artwork

Türkiye’de sürdürülebilir moda trendine ilgi artıyor

2 yıl önce

0

Sürdürülebilirlik konusu özellikle son dönemde pek çok sektör için en önemli konulardan biri haline geldi. Pandeminin etkisiyle dönüşen tüketici alışkanlıkları ile birlikte, sürdürülebilirlik bilinci de pek çok tüketicinin önem verdiği bir kavrama dönüştü. Tüketiciler alışveriş yaptıkları markaların sürdürülebilirlik konusuna önem vermesini bekliyor. Öyle ki Google’ın gerçekleştirdiği tüketici anketlerine göre Türkiye’de her dört tüketiciden biri sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler için en az yüzde 15 daha fazla ödemeye razı oluyor.

Sürdürülebilir moda trendi de son dönemde popülerleşmeye başlayan ve pek çok tüketicinin ilgisini çeken trendlerden biri haline geldi. Dünyanın sürdürülebilir moda trendine ilgisi son dört yılda dört katına çıkarken, her ne kadar Avrupa ülkelerine kıyasla düşük seviyede olsa da Türkiye’de de artışa geçtiğini söylemek mümkün. Bu artışın pek çok sebebi var. Moda sektörünün tüm karbon emisyonlarının neredeyse yüzde 10’undan sorumlu olması bunun başlıca sebeplerinden biri. Sürdürülebilirlik bilinci geliştikçe, tüketicilerde alışveriş alışkanlıkları; üreticilerde de üretim alışkanlıkları değişim göstermeye başlıyor.

Tüketiciler markalardan neler bekliyor?

Sürdürülebilirlik konusunda herkesin bireysel olarak dikkat etmesi gereken çok şey olsa da tüketicilerin markalardan beklediği bazı önemli hususlar var. Öncelikle tüketiciler markaların sorumluluk aldığını görmek istiyor. Değişimin kendisi olabilen markalar bu alanda ön plana çıkmayı başarıyor. Şeffaf olan, sürdürülebilirlik için çaba gösteren ve bunu raporlayabilen markalar, bu alanda tüketicilerin takdirini kazanıyor. Değerlerine bağlı kalarak, marka için önemli ve uygun olan sürdürülebilirlik alanını seçen ve o alanı sahiplenen markalar tüketici tarafından takdir ediliyor. Son olarak sürdürülebilirlik konusunu sahiplenmenin uzun bir yolculuk olduğunu da unutmamak gerekiyor. Gerçekleştirilen değişiklikleri, kat edilen mesafeleri ve ilerlemeleri müşterileriyle paylaşan markalar, kullanıcılarıyla bağ kurmayı başarıyor.

(*): “Geri dönüşüm, sıfır atık, uzun vadeli etki: Türkiye’de sürdürülebilir moda yükselişte” (Think with Google).

 

Melike Eraslan

Google Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.