artwork

Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu

1 sene önce

0

Reklamcılar Derneği öncülüğünde, ARVAK Açıkhava Reklamcıları Vakfı, IAB (İnteraktif Reklamcılık Derneği), MMA (Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği) ve URYAD (Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği) iş birliği, Reklamverenler Derneği’nin desteği ile Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2021 ilk 6 ay raporu açıklandı.

Rapora göre 2021 ilk yarı yılında toplam medya ve reklam yatırımları 15 milyar TL oldu.

Pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan açıkhava, 2021 yılının ilk yarısında anlamlı bir büyüme yakaladı. Açıkhavanın hiç görmediği 2020 ilk yarıyıldaki %26,7 küçülmeden sonra 2021 ilk yarıyılda yakalanan %41,7 büyüme, geleceğe dönük beklentileri yükseltiyor. Hem envanter hem de cirolardaki büyüme, açıkhavanın pandemi etkisini atlattığını gösteriyor.

Açıkhava sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından bildirilen cirolar ve geçmiş yıllar ile karşılaştırma neticesinde elde edilen sonuç, yıllardır sürekli büyüyen açıkhavanın zor bir dönemden geçip yeniden bir yükselme trendine girdiği umudunu güçlendiriyor.

Dijital açıkhava (Led ekran,AVM/havaalanı/satış noktası ekranları) büyük alanlar (duvar, giantboard , parapet, üst geçitler, cam yüzeyler) açıkhava reklam üniteleri (CLP, billboard, megalight ,megaboard banner) gibi reklam alanlarının cirolarının toplamından oluşan açıkhava reklam yatırımları 410 milyon TL’yi buldu.

Açıkhavanın kendine özgü iç dinamiğine güvenerek küçülme dönemine rağmen açıkhavaya giren yeni şirketlerin yatırımlarıyla, açıkhava envanterine yeni reklam alanları eklenmiş bulunuyor. Yeni yatırımların, yeni reklam alanları yaratmasının yanı sıra açıkhava envanterinin ve cirosunun anlamlı bir oranda büyümesini sağladığı görülüyor.

Beklenmedik olaylarla karşılaşılmazsa, 2021 yıl sonunda açıkhavanın 2020 yılında yaşanan küçülme oranını telafi etmesi, önemli bir büyüme oranını yakalaması ve açıkhavaya yapılan yatırımların sürmesi bekleniyor.

 

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.