışana sahip kurumlarda, ücretli Zoom kullanıcı sayısı yine aynı süre zarfında 10 kat büyüdü.

Zoom’un bir platform olarak başarısında, CEO’muz Eric S. Yuan’ın “internet çağında video öncelikli çalışma” vizyonu önem taşıyor. Bu vizyonu gerçekleştirmek için, sıfırdan bir platform yaratmak gerektiğine inanan Yuan, şirketin ilk yıllarında ürünü mükemmelleştirmek için çalıştı.

Ancak en yoğun zamanımızda bile oluşturduğumuz platformun yapısı, kaynaklarımızın yüzde 50’sinden fazlasını kullanmamızı gerektirmedi.

Zoom’un kuruluş vizyonunun bir parçası da her kullanıcı için özel bir ilgi gösterebilecek bir şirket olmak. Bu sebeple bu ilginin İngilizce karşılığı olan “Care” sözcüğü tüm Zoom ofislerinin duvarında, iç iletişimdeki imzalarda ve web sitemizdeki Zoom Hakkında sayfamızda yer alır.

Her kurumun topluma ve topluluklara fayda sağlama, onlardan aldıklarını, hatta daha fazlasını geri verme gibi bir sosyal sorumluluğu olduğuna inanıyoruz ve bu, özellikle kriz zamanlarında kritik düzeyde önem taşıyor.

Örneğin bu bağlamda aşağıdakileri yaptık:

  • Çin’deki ücretsiz kullanıcılarımız için iki kişiden fazla katılımcıya sahip toplantılarda 40 dakika sınırını kaldırdık, sınırsız görüşme olanağı sunduk.

  • Tüm sunucularımızı maksimum kararlılık için, herhangi bir kapasite artışına karşı proaktif olarak izledik ve izlemeye devam ediyoruz.

  • 90 günlük güvenlik planı açıkladık ve bu süreçte 100’den fazla özelliği platformumuza ekleyerek, okulların, eğitim amaçlı kullanıcıların, kamu kurumlarının, işletmelerin ve bireysel kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini koruyacak çalışmalar yaptık. Bunların bağımsız şirketlerce denetlenmesini sağladık.

  • Tüm kullanıcılarımızın platformumuzu en iyi biçimde kullanabilmeleri için haftalık online yayınlar yaptık, bunları CEO’muz Eric S. Yuan yönetti. Ayrıca burada soru-cevap ile bire bir geri bildirim topladık.

  • Eğitim kaynaklarımızın sayısını artırdık; blog yazıları, videolar gibi içeriklerle platform hakkında sadece sık sorulanları değil, karşımıza çıkan tüm soruları yanıtladık.

Zoom olarak kurulduğumuz günden beri, çalışmanın geleceğinde video konferansın önemli bir yerinin olacağına inanıyoruz. Aslında pandemi ile bunun bir demo’sunu gördük, tüm dünya adeta bir video konferans deneyi gerçekleştirdi. Bu da, iş dünyasında çalışanların da liderlerin de nelerin mümkün olduğunu görmelerine yardımcı oldu.

Artık hibrit çalışma dönemine giriyoruz. İş dünyası, çalışan deneyimi aynı olduğu sürece teknolojiden faydalanmak istiyor. Dolayısıyla ne zaman nerede olduğunuzdan çok, nasıl çalıştığınız ve ne kadar fayda sağladığınız önem kazanıyor.

Emrah Aydın
Zoom Video Communications Gelişen Pazarlar Pazarlama Müdürü

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.