artwork

VakıfBank’ın genç ve dinamik yüzü: Tolga Sarıtaş

2 sene önce

0

VakıfBank’ın dijital olanaklar ile banka müşterisi olmayı anlatan ve aynı zamanda yeni marka yüzü Tolga Sarıtaş ile iş birliklerinin ilk adımı olan yeni reklamı hakkındaki detayları VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan’dan dinledik.

Teknolojiyi daima takip eden ve gelişimine katkıda bulunan bir banka olan VakıfBank, pandemi döneminin getirdiği zorlukları da bertaraf etmek için mobil uygulama yoluyla müşteri olma seçeneğini getirdi. Merdan, bu yeniliği anlatan reklamda izledikleri iletişim yaklaşımlarını ve oyuncu ile yakaladıkları harmoniyi anlatırken, Tolga Sarıtaş da güvendiği markayla birlikte çıktığı yolda duyduğu mutluluğu bizlere aktardı.

Necla Eylül Durukan VakıfBank’ın yeni reklam filmi için nasıl bir strateji izliyorsunuz? Vurgulamak istediğiniz mesaj nedir?

Ferkan Merdan VakıfBank olarak 67 yıldır her zaman “güvenli”, “samimi” ve “ihtiyaçlara duyarlı” bir bankacılık anlayışının temsilcisi olduk. Bununla birlikte her geçen yıl gençliğimizden ödün vermeden dinamizmimizi ve enerjimizi artıran bir bankayız.

Bu anlamda genel iletişim yaklaşımımızdan kısaca bahsetmek gerekirse, geçtiğimiz sene iletişim yaklaşımımızı, uzun çalışmalar ve dönüşümler sonucunda “Daima seninle” olarak belirlemiştik. “Halden anlama” ile başlayan “Yanındaki güç” ile devam eden bir sürecin geldiği noktayı bugün “Daima seninle” olarak ifade ediyoruz. Esasında bu üç söylemi, birbirini tamamlayan halkalar olarak da görmemiz mümkün çünkü karşınızdakinin halinden anlayıp yanındaki güç olduğunuz zaman daima yanında olduğunuzu söyleyebilirsiniz. 

VakıfBank olarak müşterilerimizi merkezimize alıyoruz. Bu yaklaşım ile müşterilerimiz de geçmişten bugüne kadar ve bundan sonra da yanlarında olacağımızı biliyor. VakıfBank olarak sadece güzel günlerde değil zor zamanlarda da müşterilerimizin yanındayız. Yaptığımız iletişim çalışmalarımızla da bunu özellikle vurgulamaya çalışıyoruz. 

Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren pandemi ile birlikte bankacılık sektörü de ciddi bir sınav verdi. Bu sınavı da hem sektör hem de VakıfBank olarak başarıyla geçtiğimizi söyleyebilirim. Hatta bu dönemi teknolojik gelişim için bir fırsata çevirdik. Değişen müşteri beklenti ve ihtiyaçları karşısında hızla yeni ürün ve hizmetlerimizi devreye aldık. Sonuç olarak geldiğimiz noktada ön yüzünden dijital bulunan yeni bankacılık anlayışıyla karşı karşıyayız. 

Diğer yandan Türkiye, teknolojik yenilikleri hızla benimseyen genç ve dinamik bir nüfusa sahip bir ülke. VakıfBank olarak dijital yenilikleri bankacılık mevzuatı çerçevesinde en hızlı şekilde hayata geçirerek tüm müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Teknolojiye ve inovasyona büyük yatırımlar yapıyoruz. Dijitalleşme alanında büyük tecrübeye ve bilgi birikimine sahibiz. Teknolojiyi takip etmekle kalmıyor, gelişimine de katkı sunuyoruz. Bankacılık gibi teknolojiye son derece duyarlı bir sektörde birçok alanda öncü konumundayız. Yenilikleri sadece trende uyum sağlamak için değil, başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için yapıyoruz. Alanında yetkin çalışan kadromuza birçok ürünü de kendi kaynaklarımızla baştan uca hayata geçiriyoruz. Hız, güvenlik ve kolaylık ilkelerinden ödün vermeden dijitalleşme yolculuğumuza devam ediyoruz. 

Yeni kampanyamızda da dijitaldeki gücümüzle hayata geçirdiğimiz hayatımızın hemen hemen her anında olan dijitalleşmeyi ve uzaktan müşteri olma deneyimini ele aldık. Üç filmden oluşan kampanyada sadece cep telefonu ve çipli bir kimlik kartı sahibi olmanın VakıfBank müşterisi olmak için yeterli olduğunu vurguluyoruz. Bunu da “dijital kolaylaştırır” mottosuyla vurguluyoruz.

Necla Eylül Durukan Tolga Sarıtaş ile çalışmayı seçmenizin sebebi ne oldu? Oyuncunun hangi özelliği sizi bu birlikteliğe yönlendirdi?

Ferkan Merdan Tolga Sarıtaş yer aldığı projelere değer katan, başarılı ve genç bir oyuncu. Yaptığımız araştırmalarda da her kesim tarafından beğeniyle takip ve takdir edilen, toplumun kabul ettiği bir isim olarak ön plana çıktı. Kariyerinin bundan sonraki bölümünde de önemli işlere imza atacağını düşünüyorum. Bu noktada yollarımızın kesişmesi, her iki tarafa da önemli katkı sunacaktır. VakıfBank’ın genç ve dinamik yüzünü yansıtması bakımından da oldukça uyumlu bir iş birliği olduğunu düşünüyorum. Bizim değerlerimizi ve vaatlerimizi, reklam kampanyalarımızda en iyi şekilde yansıtacaktır.

Dönemsel değil, uzun soluklu bir iş birliği olacağına inanıyorum. Kendisiyle tanıştığımız andan bu yana son derece uyumlu bir iletişim halindeyiz. Bankamıza çok hızlı bir şekilde adapte oldu. İş birliği konusunda en az bizim kadar heyecanlı ve istekli olduğunu görüyoruz, böylesi bir frekansı yakalamış olmak iki taraf için de büyük şans. Kendisiyle çok güzel kampanyalara imza atacağımızı bugünden görebiliyorum.

Necla Eylül Durukan Tolga Bey ile çektiğiniz ilk reklam filmi ile ilgili tecrübelerinizi sizden dinlemek isteriz. Bu iş birliğinin izleyicide nasıl bir etki uyandıracağını düşünüyorsunuz?

Ferkan Merdan Tolga Sarıtaş ile yakaladığımız uyumun sonucunu ilk reklam serimizde gördük. Çalışmalarımız süresince sıcakkanlı ve güler yüzlü olmayı sürdürdü. Bu da hem çalışma ortamına hem de ortaya çıkan sonuca doğrudan yansıdı. Tolga Sarıtaş bankamızın dinç ve dinamik algısını oyunculuğu ile birleştirerek çok güzel bir harmoni yakaladı. Her şeyden önce izleyicilerin bu birlikteliği çok uyumlu bulacağına inanıyorum. Bu reklam serisi, teknolojiyle birlikte her gün gelişen, büyüyen yüzümüzü daha görünür ve anlaşılır kılacak. 

Paydaşlarımızdan aldığımız ilk tepkiler oldukça olumlu. Ürün vaadimizin anlaşılır ve etkili bir şekilde karşı tarafa geçtiğini görüyoruz. Reklam performans skorlarımızda da bu sonucu göreceğimizi düşünüyorum. Potansiyel müşterilerimizde bankamızla çalışma isteği uyandırma konusunda başarılı bir sonuç bekliyoruz. Sıradaki reklam kampanyalarımızda benzer tepkileri almayı arzu ederiz. 


 

Necla Eylül Durukan VakıfBank’ın reklam yüzü olma kararını nasıl aldınız? Göz önünde bulundurduğunuz herhangi bir kriter var mıydı? 

Tolga Sarıtaş VakıfBank’tan bu teklif geldiğinde çok mutlu oldum. Benim için reklam iş birliklerinde önemli olan, o markayla uyum ve gerçekten inandığım değerleri insanlara tavsiye edebilmek. VakıfBank çok köklü ve güçlü bir kurum. Hizmetleri insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik. Kampanyalarımızı ben de gönül rahatlığı ve içtenlikle temsil ediyorum.

Necla Eylül Durukan VakıfBank ile bu yeni birlikteliğinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? İş birliğinizin, iletişim çalışmalarına ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?

Tolga Sarıtaş Birlikte daha enerjik ve daha dinamik bir yapılanmayla iletişim çalışmalarında bulunmak istiyoruz. VakıfBank’ın köklü bir kurum olmasının yanı sıra teknolojiye ne kadar önem veren ve çağdaş bir yapısı olduğunu anlatacağız. Reklam filmlerindeki dinamizm ve enerjimizin seyirciye de geçeceğine inanıyoruz.

Necla Eylül Durukan İlk reklam filmindeki deneyiminiz nasıldı? Özel bir set anınız var mı?

Tolga Sarıtaş Çok keyifli 3 film çektik. Banka yetkililerimiz, yönetmenimiz ve kreatif ekibimizle ortak bir enerjide buluşabildiğimize inanıyorum. Genel olarak eğlenceli ve hareketli bir  setti.

Necla Eylül Durukan Bugüne kadar birçok başarılı film ve dizi projelerinde rol aldınız. Önümüzdeki süreçte başka projeleriniz de olacak mı?

Tolga Sarıtaş Şu an çekimlerine başladığımız ‘Yolun Açık Olsun’ adlı filmimiz var. 2022 yılında bir global dijital platformda yayınlanacak. Onun dışında yeni sezon için okuyup değerlendirdiğim projeler var. Yoğun bir çalışma dönemi içindeyim.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.