Uzaktan çalışma bir başlangıç

Değişen çalışma kültürünün sonucu olan uzaktan çalışma seçeneğini bir süredir zaten uygulayan şirketler mevcuttu, biz de Michael Page Türkiye olarak üç yılı aşkın süredir uyguluyoruz. Örneğin genellikle Pazartesi günleri ofiste buluşuyorduk, zamanın geri kalanında ise diğer ofislerden veya evden çalışabiliyorduk. Bu yeni süreçte de bu uygulamamız devam ediyor. Önemli olan; işe bağlı kalarak ekip iletişimini sürdürmek.

Bu süreçte şirketler çalışanlardan beklenenleri netleştirmek için belirli dönüm noktalarını ve performans göstergelerini açıklayan uzaktan çalışma politikası uyguluyor. Ekibin motivasyon gücünü korumak, işe bağlılıklarını artırmak ve geri bildirim almak için ise mümkün olduğunca teknolojik uygulamaları kullanarak toplantılar yapıyor.

Evden çalışmanın şirketler üzerindeki kolaylıkları ve avantajlarının en başında zaman ve maliyet tasarrufu geliyor. Sanal çalışma ortamında küçük bir ofis alanı yeterli oluyor. Artık yeni normal ile beraber çalışanın bulunduğu lokasyon problem olmuyor. Bu düzende şirketler işe alım yaparken de çok daha geniş bir yetenek havuzuna erişim şansına sahip oluyor. Yani farklı şehirlerden ülkelere kadar yetenek havuzunu genişletebiliyor çünkü sanal ofislerle beraber iyi bir çalışanın nereden çalıştığının önemi kalmıyor ve ihtiyaç daha kolay çözülebiliyor. Ancak en temel zorluk yeni işe alımlarda uzaktan eğitim ve oryantasyon sürecinde ortaya çıkıyor.

Özellikle uzaktan erişim eğitim alt yapısı olmayan firmalarda önceleri zorluk yaşamış olsa da sürecin ilerlemesiyle birlikte bu konu da çözümlendi. Ayrıca şirketler uzaktan çalışma sisteminde etkili bir ekip yönetme konusunda ciddi ilerlemeler kaydetti.

Sürecin başında ekip sinerjisini yakalamak her işveren için zor olsa da teknolojik uygulamalardan yararlanarak yine ekip ruhunu korumak mümkün hale geldi.

Şirketlerin bir bölümü uzaktan çalışma modeline oldukça uygun olduklarından zorluk yaşamadılar çünkü zaten hali hazırda çalışanlarına haftanın belli günlerinde uzaktan çalışma imkanı sağlıyorlardı; ancak sağlık krizi sonrasında bazı iş alanları tamamen evden çalışma modeline geçerken bazı iş alanları bu modelden yararlanamadı. Örneğin; üretim sektöründe yer alan şirketler için uzaktan çalışma modelini uygulamak kolay olmadı .ünkü mavi yaka ve saha ekiplerine böyle bir çalışma modeli sunmak söz konusu değildi bu sebeple dönüşümlü çalışma modelleri geliştirerek düzenlemeler yapıldı.

Gözde Güney

Michael Page Türkiye Satış ve Pazarlama Yöneticisi

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.