artwork

Ülkemizin geleceği için çok önemli

3 yıl önce

0

Mercedes-Benz olarak, kültür ve sanatı desteklemeye özen gösteriyoruz ve yaklaşık 30 yılı aşkın süredir Türkiye’nin kültür-sanat hayatına olan katkılarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz.

İlk olarak 1987’de İstanbul Müzik Festivali sponsorluğumuzla başlayan maceramız, Türkiye’nin diğer önemli alanlarındaki desteklerimizle devam ediyor. Sanat alanında verdiğimiz en son destek, “She’s Mercedes” platformu kapsamında sponsor olunan “Çizginin Ötesinde” sergisi oldu.

Ülkemizde kültür ve sanat etkinliklerin yaygınlaşmasını sağlamak, çağdaş sanat eserlerimizle topluma kalıcı değerler yaratmak, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirasımız. Bu sebeple kültür mirasımızı ve sanatçılarımızı destekleyecek iş birlikleri yapmanın ülkemizin geleceği için çok kıymetli olduğunu biliyoruz. İKSV etkinliklerine uzun süredir kesintisiz olarak devam eden katkımız bizi onurlandırıyor. 1987 yılından bu yana dünyaca ünlü müzisyenleri ağırladığımız İstanbul Müzik Festivali’nin adım adım dünyanın en önemli müzik etkinliklerinden biri haline geldiğini görmek bizi mutlu ediyor. 

Markamızın İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile iş birliği 1987’de, İstanbul Müzik Festivali klasiklerinden “Saraydan Kız Kaçırma” operasının gösteri sponsorluğunu üstlenmesiyle başladı. Bu yolculuk, Festival’in en seçkin gösterileri ile devam etti. 30 yılı aşkın süredir kesintisiz devam eden desteğimizle kentin en özel sanat etkinliklerinden biri olan İstanbul Müzik Festivali’nin “En Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları” arasında yer alıyoruz. Bu paye ile anılmaktan da onur duyuyoruz.

İstanbul Müzik Festivali’ne desteğimizin 30. yılını kutladığımız 2017 yılında, uzun yıllardır devam eden bu iş birliğinin kapsamını müziğin her kesime yaygınlaştırılmasını hedefleyen özel etkinliklerle zenginleştirdik. Bu çerçevede markamız, 2017 yılında mümkün olduğunca çok çocuğa karşılıksız müzik olanağı sağladı ve çocukların sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen “Barış için Müzik” girişimine destek oldu. Destek çerçevesinde Barış için Müzik Yaylı Orkestrası üyeleri, konser öncesi St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi’nin provasına katılarak, deneyimli müzisyenlerle tanışma imkânı buldu. Ardından orkestra, St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi ile aynı gece Aya İrini’de ön avluda bir konser verdi. Ayrıca bu destek kapsamında Mercedes-Benz, Barış için Müzik Vakfı’na enstrüman bağışında bulundu. Pandemi döneminde de sanata desteğimiz devam etti. 2020 yılında İstanbul Müzik Festivali’nin, “Çevrim İçi Gösterimler” kapsamında gerçekleştirilen Wiener Akademie “Beethoven Gala” konserine sponsor olduk.

Mercedes-Benz ayrıca müziğe verdiği destek çerçevesinde 2006-2016 yılları arasında Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin de gösteri sponsorları arasında yer aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 49. İstanbul Müzik Festivali konserleri kapsamında Fazıl Say’ın “Doğanın Sesi” başlığıyla gerçekleştireceği konser, Mercedes-Benz’in desteğiyle düzenlenecek. 

İKSV ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin dışında bu yıl, “Çizginin Ötesinde” sergi sponsorluğu ile sanata desteğimiz devam etti. Mercedes-Benz’in, gücünü ilham veren kadınlardan alan “She’s Mercedes” platformu kapsamında sponsorluğunu üstlendiği, “Çizginin Ötesinde” sergisi 6 Nisan tarihinde kapılarını sanatseverlere açtı. Uzun yıllardır sanat projelerine yer veren NG Agency & Artworks’ün gerçekleştirdiği sergi, yaratıcı, ilham veren Türk resim ve heykel sanatının başarılı kadın temsilcilerini bir araya getirdi. 

Diğer taraftan Mercedes-Benz olarak çalışanlarımızın müziğe ve sanata olan ilgilerini beslemek için gerekli altyapıyı da şirketimizde bulunduruyoruz.  Şirketimiz 25 yıldır Türkiye Futbol Federasyonu ve Erkek Milli Futbol Takımlarımızın Ana Sponsorluğu’nu sürdürüyor. Bu sene çalışanlarımız A Milli Futbol Takımı’nın Euro 2020’deki mücadelesine farklı bir alanda daha destek vermek istedi. Çalışanlarımızın özenli çalışmaları yeni bir Milli Takım bestesinin ortaya çıkmasını sağladı. Sözleri ve bestesi, şirketin Bilgi Teknolojileri Departmanı’nda görev alan Ege Günay tarafından yazılan ve aynı zamanda seslendirilen “Yazdı Gönül” şarkısının klip senaryosu ve kurgusu Kurumsal İletişim Departmanı’nda görevli Alaz Reyhan tarafından yazıldı. Ayrıca klip çekimine diğer Mercedes-Benz çalışanları coşkuyla eşlik etti.

Şükrü Bekdikhan

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...