Türkiye’nin tadı tuzu

Tadım Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen, markanın “İyi gelir, iyi gider” isimli kampanyasının detaylarını ve yeni ürünlerini piyasaya sürmelerinin arkasındaki fikri bizlerle paylaştı.

Tadım Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen, mayıs ayının başında yayınladıkları “İyi gelir, iyi gider” kampanyasının arkasındaki fikri, kampanya ile hedeflediklerini ve ‘Taco Baharatlı’ ay çekirdeği gibi yeni tatları piyasaya sürerken nasıl bir strateji izlediklerini aktardı.   

Necla Eylül Durukan Tadım, daha önceki iletişimlerinde de insan ilişkilerine, hayatın içinden anlara odaklanıyordu. Bu yıl da hayatın iyi kötü her anında insanların yanında olma fikriyle yola çıkmış olan “İyi gelir, iyi gider” kampanyası ile karşımıza çıktı. Brief aşamasından itibaren kampanyanın hikayesini sizden dinlemek isteriz.

Zeynep Göçmen Son dönemde tüketici kararlarını doğrudan etkileyen nedenlerle tüketici alışkanlıklarında değişimler meydana geldiğini görüyoruz. Hatta daha çok içimize döndüğümüz, eve kapandığımız bir dönem yaşadığımızı söyleyebiliriz. 2018 yılı, pazar dinamiklerindeki değişimin etkisiyle, tüketicinin satın alma kararları ve markalarla kurdukları bağların da farklılaştığı bir yıl oldu. Bu gelişmelere rağmen geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da her zaman taze lezzetlerle her ana keyif kattığımızın altını çizmeye çalıştık. Bu yılki yaklaşımda bizler için kritik olan, zor bir dönemden geçen tüketiciye hayatın içindeki iyi anları hatırlatabilmekti.

Duygusal bir toplumuz, hayatla çoğu zaman rasyonel yöntemlerle başa çıkmayı tercih etmiyoruz. Bu yaşam tarzıyla da aslında küçük şeylere büyük anlamlar yükleyebiliyor, büyük sıkıntılar yaşarken bize iyi gelen küçük anlarla mutlu olabiliyoruz. Aslında bu iyi gelen anlar sayesinde de her şeyin üstesinden gelme gücünü buluyoruz içimizde ve bir denge yakalıyoruz. Söz konusu denge de özünde hayatın tadının tuzunun yerinde olması demek. Keyifli anların en büyük eşlikçisi olarak bu süreç bizim için tüketicinin hem aklına hem de kalbine dokunmanın yolunu aradığımız bir yolculuk oldu.

Hayatın tadı tuzu olmayı misyon edinmiş bir marka olarak 2019’da her anı daha iyi hale getirmek ve iyi geçen her anı daha da iyileştirmek için tüketicilerimizin yanında olma hedefi ile yola çıktık.

Necla Eylül Durukan Bu kampanyanın arkasındaki strateji neydi, tüketicide tam olarak nasıl bir duygu yaratmayı hedeflediniz?

Zeynep Göçmen Hem kalbe hem de akla hitap ederken tüketicinin kendini iyi hissettiği anlar yaratmak ilk hedefimiz oldu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bugün tüketici için cebinden çıkacak paranın hakkını vermek her zamankinden daha değerli.

Bunu iletişim stratejisine iki yönlü olarak taşımayı hedefledik. İlk aşamada keyifli anların eşlikçisi olduğumuzu göstererek tüketicilerin kalbine dokunduk. Bu stratejinin ikinci ayağında ise tazeliğine vurgu yaparak tüketicinin aklına seslendik. Lansman filmimizde, “Türkiye’nin tadı tuzu” olduğumuzu hayatın her alanında karşımıza çıkan vinyetler ile tüketiciye göstermeyi hedefledik. “İyi gelir, iyi gider” kampanyamız ile tazelik ve keyifli anlarda tüketicinin yanında olduğumuzu gösterdik. Bu vinyetlerden birinde ise deplasmandan yenilgiyle dönen taraftarların hüznünün, destek ruhuyla neşeye dönüşümünü ve deplasman otobüsünde dahi Tadım’ın bu keyifli anın eşlikçisi olduğu hissini anlatabilmeyi hedefledik. Lansman söylemimizle de bunu tamamladık: “Tazelendiğimiz anlar bize iyi gelir, taptaze Tadım iyi gider.”

Necla Eylül Durukan Ürüne değil de samimiyet ve sıcaklığa odaklanarak halihazırda sektördeki diğer markalardan daha farklı bir iletişim dili kullanıyorsunuz, önümüzdeki süreçte bizleri nasıl reklam filmleri bekliyor olacak?

Zeynep Göçmen Bu farklılık bize marka DNA’mızı hem kalbe hem de akla hitap edecek şekilde iletişime taşıma fırsatı sağladı. Tazelik, kurulduğumuz günden bu yana markamızın temelini oluştururken tüketicimizin her anına keyif katmak, anların eşlikçisi olmak ise edindiğimiz en temel misyon.

Ürün çeşitliliğimizi geliştirmek, yeni ürünlerle Tadım’ın pazardaki etkinliğini artırmak, kalite ve tazeliğin simgesi olmak markamızın iletişim stratejisine de yansıyor. Biz bunların yanına tüketicimizin duygularına hitap ederek farklı bir noktada onların her anında yanında olmayı amaçlıyoruz.

Tüketiciye paylaşım anlarında kendini iyi hissettirecek, bu sayede tüketicinin kalbine seslenirken taptaze ürünlerle her anın tadı tuzu olan marka olduğumuzu göstereceğimiz iletişim dilini kullanmaya devam edeceğiz. Pazar lideri olarak gireceğimiz her pazarın beklentisini taşıyabilecek kadar zengin, tek bir çatı platform üzerinden konuşabilecek kadar üretken bir alan sağlamayı hedefliyoruz.

Necla Eylül Durukan Tadım, Türk kültürünün bir simgesi olan ay çekirdeğinin daha önce kuruyemiş pazarında denenmemiş olan ‘Taco Baharatlı’ türünü piyasaya sürdü kısa bir süre önce.

Meksika mutfağı ile Türk kültürünün birleştiği bu ürünü çıkarma fikri nasıl gelişti, piyasaya sürmeden önce herhangi bir tüketici araştırması yaptınız mı?

Zeynep Göçmen Ay çekirdeği bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahip. 7’den 70’e hepimizin eğlencesi ve sohbetlerimizin en büyük eşlikçisi. Konu çekirdek olunca fırsatlar da saymakla bitmiyor; arkadaşlarla bir araya gelip maç seyrederken, dizi izlerken, yaz aylarında piknikte veya sahil kenarında sohbetlerimizde çekirdek olmazsa olmaz atıştırmalığımız. Ay çekirdeğinde tüketicilerimizin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün portföyümüze yeni ürünler eklemeye özen gösteriyoruz. Böylece ay çekirdeği kategorisinde; tuzlu, bol tuzlu, tuzsuz, siyah ve son olarak portföyümüze eklenen Taco Baharatlı ay çekirdeğimizle beş farklı ürünümüz bulunuyor.

Ay çekirdeğinde pazar lideri olarak, kendimizi sürekli yenilemeye ve tüketici nabzını tutmaya çalışıyoruz.  Diğer yandan da atıştırmalık kategorisinde de lider bir paya ulaşmak istiyoruz. Bu nedenle yeni ürün stratejimizi; tüketicinin yeni lezzet arayışlarını ve yeni alışveriş kanallarını da hesaba katarak oluşturuyoruz. Taco Baharatlı ay çekirdeğimiz tam bu noktada tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz bir ürün oldu. Ürünümüzü piyasaya sunmadan önce gördük ki atıştırmalık pazarında tüketicilerin soslu ve baharatlı ürünlere olan ilgisi gün geçtikçe artış gösteriyor. Özellikle yeni nesil, Y jenerasyonu daha farklı tat ve paylaşılabilir deneyimler arayışında. Diğer yandan, bir araya geldiğimiz keyifli anlarda da baharatlı atıştırmalıklar ve ay çekirdeğini tüketiyoruz. Pazara baktığımızda kuruyemiş sektöründe soslu ya da baharatlı (fıstık, leblebi, mısır gibi…) ürünler ağırlık kazanıyor. Ancak ay çekirdeği pazarına baktığımızda ise soslu ya da baharatlı ürünlerin yok denecek kadar az olduğunu söyleyebilirim. Yaptığımız araştırmalarda baharat ve sos tercihlerinde yükselen trendin Meksika ve Asya mutfağından taco aroması olduğunu gördük.

Tüm bu elde ettiğimiz verilerle ay çekirdeğini taco baharatı ile birleştirerek farklı lezzet ve deneyimle tüketicilerimizi buluşturmuş olduk.

Necla Eylül Durukan Bu farklı tat ile ilgili tüketiciden ne gibi geri dönüşler aldınız, ürüne ilgi ne durumda?

Zeynep Göçmen Atıştırmalık pazarında alternatif ürün olarak Taco Baharatlı ay çekirdeğimize olan ilgi bizi memnun etti. Hepimizin farklı damak tadı var, bu nedenle trendleri takip ederek tüketicilerimizin beğenisi için çeşitli ürünler üretsek de son söz aslında tüketicinin. Taco Baharatlı Ay Çekirdek ürünümüzün lansmanını yapar yapmaz birçok tüketicimiz ürünü marketlerde aramaya başladı. Deneyen tüketicilerimizden Taco Baharatlı ay çekirdeğinin tam not aldığını biliyoruz. Tüketicilerimiz hem sosyal medyadan hem de onlarla ortak noktada buluştuğumuz farklı platformlardan ilettiği olumlu yorumları ile ürüne olan beğenilerini bizimle paylaştı. Taco Baharatlı ay çekirdeği hem baharatının yoğunluğu hem de lezzeti ile tüketicilerin farklı tat arayışını karşılamış olduk. Baharatlı cips ya da krakere yepyeni alternatif olan Tadım Taco Baharatlı ay çekirdeği bu yaz keyif anlarımızın eşlikçisi olacak.

Necla Eylül Durukan Taco baharatı dışında piyasaya sürmeyi düşündüğünüz farklı tatlar da olacak mı?

Zeynep Göçmen Tadım olarak yeni ürün stratejimizi oluştururken öncelikle şu temel soruların cevaplarını dayanak olarak belirlemeye çalışıyoruz: Mevcut ve potansiyel müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını hem online hem offline kanallarda gerçekten iyi dinledik mi? Bu ürünü kimin için yaratıyoruz ve gerçekten sektörü orta ve uzun vadede şekillendirebileceğine yani kalıcı olacağına inanıyor muyuz? Rakip analizini iyi yaptık mı, neden özellikle Tadım’ın böyle bir ürünü olmalı? Sonrasında tüketicimizin değişen alışveriş yolculuğunu da çok dikkatle izliyoruz. Örneğin tüketicilerde yükselen yeni trendler arasında eve kapanmayı izliyoruz. Böylece artık evde daha çok zaman geçiren tüketicimizin alışveriş alışkanlıklarına uygun kanallar ve ürünler seçiyoruz. Yeni ürün stratejisi de bu anlamda oldukça önemli. Diğer yükselen tüketici trendi ise sağlıklı beslenme. Bu trende uygun olarak hem geçtiğimiz yıl hem de bu sene atıştırmalık kategorisinden de pay alabilmek adına yenilikçi ürünler yakalamaya çalıştık ve burada araştırmalarımıza devam ediyoruz. Geçen yıl Tadım Bar ailesinin yeni üyeleri ve Karışık Çiğ Kuruyemiş Zinde olmak üzere toplam on yeni ürün çıkardık. Bu sene pazara sunduğumuz Taco Baharatlı ay çekirdeği ile fındık, yer fıstığı, leblebi ve soslu mısırdan oluşan Favori isimli yeni karışımımız da dahil olmak üzere tüm ürünlerimiz bu süzgeçlerden geçerek tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda pazarda yerini aldı.

Tadım olarak pazar lideriyiz ve bu nedenle tüketicinin her anının eşlikçisi olabilmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de ürün hattımızı sürekli güncelleyerek yeni ürünlerimizi tüketicimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.